top of page

פוסטים מומלצים

זוטפן, נהרות סביב לה

עודכן: 27 ביולי


מוקפת בשני נהרות, האייסל הגדול והברקל הקטן, זרועת שרידי עבר ואין ספור מונומנטים, נחה לה על מי מנוחות עיר המגדלים אי שם בצפון-מזרחה של הולנד. סעו לאורך נהר האייסל ותבינו מדוע צמחו לאורכו ערים רבות שחלקן שגשגו מאד במאות ה 13, 14 ו 15 בשל השתייכותן לרשת ערי ההאנזה והסחר העולמי בין ארצות הים בלטי והים הצפוני.העיר הוקמה כבר בזמן האימפריה הרומאית כהתיישבות גרמאנית על נהר האייסל. בשנת 1046 ניתנה ההתיישבות כמתנה לבישופ מאוטרכט על ידי הקיסר הגרמני. או אז נבנתה הכנסיה וניתנו לה זכויות של עיר, זכות להקמת שוק ובית משפט. הדבר איפשר לשליטי העיר לנהל סחר פורה ובזכות מיקומה בין שני נהרות גדלה העיר ושגשגה.


נהר הברקל נכנס לתוך העיר
נהר הברקל נכנס לתוך העיר

בפוסט הזה אכניס אתכם דרך שער המלח הקבוע בחומת העיר העתיקה, פנימה לתוך סמטאות העיר הימי בייניימית. נראה מונומנטים מרהיבים כמו הבזיליקה הגדולה אבל גם סמטאות צרות ופינות חמד נסתרות כמו שרק הולנד יודעת לשמר. המסלול המלא אורכו כשעה וחצי הליכה. תוכלו להיעזר במפה האינטראקטיבית בזמן הטיול. כל נקודת ציון בפוסט ממוספרת בהתאם במפה.


נחנה בחניון (2 יורו ליום) ברחוב Houtwal (מספר 1 במפה) נצא לרחוב, נלך עד הצומת ונפנה ימינה לרחוב Martinetsingel (מספר 2 במפה). הביטו שמאלה – העיר העתיקה נפרשת לפנכם. את מגדל הבזיליקה נראה מעתה נישא אל על מכל מקום בו נהיה.


חומת העיר העתיקה
חומת העיר העתיקה


מייד סופגים את אווירת העיר
מייד סופגים את אווירת העיר

נמשיך לאורך התעלה עד למגדל ולשער הקבוע בחומת העיר (מספר 3 במפה). המגדל נבנה ב 1444 ושימש אז כמגדל המלח. סמיכותו לנהר (בזמנו) איפשרה עגינה של סירות מסחר והבאת המלח לכיכר העיר, שם נסחר בשוק. גם המגדל וגם הסמטה נקראים היום על שמו של המוסיקאי המקומי שגר כאן ב 1555 והתריע בחצוצרתו בזמני צרה.


פסל החצוצרן. אפשר "להיכנס" לתוכו ולהצטלם
פסל החצוצרן. אפשר "להיכנס" לתוכו ולהצטלם

נכנסים שמאלה דרך השער לתוך הסמטה Drogenapsteeg. המשיכו קדימה אבל אל תשכחו להסתובב רגע לאחור ולהתרשם משרידי החומה העתיקה, שתיכף נראה אותה גם מקרוב.נמשיך בסמטה המובילה אותנו לרחוב Pelikaanstraat וכאן נפנה ימינה לתוך הרחוב כדי לנחות לקפה ראשון בבית מספר 9 בקפה פליקן (מספר 4 במפה).


 

הפסקת וינטג'


בצמוד לבית הקפה חנות קפה כמו של פעם. כאן מוכרים עשרות סוגים של קפה בחנות עם מראה אותנטי כמו של פעם. בצמוד אליה, חנות מתנות נפלאה.
 

נחזור על עקבותינו אל רחוב פליקן. מיד לאחר שנחלוף על פני הסמטה דרכה הגענו, נראה מצד שמאל בית יפה משוחזר שנקרא Dat Bolwerck משנת 1549 (מספר 5 במפה).הבית משמש כיום כגלריה ומרכז לאומנויות. אתם מוזמנים להיכנס, להנות מעבודת השיפוץ והשיחזור היפה שנעשתה כאן וגם לצאת לחצר היפה.


החצר היא גן פסלים והיא גובלת בחומת העיר אותה ראינו בדרך לכאן.


חומת העיר. מבפנים
חומת העיר. מבפנים

כעת נעלה ברחוב המאונך לנו, רחוב Zaadmarkt המוביל אל הכיכר המרכזית של העיר. רגע לפני, מימין לנו, ניכנס דרך השער המרשים אל תוך החצר הפנימית של ה Oude Bornhof (מספר 6 במפה).חצרות פנימיות כאלה מוכרות גם ממקומות אחרים בהולנד. לרוב זהו מתחם מוקף בבתים שהיו מיועדים לנשים עניות, אלמנות. אי של שלווה בתוך העיר. כאן בזוטפן היה זה הכומר בורו אשר פתח את ביתו לעניי העיר ובנה עבורם מגורים.נחזור לרחוב, נמשיך הלאה ונפנה שמאלה אל רחוב Ravenstraatje. רואים את הבית הצהוב מימין? עצרו! (מספר 7 במפה)


 

הפסקת מתיקות


זוהי חנות ממתקים בסגנון של פעם. כנסו, צלמו (עם בקשת רשות, כמובן). בחנות ממתקים גם נטולי גלוטן, נטולי סוכר, צמחוניים וטבעוניים. 

ממשיכים בסמטה שהופכת לרחוב Raadhuissteeg. משמאל מבנה ארוך עם חלונות כחולים, זהו בית האזרח (מספר 8 במפה).הולכים עד סוף הרחוב, פונים שמאלה ונכנסים פנימה. זהו מבנה מרשים בסגנון גותי. במקור היה שוק הבשר וכאן נבדקו הסחורות. האולם משמש כיום כאולם אירועים עירוני ובו מתכנסת מועצת העיר פעם בחודש.מימין תראו דלת כבדה, אם נמצא כאן עובד, שאלו בנימוס מה יש מאחורי הדלת ואם אפשר לראות. בסוד אגלה לכם ששם יש חדר מאותה תקופה ובו עדיין ניתן לערוך טקסי חתונה. הבית הצמוד הוא בית העיריה הישן, המורכב למעשה משלושה בתים צמודים משנת 1371.

אם נמשיך מעט במורד הרחוב נגיע לבזיליקת Walburguskerk. הבזיליקה נבנתה בשנת 1100 וכמאה שנים לאחר מכן הורחבה בסגנון רומאני-גותי (מספר 9 במפה).בתוך הבזיליקה המרשימה תוכלו לבקר במונומנט מרשים לא פחות. ספריית שרשרת מן המאה ה 16, אחת מן העתיקות בעולם אשר שמרה על צביונה ללא שינוי. הכמרים כאן עסקו לא רק בדת ובתפילות אלא הוכשרו להיות יועצים משפטיים של האציל של חלרה (אזור חשוב בממלכה הגרמאנית) וכך נאספו להם ספרים רבים ולבסוף הוחלט על בניית הספריה. בספריה עצמה כ 750 ספרים. 85 מהם הודפסו עוד לפני שנת 1500. בספריה ניתן לראות ספרים עתיקים של קופרניקוס, אראסמוס ואף את התנך ההולנדי הראשון.ממול מוזיאון העיר שגם אם תבחרו לא לבקר בו, כנסו רגע לחצר החביבה דרך קפלת הצדפים משנת 1697. זו אחת מארבע קפלות כאלה שנבנו בהולנד (מספר 10 במפה).

צמוד למוזיאון תראו את מלון המפשייר. המבנה משנת 1541 שימש כבית נשק והיה שייך לאחד האצילים המקומיים (מספר 11 במפה).

נסתובב ונחזור לכיוון ממנו באנו. נמשיך ברחוב Lange Hofstraat שהופך לרחוב Houtmarkt ואז דרך Korte Hofstraat שמאלה לרחוב Turfstraat וימינה לרחוב Broederenkerkstraat.


 

הפסקת וינטג'

בסוף הרחוב בפינה חנות וינטג' קטנה (מספר 12 במפה) 

נפנה שמאלה ומיד ימינה לרחוב Broederenkerkplein נלך לאורך הכנסיה ונפנה ימינה לרחוב Rozengracht. זוהי התעלה היחידה בעיר אשר מתחברת לנהר הברקל, שפעם זרם כאן בעיר. נלך לאורך התעלה עד שנגיע לשער העיר הישן Berkelpoort על הנהר (מספר 13 במפה).


השער חיבר בין העיר העתיקה לחדשה
השער חיבר בין העיר העתיקה לחדשה

נחזור למרכז דרך סמטת Armenhage אשר יועדה לעניי העיר (מספר 14 במפה). כאן ברחוב ניצבים שני מגדלים אשר היו חלק מחומת העיר. המרחק ביניהם הוא של 65 מטרים כדי שיהיה ניתן להגן על המעבר בעזרת קשתים משני המגדלים.


אחד מן המגדלים ברחוב העניים
אחד מן המגדלים ברחוב העניים

בסוף הרחוב נפנה שמאלה לרחוב Oudewand ומיד ימינה לרחוב Beukerstraat. זהו אחד מהרחובות הראשיים עם חנויות, בוטיקים ורשתות מוכרות. נמשיך ברחוב ונפנה שמאלה לרחוב Korte Beukerstraat ושוב שמאלה לרחוב Turfstraat.כאן אתם בלב ליבו של המרכז העתיק, המקום אליו וממנו יוצאות סמטאות לרוב. 

הפסקת תצפית


מצד ימין בבית הקפה Chapoo תוכלו לשבת ולהנות מכל העוברים והשבים. זוהי נקודת תצפית מעולה (מספר 14 במפה). 

מכאן אפשר להמשיך לכיכר המרכזית או פשוט להסתובב בסמטאות, להתרשם מחזיתות הבתים אשר מספרות על עושרה של העיר.הכיכר המרכזית (מספר 15 במפה) היתה עד המאה ה 12 תעלה מעגלית סביב העיר העתיקה והחומה אשר הגנה נגד התקפות הויקינגים. בתחילת האלף השניה קיבלה זוטפן זכויות של עיר ואז גם יובשה התעלה. העיר שיגשגה בעיקר במאה ה 14 ואז נבנו בתי המידות שניצבים כאן עד היום.


 

הפסקת שוק


בימי חמישי ושבת מתקיים השוק המקומי בכיכר העיר המרכזית. כל יום ראשון האחרון של החודש הוא יום בו החנויות פתוחות. אז ניתן גם לחנות בחינם במרכז העיר (ברוב המקומות).הפסקת מוזיאונים


מוזיאון העיר זוטפן - מוזיאון הסטורי של העיר זוטפן עם ממצאים ארכיאולוגיים, אומנות, טקסטיל, צעצועים וכלי כסף מקומיים.

מוזיאון המוסיקה ובו אוסף מעניין של פסנתרים. בנוסף, כנסיית מסתור בעליית הגג של המוזיאון.

מוזיאון האומן בור קיפ -ביתו של האומן אשר גר כל חייו בחווה עירונית מן המאה ה 19 אשר נשארה במצב אותנטי לאותה תקופה, כלומר, ללא שירותים וללא צנרת.

מוזיאון המאפייה

מוזיאון ארווה אמה - שחזור ארכיאולוגי של חווה מימי הביניים המוקדמים.

הכנסיה והספריה סגור בראשון ושני.


 

רוצים לקרוא על עוד ערי האנזה מעניינות? קראו על דוונטר, על אלבורח או על מפל.

bottom of page