top of page

פוסטים מומלצים

אוטרכט , אחותה הקטנה של אמסטרדם

עודכן: 27 ביולי 2023

הרשימה מכילה קישורים לתוכנית שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורכם אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג. אני מודה לכם על כל הזמנה דרך הקישורים בפוסט הזה.

 

היא העיר הרביעית בגודלה בהולנד ובירת מחוז אוטרכט, היא בעלת חשיבות היסטורית ודתית ומאז שקיבלה זכויות של עיר בשנת 1122 הלכה וגדלה והפכה למרכז כלכלי ותרבותי. עם הסטוריה שראשיתה כבר בתקופת הרומאים, מיקום מרכזי על הסתעפות של נהר הריין וקירבה לאמסטרדם אין פלא שהיא נחשבת לאחת הערים הכי חשובות בהולנד.


היא אחותה הקטנה של אמסטרדם ואפשר למצוא בה סמטאות לא פחות יפות, תעלות לא פחות אטרקטיביות, מבנים הסטוריים לרוב ופינות חמד אינסטגרמיות. חובבי אדריכלות יוכלו להשביע בה את רעבונם וגם לילדים צפויה חוויה מעשירה.


בואו לטייל באוטרכט במקומות הכי חשובים במרכז העיר העתיקה בעקבות צילומיה היפים של חברתי נורית סימפסון. כל הצילומים בפוסט הזה למעט שלושה שאני צילמתי צולמו על ידי נורית וזכויות היוצרים בידיה.

תעלה, גשר ורחוב מכוסה בשלג באוטרכט
אוטרכט בחורף

אוטרכט – מה לראות בעיר


Domplein כיכר הדום

כיכר הדום ובמרכזה קתדרלת סנט מרטין, מגדל הכנסיה, בניין האוניברסיטה המרכזי ולא פחות חשוב – מרכז המידע לתיירים.

הכיכר הזאת היא המקום בו ייסדו הרומאים את העיר בשנת 50 לספירה והקימו במרכזה מקדש קטן. באותו מקום ניצבת כיום קתדרלת סנט מרטין שנבנתה בשנים 1517-1254 ומאז היא מקום מושבו של הבישוף של ארצות השפלה.


מגדל הכנסיה נבנה במאה ה 14 ולאחר סערה שפגעה בכנסיה בשנת 1674 והרסה חלק ממנה, נפרדו דרכיהם והמגדל עומד מאז מנותק ממבנה הכנסיה. גובהו 112 מטר ובראשו 50 פעמונים עתיקים. זהו מגדל הכנסיה הגבוה בהולנד. בקרו במגדל ואל תתעצלו לטפס את 465 המדרגות בעקבותיהם של שועי עולם כמו פיליפס ה 2 מלך ספרד ופטר הגדול.


טיפוס במדרגות אל מגדל הדום מתבצע רק במסגרת סיור מודרך של שעה שנערך גם באנגלית. לבעלי מוגבלויות או למי שקשה לו לטפס ניתן לעלות במעלית. ניתן לרכוש כרטיסים באתר (לחצו כאן) או בחנות המידע לתיירים שנמצאת בכיכר.


בכיכר הדום נמצא גם בניין האוניברסיטה שנבנה במאה ה 19 סביב החלק העתיק שמתוארך למאה ה 15. אל תפספסו את גינת האוניברסיטה ואכסדרת העמודים הנאו-רנסנסית שבמרכזה מזרקה יפה (הבניין סגור בימי שבת וראשון).


DOMUnder

סיור מרתק בעולמות תחתונים ואפלים מתחת לכיכר הדום במהלכו פוגשים שרידים עתיקים ושומעים את סיפורה של העיר העתיקה. בסיור של כשעה ורבע מצויידים בפנס מיוחד (אותו מקבלים במקום) תיכנסו למחשכי האדמה. הסיור (בימים שלישי-ראשון) מתאים לילדים מעל גיל 10. הסיור אינו מתאים לבעלי כסאות גלגלים. כרטיסים ניתן לרכוש באתר (לחצו כאן).


בניין האוניברסיטה, הגן עם המזרקה, בניין בעיר מסתתר מאחורי ענפי עץ, שרידי שלד באוטרכט

Oudegracht התעלה הישנה

כבר עם קבלת זכויות העיר החלו בחפירת התעלה שמטרתה היתה שליטה ופיקוח על מפלס המים בעיר כמו גם חיבור לנהרות (הפכט מצפון והריין מדרום-מזרח). התעלה איפשרה שמירה על מפלס מים נמוך בתוך העיר ובניה של מרתפי אחסון עבור הסחורות שהגיעו לעיר בסירות. מרתפי האחסון על הגדה הנמוכה חוברו במנהרות אל המרתפים מתחת לבתי הסוחרים על הגדה הגבוהה וכך נוצרה תצורת הגדה הכפולה – זו הנמוכה המאפשרת העמסה/פריקה של סחורות והגבוהה ששימשה את הולכי הרגל.


התעלה עוברת לאורך המרכז העתיק של העיר וחוצה אותה מדרום לצפון. הליכה לאורך 2 ק"מ של התעלה תפגיש אתכם עם מבנים הסטוריים, בתים עתיקים, גשרים ונקודות ירוקות. בחלק הדרום מזרחי שלה היא מתחברת להסתעפות של נהר הריין ובחלק הצפוני ישנם מקטעים עתיקים אשר חיברו את התעלה אל נהר הפכט.


אל תהססו לרדת למפלס התחתון ולהביט מלמטה אל עבר הבתים היפים, להצטרף לשייט מאורגן או להרפתקנים שביננו – לשוט בקיאק (לחצו כאן). המרתפים של אז הפכו עם השנים למסעדות, בתי קפה וגלריות. בימי הקיץ הם המקום הפופולרי בעיר. כמה מהמרתפים הפכו למלונות קטנים. אם תגללו למטה תוכלו להזמין לעצמכם לילה במרתף אשר הפך למלון.


(נא לקרוא את האותיות הקטנות בעת רכישת כרטיסים)


Nieuwegracht התעלה החדשה

התעלה החדשה נחפרה בסוף המאה ה 14 והיא מקבילה לזו הישנה. ההליכה לאורכה גם היא תפגיש אתכם עם מבנים היסטוריים יפיפיים.


קיאקים אדומים במפלס התחתון, אופניים לצידי התעלה, בתי קפה במפלס התחתון וקיאקים שטים בתעלה באוטרכט

Utrecht University Botanic Gardens הגן הבוטני של האוניברסיטה

הגן הבוטני נמצא בשטחה של אוניברסיטת אוטרכט ובו חממות, מזרקות ואוסף פרפרים עשיר ומגוון. במקום גם בית קפה.

הגן פתוח כל יום בשעות 16.30-10.00 בחודשים מרץ-נובמבר. הגן נגיש ברובו לבעלי כסאות גלגלים. כרטיסים ניתן לרכוש כאן.


Hoog Catharijne shopping mall קניון קטרינה

הקניון ממוקם בצמוד לתחנת הרכבת המרכזית בעיר ומשתרע על שטח גדול ובו כמאה חנויות וכ 30 מסעדות ובתי מאכל.

פתוח כל יום בשעות 20.00-10.00 ובימי שני וראשון החל מ 12.00.


Utrecht Centraal Museum מוזיאון אוטרכט

במוזיאון אוטרכט תמצאו אוסף ציורים של אומנים מקומיים כמו גם אומנות מודרנית, אופנה ואומנות יישומית.

המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 17.00-11.00. כרטיסים ניתן להזמין כאן.התעלה הישנה באוטרכט בקיץ ולאורכה בתי קפה. בתעלה שטות שלוש סירות.
אוטרכט בקיץ

אוטרכט עם ילדים


Museum Speelklok מוזיאון תיבות הנגינה

במוזיאון תיבות הנגינה תראו אוסף של תיבות נגינה, שעונים מנגנים וכלי נגינה עתיקים. הילדים יוכלו להתנסות בנגינה במסגרת סיור מוסיקלי חינמי שנערך כל יום בכל חצי שעה עגולה ואורך 45 דקות.

המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 17.00-10.00. המוזיאון נגיש לבעלי כסאות גלגלים ומוגבלויות.


(נא לקרוא את האותיות הקטנות בעת רכישת כרטיסים)


Sonnenborgh Observatory מצפה הכוכבים

מצפה הכוכבים באוטרכט ממוקם על ביצורי העיר מן המאה ה 16.

המוזיאון פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 17.00-11.00 ובראשון 17.00-13.00. בימי ראשון ניתן לצפות בשמש. בחודשים אוקטובר-מרץ ניתן להגיע לערבי צפיה בימי שישי מעל גיל 12 בשעות 21.30-20.00 ובימי שבת לילדים בגילאי 12-6 בשעות 21.00-19.30. כרטיסים ניתן לרכוש במקום.

המוזיאון אינו מותאם לבעלי כסאות גלגלים.


Miffy Museum מוזיאון מיפי

באוטרכט נולד, חי ועבד המאייר דיק ברונה אשר יצר את דמות הארנבת שידועה בשם מיפי (בהולנדית נקראת נָיינְטְיֶה). המוזיאון מאפשר לילדים מפגש בלתי אמצעי, צבעוני ומעשיר עם הדמות המאויירת האהובה על מליוני ילדים בעולם.

המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון 17.00-10.00. כרטיסים ניתן לרכוש באתר.


Railway Museum מוזיאון הרכבת

במוזיאון הרכבת אוסף גדול של כל מה שקשור ברכבות ובתחנות רכבת. המוזיאון מורכב מארבעה אזורים - Dream Travels, Steel Monsters, The Workshop and The great discovery ובנוסף להם יהנו הילדים גם ממודלים, מגרש משחקים, מעבדה ועוד.

המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון 17.00-10.00.


(נא לקרוא את האותיות הקטנות בעת רכישת כרטיסים)פסל אבסטרקטי ליד התעלה, פסל של ארנב לבוש בחליפה אדומה, שער אבן מוביל לחצר ובה פנס, הכניסה לקניון קטרינה באוטרכט עם גג הכדורים הלבן

אוטרכט לחובבי ארכיטקטורה


Rietveld Schröder House בית ריטפלד שרודר

הבית שבנה הארכיטקט לגברת שרודר ושבזכותו הפך מנגר לארכיטקט. הבית מאופיין באלמנטים פורצי דרך לזמן בנייתו והוא כלול ברשימת המורשת של אונסקו. התרשמות מעמיקה יותר מהביקור שלי וכל הפרטים הנחוצים לביקור תוכלו לקרוא בפוסט על הבית הכי מיוחד באוטרכט.


בית הדואר

בית הדואר נבנה בשנת 1920 בסגנון המקומי שהיווה חלק מתנועת הארט דקו העולמית. בשנת 2011 פסק לשמש כדואר ומאז קיבל שתי פונקציות חדשות. עוד על המבנה המרשים תקראו בפוסט על חנויות ספרים וספריות מיוחדות בהולנד.


תחנת הרכבת

הגג הגלי המואר בתאורת לד, הקירות השקופים שמאפשרים מבט אל פסי הרכבת של תחנת הרכבת הגדולה בהולנד, חניון האופניים הענק שמתחת וגג הכדורים שמעל רחבת הכניסה יוצרים מופע אדריכלי מרשים ומעניין.


מבנים שונים באוטרכט

אוטרכט - רעיונות לטיול מחוץ לעיר


Kasteel De Haar טירת דה האר

טירת דה האר היא הטירה הגדולה בהולנד. הטירה תוכננה על ידי הארכיטקט ההולנדי הידוע קאופרס (תיכנן גם את התחנה המרכזית ואת מוזיאון הרייקס באמסטרדם). היא שווה ביקור גם בשל כל אלה וגם כי היא נראית כאילו יצאה מסיפור אגדה עם צריחיה הגותיים ותריסיה הצבועים אדום לבן.

הטירה ברובה אינה נגישה לבעלי כסאות גלגלים.


(נא לקרוא את האותיות הקטנות בעת רכישת הכרטיסים)


Huis Doorn בית דורן

בבית דורן בילה הקיסר וילהלם ה 2 את שנות גלותו בהולנד.

ביקור בבית אפשרי רק עם סיור אשר יוצא מס' פעמים בשעה. כרטיסים יש לרכוש באתר. הסיור נערך בהולנדית אך ניתן לקבל אודיו באנגלית.

סיור נוסף יקח אתכם לביקור בחדרי העובדים נערך בימי רביעי ושישי בשעות 10.00 ו 11.30.

כרטיסים ניתן לרכוש באתר. הבית אינו נגיש לבעלי כסאות גלגלים.


Castellum Hoge Woerd מבצר קסטליאום

שחזור מודרני של מבצר מימי הרומאים אשר עמד במקום בשנת 50 לספירה. זהו מוזיאון ארכיאולוגי אינטראקטיבי.

המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון 17.00-10.00. הכניסה היא בחינם אך יש להזמין מקום באתר. המוזיאון נגיש לבעלי כסאות גלגלים.טירת דה האר ליד אוטרכט עם שערים ותריסים בצבעי אדום-לבן
טירת דה האר ליד אוטרכט

אוטרכט – טיול בטבע קרוב לעיר


שמורת Grebbeberg

כארבעים וחמש דקות נסיעה מזרחית לאוטרכט נמצאת שמורת טבע ייחודית. המסלול המעגלי מומלץ גם למשפחות עם ילדים. אורכו 4 ק"מ והוא מגוון מאד. תוכלו להנות מטיול ביער, תצפית אל נהר הריין התחתון וקצת שרידים.

לכל הפרטים על המסלול הכנסו לפוסט טיול בטבע במרכז הולנד.אוטרכט - מלונות בעיר


מלון בוטיק ממוקם בבניין מהמאה ה 17 עם 23 חדרים מעוצבים בסגנון מודרני מפנק ויוקרתי. מיקום מרכזי במרחק של שלוש דקות הליכה מכיכר הדום.


מלון בוטיק הממוקם בטירה עירונית במרכז אוטרכט. עיצוב מודרני נקי עם נגיעות וינטג' תעשייתי. מיקום מרכזי במרחק של חמש דקות הליכה מכיכר הדום.


לינה זוגית בחדר באחד ממרתפי המפלס התחתון בקצה הדרומי של התעלה הישנה. מרתף מן המאה ה 13 הפך לחדר זוגי עם נוף ישיר לתעלה. המלון לא מגיש ארוחות בוקר.


פעם מנזר והיום פינה ירוקה ושקטה במרכז העיר. חדרים מפנקים, חצר וחניה הם שילוב מנצח בעיר הסואנת. ספא, חדר כושר, מסעדה ועוד.


מלון ארבעה כוכבים עם חדרי משפחה נוחים במיקום מצויין בקרבת תחנת הרכבת המרכזית באוטרכט. מיזוג, חניה (בתשלום) וכל מה שצריך לבילוי משפחתי.אוטרכט - איך להגיע


ברכבת מאמסטרדם – כחצי שעה נסיעה. רכבת יוצאת כל כמה דקות. לפרטים ראו את אתר רכבת הולנד.Comments


bottom of page