top of page

פוסטים מומלצים

רוטרדם עיר העתיד – מסלול ארכיטקטורה ברוטרדם

עודכן: 26 ביולי 2023

מצטערת אמסטרדם, אבל רוטרדם עולה עלייך כשמדובר בארכיטקטורה.


רוטרדם היא ללא ספק בירת הארכיטקטורה של הולנד. כאן תמצאו שילוב מעניין בין בניינים מלפני המלחמה, קלאסיקות כמו בתי הקוביה משנות השבעים, מבנים מודרניים כמו היכל האוכל, התחנה המרכזית וגשר ארסמוס ואזורים היפר-טרנדיים בסגנון נאו-מסורתי.


מבנים ברוטרדם עם צורות שונות ומיוחדות ביניהם כנסיה הבנויה מלוחות מתכת חומים משולשיםם


רוטרדם – ארכיטקטורה במעוף הציפור


כבר ב 1900 נחשבת העיר למרכז הכלכלי של הולנד בזכות הנמל שגדל בקצב מהיר, מספק מקומות עבודה ומהווה מוקד משיכה עירוני. או אז נבנים בתים רבים לאפשר מגורים להמוני העובדים שבאים מרחוק. כאן מתפתחת גם תנועת הסטייל de stijl שמהווה את הסניף ההולנדי של הפונקיונאליזם העולמי וכך נבנים מבנים בסגנון זה כמו מפעל Van Nellefabriek.


בתחילת מלחמת העולם השניה מופצצת העיר וכמעט כל המרכז הישן נמחק מעל פני האדמה. מיד לאחר המלחמה נבנית העיר מחדש בקצב מהיר. מקבלי ההחלטות מחליטים שלא לשחזר את הישן אלא לבנות מחדש את מרכז העיר בהשראת ערי אמריקה – שדרות רחבות, מגדלי משרדים וחנויות. האנשים, כך הוחלט, יגורו בשכונות מחוץ למרכז העיר, הסיטי. המוטו לרגלי התפיסה הזאת הוא: אוויר, אור ומרחב. וגם – גדול, גדול יותר, הכי גדול.


בשנות השבעים מחליטים להפסיק את הבניה המסיבית כדי לעשות חושבים ולהכניס חום וחיים לעיר על ידי עידוד פרוייקטים בקנה מידה קטן ומתן סובסידיות לרעיונות מודרניים. כך נבנים למשל פרויקט בתי הקוביה של פיט בלום ו CW7, שכונה שהיא מעין כפר בתוך העיר (על בתי הקוביה ועוד פרויקטים נסיוניים תקראו כאן). התפיסה עכשיו היא להחזיר את האנשים למרכז העיר, להפיח בו חיים ולהופכו למקום שנעים לחיות ולגור בו על ידי בניה בקנה מידה קטן, להבדיל ממגדלי המגורים שנבנו לאחר המלחמה.


בסוף שנות השמונים חוזרים לבנות לגובה. כל פינה ריקה בעיר מתמלאת וקו האופק של העיר משורטט על ידי גורדי שחקים. הארכיטקט הבולט בשנים אלה הוא Rem Koolhaas בעל משרד הארכיטקטים OMA. חשיבה פילוסופית ורעיונות פוטוריסטיים מולידים מבנים מרשימים בעיר אשר שמים את רוטרדם על מפת הארכיטקטורה העולמית. בניין האומנויות De Kunsthal, גורד השחקים De Rotterdam, התחנה המרכזית והיכל האוכל הם רק חלק קטן מהם.


עכשיו כבר אפשר לדבר על רוטרדם כעיר הארכיטקטורה של הולנד ולתכנן את העתיד. גשר ארסמוס נבנה ב 1996 והופך מייד לסמל של העיר ואף מקבל כינוי חיבה – הברבור. הוא מחבר בין המרכז לבין החלק הדרומי של העיר. כאן, באזור הנמלים הישנים, מתפתח אזור סופר מודרני, בועט וטרנדי. לכאן מתנקזים כל הכוחות היצירתיים של העיר כמו גם בעלי הממון. כאן נמצא שילוב מרשים של סגנונות בניה שונים: גורדי שחקים סופר מודרניים מצד אחד ומבנים תעשייתיים המקבלים פונקציונליות חדשה בסגנון נאו-מסורתי מצד שני.רוטרדם – מסלול ארכיטקטורה ועיצוב


המסלול מתחיל בתחנת הרכבת המרכזית בעיר ומסתיים באזור המתחדש – Wilhelminapier. תוכלו להעזר במפה האינטראקטיבית (להורדה לחצו כאן) שהכנתי כדי ללכת את כל המסלול או לדגום חלקים ממנו.


מתחילים בתחנת הרכבת המרכזית

עיצוב התחנה המרכזית של רוטרדם משלב אלמנטים מהמבנה הישן כמו השעון המקורי, האותיות של שם התחנה ושפיץ הגג שפונה לכיוון מרכז העיר. לתחנה שתי כניסות – דרומית וצפונית – וכל אחת עוצבה בהתאמה אל הארכיטקטורה הקיימת בסביבתה. הכניסה הצפונית עוצבה בהתאמה למבנים מן המאה ה 19 והדרומית, הפונה אל מרכז העיר, בהתאמה לסגנון הבניה הפוסט מודרניסטי. הכניסה הדרומית של תחנת הרכבת ברוטרדם עם גג משופע
הכניסה הדרומית של תחנת הרכבת

יוצאים מן היציאה הצפונית והולכים לכיוון שכונת Oude Noorden

עד המאה ה 19 היה זה מעין כפר שבתיו ניתנו לתושבים בהשאלה מידי האציל/הבישופ המקומי. בסוף המאה ה 19 נבנתה כאן שכונת מגורים כדי ליצור מקומות מגורים לתושבי העיר שהלכה וגדלה. מרכז השכונה הוא הסינגל Noordsingel לאורכו נבנו בתי מידות.


אנחנו נתמקד במתחם גינת הצפון Tuin van Noord.


פעם היה כאן בית כלא והיום שכונת מגורים תוססת. בית הכלא שפעל משנת 1872 עד 2012 היה בנוי באופן לא שגרתי – במרכז המתחם קפלה וממנה יצאו שלוחות שהכילו את תאי הכלא. כל אסיר קיבל למעשה תא משלו ואפשר לומר דירונת פרטית. תאי הכלא כמו גם בית המעצר הפכו לדירות בתוך מתחם סגור חלקית בחומת הכלא מפעם והן מוקפות באזורים ירוקים משותפים לכל הדיירים. הארכיטקט לא שינה כמעט דבר במעטפת החיצונית של התאים ושימר אלמנטים מקוריים ככל האפשר. עם זאת היה רצון להכניס אור לתוך הבתים וזה התאפשר בזכות פתיחת חלונות גדולים בנוסף לחלונות הכלא הקטנים.

בניין בית המשפט והאריון המשפטי בחזית המתחם אשר נבנו בסגנון נאו-רינסנס הפכו לבית משרדים ולמתחם אוכל.


אחת משלוחות התאים שיוצאות מהקפלה במרכז ושהפכו לבתי מגורים
אחת משלוחות התאים שיוצאות מהקפלה (בתמונה משמאל)


כבוד לעבר ועם הפנים לעתיד, זהו המוטו של השכונה הזאת והוא עובר כחוט השני בתהליך המודרניזציה של העיר. עוד על הפרויקט תוכלו לשמוע ולראות בסרטון בו מספר הארכיטקט על תכנון המתחם:

נלך לאורך רחוב Vijverhofstraat ובהתאם למסלול ההליכה במפה ונגיע לגשר הצהוב

גשר האוויר הצהוב באורך 400 מטרים נבנה בהשראת ה High-Line הניו יורקי; הוא עובר מעל תחנת הרכבת, בתוך מבנה משרדים ומעל כבישים ומחבר שלושה חלקים של העיר. הגשר נבנה הודות למימון המונים אשר תוגמלו בהטבעת שמם על גבי קורות הגשר (תמונה מאתר הגשר).

רוצים שגם השם שלכם יופיע על גבי הגשר? מלאו את הטופס (