top of page

פוסטים מומלצים

שוטי שוטי ספינתי - אסכולת אמסטרדם

עודכן: 30 בדצמ׳ 2023

הספינה het Schip


זה בית מגורים? זה ארמון? זו ספינה?


'הספינה' (het Schip) נמצאת על רשימת הטו-דו שלי כבר הרבה זמן. מהרגע הראשון שראיתי תמונות שלה היא עוררה את סקרנותי. קראתי עליה, שמרתי תמונות שלה ולבסוף הגיע היום, הזמנתי כרטיס, תיאמתי סיור ונסעתי.


בעודי צועדת מהתחנה המרכזית באמסטרדם אל 'הספינה' אני חולפת על פני קומפלקס מגורים שמעורר אצלי את אנטנות הסקרנות. אבל הזמן דוחק ואני משאירה לעצמי תזכורת לחזור לשם לאחר הביקור בספינה.


בואו נעלה אל הסיפון ונצא לשייט בספינה האמסטרדמית.


הכניסה אל קומפלקס הספינה עם המגדל בחזית
חזית הספינה

בית מגורים

'הספינה' היא קומפלקס מגורים מתחילת המאה הקודמת. באותה תקופה באמסטרדם היתה סגרגציה חברתית. מקובל היה שחברי.ות תנועה פוליטית-דתית יגורו סמוך זה לזה וחלילה לא בשכנות לאנשים מתנועה אחרת. וכך, נבנו שכונות מגורים נפרדות לכל תנועה ולכל אחת היו ארכיטקטים שבנו אותה ובשבילה.


'הספינה' תוכננה ונבנתה על ידי ארגון Eigen haard שבנה מגורים עבור התנועה הסוציאליסטית. קומפלקס המגורים כלל חצר פנימית, בית ספר ובית דואר.


קומפלקס מגורים אבל למעשה הרבה יותר מזה – מקום בו האנשים 'הפשוטים', אנשי הצווארון הכחול, קיבלו לראשונה מגורים עם תנאים תברואתיים, איכות חיים ואפילו מזון לנשמה.


ארכיטקטים צעירים רצו ליישם את האידאלים של בניה ותכנון ערים הלכה למעשה ולשלבם עם הרעיונות הפוליטיים-חברתיים שלהם. הם מאסו בגישה הפונקציונלית, העסקית וחמורת הסבר של קודמיהם. הם מאסו בבניה המסורתית שאינה מביאה בחשבון את האנשים הפשוטים. הם רצו ליצור ארכיטקטורה צבעונית, דינמית, מקושטת, כזאת שתקנה לדרים בה תחושה של מלכות, שתגרה את הדימיון ואת היצירתיות.


בעיצובים שלהם הם עשו שימוש אקספרסיבי בחומרים, צבע, צורות וסמלים. עבורם הצורה היתה חשובה יותר מהשימושיות של האובייקט. חומר הבניה העיקרי היה לֶבֶנים אך מה שהיה מיוחד היה השימוש בהם; הם כאילו ציירו באמצעות השימוש היצירתי בלבנים. גילופים, גלים, בליטות, פסלונים, שיבוצים והכל באמצעות שימוש בלבנים פשוטות. כך הפך קיר לבנים פשוט ליצירה מרהיבה המעודדת הפלגה על גלי הפנטסיה.


פרטים בבניין של אלמנטים גליים ופיסוליים
שימוש יצירתי בלבנים

אחד הארכיטקטים הבולטים בתנועה וגם זה שתכנן את קומפלקס הספינה הוא מישל דה קלֶרק Michel de Klerk. דה קלרק נולד בשנת 1884 למשפחה יהודית מרובת ילדים ועניה אשר התגוררה בבית מט לנפול באחד הרחובות של האזור היהודי באמסטרדם. כשרון השרטוט שלו התגלה על ידי הארכיטקט אדוארד קאופרס (דודו של הארכיטקט המפורסם שתכנן את התחנה המרכזית ומוזיאון הרייקס). דרכו הוא הכיר ארכיטקטים אחרים בעיר כמו פיט קראמר וואן דר מיי ויחד הם יצרו את התשתית לתנועה החדשה - אסכולת אמסטרדם.


ארמון לפשוטי העם

כבן למשפחה מרובת ילדים שגדל באחת השכונות העניות בעיר, הבין דה קלרק את הצרכים של משפחה ממוצעת באותה תקופה. בהסתמך על עקרונות חוק הדיור החדש מ 1901 הוא תכנן את שכונת הספינה כך שתהווה מקום בטוח לדייריה, תנגיש את התשתיות הציבוריות, תאפשר נוחות מירבית ויותר מכל, תיצור אווירה של כבוד.


אחד מהאידאלים החשובים שלו ושל התנועה היה שגם לפשוטי העם מגיע לגור כמו מלכים. וכך תכנן את 'הספינה' עם תשומת לב מיוחדת לפרטים: חזיתות בצורת גלים, עיטורי בטון, מרפסות ומגדל גבוה המתנשא אל על כמו תורן של ספינה.


המגדל, אגב, כמו גם המרפסות, הם אינם אלא אובייקטים דקורטיביים חסרי פונקציונאליות. דה קלרק לא וויתר על המגדל למרות התנגדויות עזות מצד דרי השכונה הפרוטסטנטית הסמוכה. שהרי גם לסוציאליסטים מגיע מקום בקו הרקיע של העיר, סבר.


צדדים שונים של הבניין

הספינה – אסכולת אמסטרדם

גם בית הדואר היווה חלק מהקומפלקס. מבפנים נראה בית הדואר כמו לקוח מתוך בית בובות מעוצב לעילא. היכן עוד נראה בית דואר עם תקרה מפוסלת בצורת בול דואר, באנר פסיפס המרמז לשוליו של בול הדואר, ויטראז' בצורת חוטי חשמל עליהם עומדות ציפורי שיר? וכל זה תוך שימוש בחומרים וצבעי כחול עז וסגול לילך.


באנר פסיפס לאורך האריחים הכחולים ומראה כללי של החדר

אדריכלי התנועה שאפו ליצור תמונת רחוב כוללנית ושלמה. כך עיצבו גם אובייקטים במתחם הציבורי כמו שעון רחוב, פנסי רחוב, תיבות דואר, ביתני קיוסק, משתנות רחוב ועוד.


תקרה מפוסלת כמו שולי בול; דלת בצורת יד ושלט של בית הדואר

אסכולת אמסטרדם היא הפרשנות המקומית של תנועת הארט-דקו העולמית שהתפתחה בשנים 1918-1931. מעצבי התנועה עסקו בתחומים מגוונים – מתכשיטים ורהיטים עד גשרים, בתים וגם דפוס וגרפיקה.


התנועה האמסטרדמית השפיעה על ארכיטקטים רבים באותה תקופה שתכננו מבנים ברוח התנועה גם במקומות אחרים בהולנד. כאן תוכלו לראות את כל המבנים שתוכננו ברוח התנועה בהולנד, בלגיה ועוד כמה מקומות בעולם.


תא הטלפון בבית הדואר עם ויטראז' בצורת חוטי חשמל עליהם עומדות ציפורים
תא הטלפון בבית הדואר. מזהים את חוטי החשמל והציפורים?

חזרה לגדה

בדרכי חזרה עברתי שוב ליד קומפלקס המגורים שנתקלתי בו בתחילת היום. עכשיו, קצת חכמה יותר לאחר הביקור במוזיאון, אני יכולה לראות את הקשר בין המבנים. גם זה וגם זה כמו עוד מבנים באזור, כולם נבנו באותן שנים על ידי אדריכלי אסכולת אמסטרדם. בכולם יש תשומת לב לפרטים, קישוטיות עדינה ויצירתיות. הם נבנו כדי לשרת את תושביהם וליצור מכלול אנושי המקשר בין פנים לחוץ, גשמי ורוחני.