top of page

פוסטים מומלצים

בעקבות מכשפות וגבינות הולנדיות


בית השקילה בימינו

מי שטייל בהולנד בערים כמו דלפט, הארלם והורן וכמובן אמסטרדם ניתקל בבית השקילה העתיק,  ה - waag. זהו מבנה מפואר העומד בלב הכיכר המרכזית של העיר. כיום משמשים בתי השקילה לרוב כמסעדות בשל אופיים המיוחד ומיקומם המרכזי. באמסטרדם הוא נמצא ב Nieuwmarkt ומשמש כמוזיאון ומסעדה. כך גם בערים רבות כמו הורן, ליידן ועיר מגוריי ניימכן.


 בית השקילה בכיכר העיר בניימכן
בית השקילה בכיכר העיר בניימכן

בימי הביניים שימש בית השקילה לשקילת סחורות כמו גבינה צהובה וחמאה. הזכות לבניית בית שקילה ניתנה יחד עם זכויות עיר וכך חוייב כל סוחר לשקול את סחורתו עם הגעתה לעיר. כבר אז נגבה מס סחורה, כמו המע"מ המקובל בימינו.

בית השקילה בימי הביניים

אבל בית השקילה בעיר אאודווטר (Oudwater) מיוחד במינו – הוא משמש כמוזיאון המכשפות.


בימי הביניים האשמה בכישוף הועלתה לעיתים קרובות בשל עניינים של מה בכך – מחלה, אי הצלחה ועוד. האשמה בכישוף היתה למעשה ניסיון לפגיעה בשמו הטוב של אדם, לרוב אישה, וכדי לטהר את שמו נזקק המואשם לאישור בית השקילה על כך שאינו מכשף. כך הפך בית השקילה למקור הכנסה נוסף לעיר.


באותה תקופה הומתו בין 30 ל- 60 אלף איש באירופה בשל היותם חשודים כמכשפים. כ 80% מהם היו נשים. רובן היו זקנות, עניות, בודדות ולפיכך חסרות הגנה.

בית השקילה באאודווטר קיבל גושפנקה חוקית מהקיסר קארל הגדול והיה היחידי באירופה שהיה מוסמך לקבוע אם מישהו הוא מכשף.

במאות ה-16 עד ה-18 נשקלו כאן נשים שנחשדו בהיותן מכשפות. משקל קל העיד על היותך מכשפה, שהרי עלייך להיות מסוגלת לעוף על גבי מטאטא! ואם היית מלאה יותר זכית בתעודת הכשר. בית השקילה באאודווטר היה ידוע בכך שתהליך השקילה בו נעשה ביושר ולמעשה לא נרשמו מקרים של גילוי מכשפות בעיר הזאת.


 בית השקילה בשנת 1745 והיום. התמונות לקוחות מאתר המוזיאון


המאזניים המקוריים משנת 1482 עדיין מוצגים לראווה במוזיאון
המאזניים המקוריים משנת 1482 עדיין מוצגים לראווה במוזיאון

במוזיאון ניתן להישקל ולגלות אם את/ה מכשף/ה ואף לקבל תעודה המעידה על כך.
במוזיאון ניתן להישקל ולגלות אם את/ה מכשף/ה ואף לקבל תעודה המעידה על כך

העיר אאודווטר (בעברית: מים ישנים)

אאודווטר עצמה היא עיר הולנדית קטנה וטיפוסית. ניתן לטייל ברחובותיה היפים והאותנטיים לאורך התעלות ומומלץ להכיר אותה דרך המים. שיט בתעלות (45 דקות) יוצא מה- TIP 

.(Turist Information Punt) ושם גם ניתן לקנות כרטיסים

פעם בשנה חוגגת העיר את המסורת המכושפת שלה ב-Heksenfestijn, אירוע שכולל מופעי מוזיקה בכיכר העיר וכמובן התחפשות למכשפות. השנה מתקיים האירוע ב-29 וב-30 ביוני.

מסורת שקילת הגבינות

אם ניזכר בתפקידו המקורי של בית השקילה – שקילת סחורות – נזכה להציץ במסורת ארוכת שנים של שקילת גבינות בכיכר המרכזית של העיר, של שוק גבינות בו מחיר הסחורה נקבע בלחיצת יד.

בהולנד מתקיימים עדיין שוקי גבינות מסורתיים בחמש ערים, ובהן ניתן לחזות בתצוגה של שקילת הגבינות והמסחר בהן.


 

המלצות לשוקי גבינות ועוד


את הביקור באחד משוקי הגבינות מומלץ לשלב עם לינה באותה עיר כדי להעצים את חוויית הביקור ולהכיר קצת יותר מקרוב את חיי העיר האותנטיים.


אדאם

באדאם (Edam) נערך שוק גבינות מסורתי בכל יום רביעי בבוקר (12.30-10.30) בחודשים יולי ואוגוסט. בנוסף לכך ב 12 באוגוסט נערך שוק איכרים ושוק גבינות בשעה 17.00.

מה לעשות באדאם?

זוהי עיר קטנה ופסטורלית מן המאה ה-12 השוכנת על נהר האיי. עד המאה ה-17 ידעה אדאם שגשוג כלכלי בזכות תעשיית בניית הספינות שהתפתחה בה ובשל תעשיית הגבינות המוכרת גם היום.

אם תטיילו לאורך התעלות, תוכלו אולי לראות איך הגשרים הקטנים נפתחים ואיך שומר הגשרים רץ עם מפתח מגשרון לגשרון כדי לפתוח ולסגור. מסעדת De Fortuna היא המקום לשתות קפה ואז להמשיך בשיטוט בסמטאות העיר.

גם באדאם, כמו בערים רבות בהולנד, היתה קהילה יהודית קטנה שהושמדה במלחמת העולם השניה. בית הקברות היהודי שמור ומתוחזק היטב ונמצא ברחוב Oorgat (המשכו של רחוב voorhaven).

היכן ללון באדאם?

במלון דאם לוברז'ה. כבר במאה ה 16 עמד במקום מלון. המלון שופץ זה לא מכבר וחדריו מעוצבים בסגנון רומנטי אם לא לומר שאבי-שיק. לחלק מן החדרים נוף הפונה אל התעלה.

או במלון-מסעדה De Fortuna המורכב מבתים מקומיים אותנטיים עם נוף לגינה ציורית ולתעלה.


אלקמאר

באלקמאר (Alkmaar) נערך שוק גבינות מסורתי בכל יום שישי בבוקר (13.00-10.00) בחודשים אפריל עד ספטמבר, ובימי שלישי בערב (21.00-19.00) בחודשים יולי ואוגוסט. 

מה לעשות באלקמאר?

המלצות ליום טיול באלקמאר כאן.

היכן ללון באלקמאר?

במרחק הליכה של שלוש דקות מכיכר השקילה נמצא מלון Grand Hotel Alkmaar.

המלון נבנה ב- 1877 כבית הדואר המפואר של העיר. החדרים מעוצבים באיפוק מודרני, בצבעים רגועים תוך שימוש בחומרים טבעיים.


הורן

בהורן (Hoorn) נערך שוק הגבינות המסורתי בכל יום שלישי (15.45-13.30) מאמצע יוני עד אוגוסט בכיכר המרכזית בעיר.


גאודה

בגאודה (Gauda) נערך שוק גבינות מסורתי בכל יום חמישי בבוקר (12.30-10.00) בחודשים אפריל עד ספטמבר. בבית השקילה נמצא גם מוזיאון גבינות קטן ובו פינת טעימות.


וורדן

בוורדן (Woerden) נערך שוק גבינות מסורתי בכל יום שבת בבוקר (13.00-11.00) בחודשים באפריל (ה 28 בחודש) עד אוגוסט (ה 25 בחודש).


 

ספרו לי - האם הייתם במוזיאון המכשפות בהולנד ואולי במקום אחר?

 

לקריאה נוספת על מכשפות, מכשפים ומוזיאונים קסומים בפוסט "לטייל בעולם על מטאטא מכושף" בבלוג "בדרכים" של ליאן נוסבאום.

 

למען הגילוי הנאות אספר לכם שבלחיצה על הקישור לבתי המלון המומלצים והזמנתם דרך קישור זה אקבל עמלה קטנה מתוכנית שיתוף מלונות. 
Comentarios


bottom of page