top of page

פוסטים מומלצים

זוטפן, נהרות סביב לה Zutphen

עודכן: 14 בדצמ׳ 2023

הרשימה עשויה להכיל קישורים לתוכניות שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורך אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג. אני מודה לך על כל הזמנה דרך הקישורים בפוסט הזה.

 

מוקפת בשני נהרות, האייסל הגדול והברקל הקטן, זרועת שרידי עבר ואין ספור מונומנטים, נחה לה על מי מנוחות עיר המגדלים אי שם בצפון-מזרחה של הולנד. סעו לאורך נהר האייסל ותבינו מדוע צמחו לאורכו ערים רבות שחלקן שגשגו מאד במאות ה 13, 14 ו 15 בשל השתייכותן לרשת ערי ההאנזה והסחר העולמי בין ארצות הים בלטי והים הצפוני.העיר הוקמה כבר בזמן האימפריה הרומאית כהתיישבות גרמאנית על נהר האייסל. בשנת 1046 ניתנה ההתיישבות כמתנה לבישופ מאוטרכט על ידי הקיסר הגרמני. או אז נבנתה הכנסיה וניתנו לה זכויות של עיר, זכות להקמת שוק ובית משפט. הדבר איפשר לשליטי העיר לנהל סחר פורה ובזכות מיקומה בין שני נהרות גדלה העיר ושגשגה.


נהר הברקל נכנס לתוך העיר
נהר הברקל נכנס לתוך העיר

בפוסט הזה אכניס אתכם דרך שער המלח הקבוע בחומת העיר העתיקה, פנימה לתוך סמטאות העיר הימי בייניימית. נראה מונומנטים מרהיבים כמו הבזיליקה הגדולה אבל גם סמטאות צרות ופינות חמד נסתרות כמו שרק הולנד יודעת לשמר. המסלול המלא אורכו כשעה וחצי הליכה. תוכלו להיעזר במפה האינטראקטיבית בזמן הטיול. כל נקודת ציון בפוסט ממוספרת בהתאם במפה.


מסלול טיול בזוטפן


נחנה בחניון (2 יורו ליום) ברחוב Houtwal (מספר 1 במפה) נצא לרחוב, נלך עד הצומת ונפנה ימינה לרחוב Martinetsingel (מספר 2 במפה). הביטו שמאלה – העיר העתיקה נפרשת לפנכם. את מגדל הבזיליקה נראה מעתה נישא אל על מכל מקום בו נהיה.


חומת העיר העתיקה
חומת העיר העתיקה


מבט על חומת העיר וצריחיה
מייד סופגים את אווירת העיר

נמשיך לאורך התעלה עד למגדל ולשער הקבוע בחומת העיר (מספר 3 במפה). המגדל נבנה ב 1444 ושימש אז כמגדל המלח. סמיכותו לנהר (בזמנו) איפשרה עגינה של סירות מסחר והבאת המלח לכיכר העיר, שם נסחר בשוק. גם המגדל וגם הסמטה נקראים היום על שמו של המוסיקאי המקומי שגר כאן ב 1555 והתריע בחצוצרתו בזמני צרה.


פסל החצוצרן. אפשר "להיכנס" לתוכו ולהצטלם
פסל החצוצרן. אפשר "להיכנס" לתוכו ולהצטלם

נכנסים שמאלה דרך השער לתוך הסמטה Drogenapsteeg. המשיכו קדימה אבל אל תשכחו להסתובב רגע לאחור ולהתרשם משרידי החומה העתיקה, שתיכף נראה אותה גם מקרוב.נמשיך בסמטה המובילה אותנו לרחוב Pelikaanstraat וכאן נפנה ימינה לתוך הרחוב כדי לנחות לקפה ראשון בבית מספר 9 בקפה פליקן (מספר 4 במפה).


 

הפסקת וינטג'


בצמוד לבית הקפה חנות קפה כמו של פעם. כאן מוכרים עשרות סוגים של קפה בחנות עם מראה אותנטי כמו של פעם. בצמוד אליה, חנות מתנות נפלאה.
 

נחזור על עקבותינו אל רחוב פליקן. מיד לאחר שנחלוף על פני הסמטה דרכה הגענו, נראה מצד שמאל בית יפה משוחזר שנקרא Dat Bolwerck משנת 1549 (מספר 5 במפה).


בתים עתיקים עם חזית מדורגת

הבית משמש כיום כגלריה ומרכז לאומנויות. אתם מוזמנים להיכנס, להנות מעבודת השיפוץ והשיחזור היפה שנעשתה כאן וגם לצאת לחצר היפה.החצר היא גן פסלים והיא גובלת בחומת העיר אותה ראינו בדרך לכאן.


חומת העיר. מבפנים
חומת העיר. מבפנים

כעת נעלה ברחוב המאונך לנו, רחוב Zaadmarkt המוביל אל הכיכר המרכזית של העיר. רגע לפני, מימין לנו, ניכנס דרך השער המרשים אל תוך החצר הפנימית של ה Oude Bornhof (מספר 6 במפה).


שער כניסה מפואר לחצר פנימית

חצרות פנימיות כאלה מוכרות גם ממקומות אחרים בהולנד. לרוב זהו מתחם מוקף בבתים שהיו מיועדים לנשים עניות, אלמנות. אי של שלווה בתוך העיר. כאן בזוטפן היה זה הכומר בורו אשר פתח את ביתו לעניי העיר ובנה עבורם מגורים.


החצר הפנימית מוקפת בתים

נחזור לרחוב, נמשיך הלאה ונפנה שמאלה אל רחוב Ravenstraatje. רואים את הבית הצהוב מימין? עצרו! (מספר 7 במפה)


 

הפסקת מתיקות


זוהי חנות ממתקים בסגנון של פעם. כנסו, צלמו (עם בקשת רשות, כמובן). בחנות ממתקים גם נטולי גלוטן, נטולי סוכר, צמחוניים וטבעוניים. 

ממשיכים בסמטה שהופכת לרחוב Raadhuissteeg. משמאל מבנה ארוך עם תריסי עץ כחולים, זהו בית האזרח (מספר 8 במפה).


מבנה עם תריסים כחולים

הולכים עד סוף הרחוב, פונים שמאלה ונכנסים פנימה. זהו מבנה מרשים בסגנון גותי. במקור היה שוק הבשר וכאן נבדקו הסחורות. האולם משמש כיום כאולם אירועים עירוני ובו מתכנסת מועצת העיר פעם בחודש.


אולם עם תקרת עץ עתיקה

מימין תראו דלת כבדה, אם נמצא כאן עובד, שאלו בנימוס מה יש מאחורי הדלת ואם אפשר לראות. בסוד אגלה לכם ששם יש חדר מאותה תקופה ובו עדיין ניתן לערוך טקסי חתונה.


הבית הצמוד הוא בית העיריה הישן, המורכב למעשה משלושה בתים צמודים משנת 1371.

אם נמשיך מעט במורד הרחוב נגיע לבזיליקת Walburguskerk. הבזיליקה נבנתה בשנת 1100 וכמאה שנים לאחר מכן הורחבה בסגנון רומאני-גותי (מספר 9 במפה).


הבזיליקה מבחוץ

בתוך הבזיליקה המרשימה תוכלו לבקר במונומנט מרשים לא פחות. ספריית שרשרת מן המאה ה 16, אחת מן העתיקות בעולם אשר שמרה על צביונה ללא שינוי. הכמרים כאן עסקו לא רק בדת ובתפילות אלא הוכשרו להיות יועצים משפטיים של האציל של חלרה (אזור חשוב בממלכה הגרמאנית) וכך נאספו להם ספרים רבים ולבסוף הוחלט על בניית הספריה. בספריה עצמה כ 750 ספרים. 85 מהם הודפסו עוד לפני שנת 1500. בספריה ניתן לראות ספרים עתיקים של קופרניקוס, אראסמוס ואף את התנך ההולנדי הראשון.


תקרת הבזיליקה המעוטרת

ממול מוזיאון העיר שגם אם תבחרו לא לבקר בו, כנסו רגע לחצר החביבה דרך קפלת הצדפים משנת 1697. זו אחת מארבע קפלות כאלה שנבנו בהולנד (מספר 10 במפה).


בצמוד למוזיאון תראו את מלון המפשייר. המבנה משנת 1541 שימש כבית נשק והיה שייך לאחד האצילים המקומיים (מספר 11 במפה).


נסתובב ונחזור לכיוון ממנו באנו. נמשיך ברחוב Lange Hofstraat שהופך לרחוב Houtmarkt ואז דרך Korte Hofstraat שמאלה לרחוב Turfstraat וימינה לרחוב Broederenkerkstraat.


 

הפסקת וינטג'

בסוף הרחוב בפינה חנות וינטג' קטנה (מספר 12 במפה)


חפצי וינטג' מחוץ לחנות בסמטה העתיקה

 

נפנה שמאלה ומיד ימינה לרחוב Broederenkerkplein נלך לאורך הכנסיה ונפנה ימינה לרחוב Rozengracht. זוהי התעלה היחידה בעיר אשר מתחברת לנהר הברקל, שפעם זרם כאן בעיר. נלך לאורך התעלה עד שנגיע לשער העיר הישן Berkelpoort על הנהר (מספר 13 במפה).


אני על רקע השער העתיק
השער חיבר בין העיר העתיקה לחדשה

נחזור למרכז דרך סמטת Armenhage אשר יועדה לעניי העיר (מספר 14 במפה). כאן ברחוב ניצבים שני מגדלים אשר היו חלק מחומת העיר. המרחק ביניהם הוא של 65 מטרים כדי שיהיה ניתן להגן על המעבר בעזרת קשתים משני המגדלים.


אחד מן המגדלים ברחוב העניים
אחד מן המגדלים ברחוב העניים

בסוף הרחוב נפנה שמאלה לרחוב Oudewand ומיד ימינה לרחוב Beukerstraat. זהו אחד מהרחובות הראשיים עם חנויות, בוטיקים ורשתות מוכרות. נמשיך ברחוב ונפנה שמאלה לרחוב Korte Beukerstraat ושוב שמאלה לרחוב Turfstraat.


בתים עתיקים

כאן אתם בלב ליבו של המרכז העתיק, המקום אליו וממנו יוצאות סמטאות לרוב.


סמטה שקטה

 

הפסקת תצפית


מצד ימין בבית הקפה Chapoo תוכלו לשבת ולהנות מכל העוברים והשבים. זוהי נקודת תצפית מעולה (מספר 14 במפה).


בית קפה במרכז העיר

 

מכאן אפשר להמשיך לכיכר המרכזית או פשוט להסתובב בסמטאות, להתרשם מחזיתות הבתים אשר מספרות על עושרה של העיר.


מבנים עתיקים המרכז העיר

הכיכר המרכזית (מספר 15 במפה) היתה עד המאה ה 12 תעלה מעגלית סביב העיר העתיקה והחומה אשר הגנה נגד התקפות הויקינגים. בתחילת האלף השניה קיבלה זוטפן זכויות של עיר ואז גם יובשה התעלה. העיר שיגשגה בעיקר במאה ה 14 ואז נבנו בתי המידות שניצבים כאן עד היום.


 

הפסקת שוק


בימי חמישי ושבת מתקיים השוק המקומי בכיכר העיר המרכזית. כל יום ראשון האחרון של החודש הוא יום בו החנויות פתוחות. אז ניתן גם לחנות בחינם במרכז העיר (ברוב המקומות).
מוזיאונים בעיר זוטפן וסביבתה

מוזיאון הממתקים

כתובת: Ravenstraatje 3 7201 DG Zutphen

שעות פתיחה: חמישי-ראשון 17.00-10.00

מחיר כניסה: בחינם

 

מוזיאון ארווה אמה

מוזיאון ארכיאולוגי פתוח. שחזור של חווה מימי הביניים המוקדמים, לאחר התקופה הרומאית. העבר מתעורר לחיים בתצוגות של מלאכות עבר, שחקנים בלבוש אותנטי. ניתן להתנסות במלאכות כמו פחחות, התכת ברונזה, שזירת סלים, יצירת כלי קרמיקה.

כתובת: Harenbergweg 1, 7204KZ Zutphen

שעות פתיחה: פתוח רק בחופשת הקיץ. מומלץ להתקשר לפני הגעה לוודא שהמוזיאון פתוח!

 +31 6 1968 999 4

 

מוזיאון טחנת הקמח

מוזיאון קטן בו ניתן לראות כיצד אפו פעם. במקום תנור אפייה אותנטי וחנות נוסטלגית עם מוצרים מקומיים ודברי מאפה.

כתובת: Lage Lochemseweg 25, 7231PK Warnsveldשעות פתיחה: פתוח החל מ 14 באפריל 2019 יום שבת 16.00-11.00 יום רביעי 16.00-13.00

מחיר כניסה: כניסה בחינם (מומלץ לתת תשורה קטנה)

 

מה יש לעשות בסביבת העיר זוטפן

שייט של שעה על נהר הברקל בתוך וסביב העיר.

הפארק, הטירה, טחנת המים, גן התבלינים מהווים מכלול יפה שראשיתו במאה ה 14. במקום גם מסעדה הניזונה מצמחיית גן התבלינים ומטע העצים.

טחנת המים משנת 1700. הטירה הפכה לבית נופש. ניתן לשכור שם דירות חופש.

כתובת: Baakseweg 8, 7251 RH Vorden

מקבלים מפה עם מסלול יפה באזור וניתן לקבל גם סלסלת פיקניק

 

יער טיפוס Pannenkoekboerderij De Heikamp

במקום גם מסעדת פנקייקים.

כתובת: Hengeloseweg 2, 7261 LV Ruurlo 

שעות פתיחה: אפריל-אוקטובר ימי רביעי ושישי 18.00-12.00. בסופי שבוע ובחופשת הקיץ כל יום 18.00-10.00.

מחיר כניסה: ילד 15.95 יורו מבוגר 21.95 יורו

 

המבוך הגדול ביותר בהולנד. עוצב כבר בשנת 1891 על ידי הארכיטקט אשר עיצב גם את ארמון הט-לו.

כתובת: Hengeloseweg 

 

 

הצעות למקומות לינה מיוחדים בזוטפן


Broederenklooster

מלון מפנק בתוך מנזר עם אווירה קלאסית במרכז העיר העתיקה.


het Telmerck

דירה מאובזרת ומפנקת במרכז העיר העתיקה.4 Comments


לא הכרתי את העיר

איזה יופי של מסלול....


Like
Replying to

מאוד מומלץ טל

Like

Rachel Lavi Dagan
Rachel Lavi Dagan
Apr 21, 2019

בהחלט ממליצה לך לעשות טיול בעקבות ערי ההאנזה.

Like

Ziva Raanan
Ziva Raanan
Apr 21, 2019

נראית משגעת זוטופן. זה בדיוק מה שאני מחפשת לטיולי הבא בהולנד. תודה, רחלי

Like
bottom of page