top of page

פוסטים מומלצים

איינדהובן - העיר שצמחה מתוך מפעל

עודכן: 29 ביולי 2023


סיפורה של העיר איינדהובן הוא למעשה סיפורו של מפעל פיליפס. אי אפשר לכתוב על העיר איינדהובן ולעמוד על אופייה מבלי לספר תחילה על מפעל פיליפס.


קצת על חברת פיליפס, גאווה הולנדית

בשנת 1892 הוקמה חברת פיליפס, אשר כבר בעשר השנים הראשונות לקיומה ייצרה לא פחות מ 1.5 מיליון נורות. החברה הקימה בעיר מפעלים לזכוכית, קרטונים, גז וכמובן מעבדת חידושים. במשך השנים הוקמו עוד ועוד בניינים ומפעלים בשלושה מתחמים של פיליפס, שהפכה להיות חברה שמספקת לעצמה את כל השירותים – מחומרי הגלם ועד לאריזה ולשילוח. את המתחם הגדול של החברה נהגו לכנות "העיר האסורה" שכן אך ורק לעובדי החברה מותר היה להיכנס למתחם.


פיליפס פיתחה ועודנה מפתחת טכנולוגיות חדישות בתחומים שונים: מטלוויזיות ועד לציוד רפואי מתקדם. בשנת 2002 עזבה חברת פיליפס סופית את המתחמים באיינדהובן. רובם הגדול ננטש כבר בשנות החמישים של המאה הקודמת ועמד במשך שנים רבות שומם.


בשנים האחרונות נעשה ניסיון מוצלח של שיקום העיר ומתן אופי חדשני ויצירתי לעיר. זאת באמצעות הפיכת העיר למרכז חשוב בתחום החדשנות, העיצוב והטכנולוגיה. מתחמי חברת פיליפס לשעבר מהווים חלק חשוב בהתפתחות הזאת. המתחמים משמשים כיום אבן שואבת לחברות טכנולוגיה, מעצבים מוכרים וצעירים כאחד, בית ספר לעיצוב ובראש ובראשונה – שבוע העיצוב ההולנדי.מתחמים תעשייתיים

החברה פעלה מתוך שלושה מתחמים גדולים בעיר: Strijp S, Strijp R, Strijp T.


Strijp S

המתחם הפך להיות מרכז תרבותי-יצירתי ובו שילוב ייחודי של אזורי מגורים-יצירה-עבודה באוירה אולטרא יצירתית. המקום הוא בעל שיק תעשייתי-אורבני מלא השראה ועניין ומאכלס יזמים צעירים בעיקר בתחום היצירה והחדשנות. מתקיימים שם באופן קבוע תערוכות ואירועי תרבות כמו גם שבוע העיצוב ההולנדי. בבניינים ההסטוריים התמקמו להם חנויות בוטיק, מסעדות, בית ספר לצילום, גלריות ובתי יצירה ועיצוב. 

המלצת וינטג'

מתחם שנקרא Gusj. זהו מתחם לייף-סטייל ובו חנות וינטג' מטריפה, בית קפה וחנות שזירת פרחים. כולם יחד מאכלסים בהרמוניה מושלמת מבנה תעשייתי בעל קירות מתקלפים, תקרות גבוהות וחללי ענק המכילים עדיין מכונות ושארי העידן המתועש.  חללים ענקיים, קירות מתקלפים
חללים ענקיים, קירות מתקלפים "וילון" בקבוקים
"וילון" בקבוקים

קיר מראות
כמובן שצילמתי את עצמי משתקפת באחת המראות

 

המלצת בית קפה #1

בית קפה סמוך למתחם מצד אחד ומצד שני לתחנת הרכבת. קפה מצויין ופלאפל בסגנון הולנדי!

בית הקפה Popei הוא גם בית פתוח לאומנים צעירים ובמקום מתקיימות הופעות.

Klokgebouw 300, 5617 AD Eindhoven


Strijp R

באתר הזה שכן מפעל הטלוויזיות אשר ייצר טלוויזיות לכל העולם כולו. המעצב פיט היין אייק התאהב במתחם התעשייתי והפך אותו למתחם עיצובי מרתק. זהו עולמו של אייק, עולם של עיצוב, יצירה, חדש בשילוב ישן. המקום אמנם תעשייתי אך נמצא בלב ליבה של שכונת מגורים. במתחם עומדים עדיין עצים אותם שתל פריטס פיליפס, אשר היה יזם חברתי והאמין בחשיבות סביבת עבודה נעימה עבור עובדיו.
לבניין התעשייתי הישן מבנה מיוחד המאפשר מבט תמידי אל ולתוך סדנת העבודה. אם תעלו לקומת הגלריה תוכלו להשקיף על העובדים בזמן עבודתם; כאן מעצבים, מתכנים ומייצרים את עבודותיו המיוחדות של אייק. מראה מרתק, ללא ספק.המתחם כולל אזור תצוגה, גלריות, חנות עיצוב, משרדים, סדנה ומסעדה.


את עיצוביו של אייק ניתן לקנות במתחם עצמו, בחנויות עיצוב שונות בהולנד ובעולם ואף בישראל. בחנות פרטי עיצוב של אייק כמו גם של מעצבים אחרים. אייק אוסף פריטי וינטג' ועתיקות ומציע אותם למכירה.

החנות פתוחה בימים שני-שבת 18.00-10.00 ובראשון 18.00-12.00.


 

המלצת בית קפה #2

מלון ובו בית קפה מעוצב בסגנון אמריקאי וינטג'י. נמצא ממש ממול לחניון ולכן גם נוח מאד.

Blue collar Klokgebouw 10, 5617 AA Eindhoven 

לקריאה נוספת על איינדהובן, בתי קפה, מסעדות, פאבים ומלונות בפוסט של עופר קידר מהבלוג "המצלמה מוסיפה חמישה קילו".

Comments


bottom of page