top of page

פוסטים מומלצים

הטרנד האקולוגי הוא כאן כדי להישאר

עודכן: 15 במרץ 2020

אנו חיים בתקופה מאתגרת. המודעות וההבנה בצורך בסביבה ידידותית לאדם ולכדור הארץ היא מהגבוהות אי פעם. במקביל, קצב ההתפתחות הטכנולוגית הולך וגדל ומאיים לבלוע אותנו בתוכו. האמנם? האם ניתן ליצור שילוב של השניים? האם יכולים לחבור זה לזה אנשי מדע וטכנולוגיה מחד ואנשי תכנון ועיצוב מאידך כדי להתמודד עם אתגרי הדור הזה?


טביעת כף יד אקולוגית

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של בניה שהיא ירוקה אבל גם מתקדמת. הקידמה הטכנולוגית תומכת ברצון ובצורך לשמור על ערכים של קיימות, מיחזור וידידותיות לסביבה. הטכנולוגיה לא רק שאינה האויב של התנועה הירוקה אלא שהיא יכולה לתמוך בה ולקדם אותה על ידי שימוש חכם ויעיל בחומרים ממוחזרים אך גם בבניית בתים חכמים ומערכות חימום וקירור חכמות ומתקדמות.


הטרנד הירוק הוא כאן כדי להישאר וכמו טרנדים נלווים של בתים קטנים (tiny housen), מרחבים רב-תכליתיים וגמישים הוא מתבסס על ערכים של חזרה למוכר, לארצי תוך שילוב בין מסורות עבר והמצאות טכנולוגיות חדשניות.

במקומות שונים בעולם הבניה האקולוגית אשר במרכזה הערכים – ידידותיות לסביבה, מיחזור וקיימות – הולכת והופכת למציאות יומיומית.

בהולנד קיימת מודעות רבה לנושא. עשרות רבות של יוזמות פרטיות או חצי-פרטיות ובשנים האחרונות גם של עיריות משלבות מאפיינים אקולוגיים בבנייתן.

בניימכן, עיר מגורי, התקבצה קבוצת משוגעים לדבר, שכנעה את העיריה בנכונות הרעיון, גייסה לשורותיה חברת בנייה והקימה במימונה שכונה אקולוגית ייחודית במינה, שכונת הקש.


שכונת הקש - לא רק שכונה אקולוגית


שכונת הקש ייחודית בשל אופי המבנים בה ואופי תהליך הקמתה.


מבנה הקש הגדול ביותר בהולנד

כאן נבנה בניין הקש האקולוגי הגדול ביותר בהולנד. המבנה כולל 24 יחידות מגורים בגדלים שונים ומספר חללים משותפים. בסך הכל גרים כאן 44 מבוגרים ושבעה ילדים. הם חולקים את האחריות למבנה, תחזוקה וכמובן תשתיות כמו חדר כביסה, חימום, ביוב אקולוגי, פאנלים של אנרגיית שמש, מכוניות, חצר, חנות אקולוגית ועוד.מבט על החצר המשותפת


דבר נוסף המייחד את שכונת הקש הוא תהליך הקמתה. משלב הרעיון, דרך שלב התכנון ושלב הבניה, השכונה נבנתה בשיתוף פעולה מלא של דיירים, מתנדבים ואנשי מקצוע.


הערכים של שכונת הקש


בבסיס הרעיון עומדים שלושה ערכים: ידידותיות לסביבה, שיתופיות והנחלת הידע הנצבר.


ידידותיות לסביבה

הערך המרכזי של בניה אקולוגית וכך גם בשכונת הקש הוא כאמור, ידידותיות לסביבה. כיצד בא ערך זה לידי ביטוי:

· ייצור מינימלי של co2 באמצעות שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, שימוש בשיטה חסכנית להפקת אנרגיה, מערכת המים והביוב.

· אין שימוש באנרגיה המבוססת על פחם.

· שימוש בחומרים ממוחזרים, אשר מתפרקים בקלות וידידותיים לסביבה. קש וחימר הם חומרים אורגניים מהסביבה הקרובה, בעלי תכונות בידוד נעלות, סופגי לחות ומאפשרים אקלים פנימי קבוע במבנה.

· המבנה מבוסס של שלד עץ. הקירות החיצונים מבודים באמצעות "אריחי" קש אשר נאטמו בחימר מבפנים. החלק החיצוני נעטף בלוחות עץ בלתי מעובד. עץ אקויה משמש למשקופים ולמסגרות החלון. זהו עץ אשר בעקבות תהליך חמצון שהוא עובר בטבע, הוא עמיד בפני עובש ואין צורך לעבד אותו או לצבוע אותו. הקירות בן יחידות המגורים נבנו מאבן גיר.


"אריחי קש"

· יחידות המגורים הן צנועות בגודלן שכן חללים כמו כביסה הם משותפים לכולם. הדיירים התפשרו על גודל המגורים לטובת חצר גדולה. הדבר הינו גם ידידותי לסביבה כי זה חוסך בחומרי בנייה ובאנרגיית חימום.

· מערכת הביוב היא מערכת המבוססת על שיחי קנה, אשר יוצרים סינון ופילטור טבעי של המים המשומשים. המים המוחזרים משמשים בחדרי השירותים.


מערכת ביוב טבעית


· מי גשם נאספים ומשמשים כמי כביסה.

· למבנה גג ירוק. מי גשם נקלטים על ידי הצמחים ונפלטים כלחות חזרה לסביבה.</