top of page

פוסטים מומלצים

הארלם - עשר המלצות (לפחות)

עודכן: 27 ביולי 2023


עשר המלצות ועוד לבילוי בהארלם

הרשימה מכילה קישורים לתוכנית שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורכם אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג. אני מודה לכם על כל הזמנה דרך הקישורים בפוסט הזה.


הארלם - קצת היסטוריה


מעט מערבה מאמסטרדם נבנית במאה ה 10 העיר הארלם. במאה ה 13 מקבלת זכויות של עיר אשר מקנות לה את היכולת לפתח תעשיה ומסחר. בעיר מתפתחת תעשיית בירה, בניית סירות ועיבוד בדים שמביאה לשגשוגה במהלך ימי הביניים. במהלך מלחמת שמונים השנה (סוף המאה ה 16 ותחילת המאה ה 17) סובלת העיר תחת המצור של הספרדים ומגיעה לחרפת רעב. העיר נכנעת ו 700 מחייליה ראשם נערף.


לאחר המלחמה שוררת תקופת רוגע ורווחה והעיר ממשיכה לגדול ולשגשג. היא מקבלת לזרועותיה מהגרים מבלגיה וצרפת והופכת לאחת הערים הגדולות בהולנד. שגשוגה בא לה אז גם בזכות תעשיית הדפוס והפרחים. וכך היא מקבלת כמה כינויים כמו העיר על הספארנה (הנהר החוצה אותה מצפון לדרום), עיר הציירים ועיר הפרחים.


הארלם - משמעות השם


תאמינו או לא, שם העיר מקורו במילה 'הָאר'. מילה הולנדית עתיקה שכבר אינה בשימוש כיום ומשמעה גבעה חולית. העיר הוקמה על גבעה חולית בסמוך לנהר הספארנה ומכאן שמה - הארלם.


על שמה, אגב, נקראת הארלם הניו-יורקית. הארלם הניו-יורקית הוקמה בשנת 1658 על ידי הולנדי אחד שהגיע אל הקולוניה ההולנדית ניו-אמסטרדם. מאה שנה אחרי כן הפכה ניו-אמסטרדם לניו-יורק.


תושבי העיר מכונים בשם הלעג 'יתושים' כבר למן המאה ה 14. כנראה שמקור הכינוי הוא באגדה מקומית המספרת על מכשפה שאיימה על תושבי העיר שתהפוך אותם ליתושים אם לא יעשו כדברה. או שפשוט היו הרבה יתושים במקום.


יתושים או לא, הארלם היא עיר נעימה ומעניינת והיא קרובה אל אמסטרדם אז תעלו על רכבת ותוך 15 דקות אתם בהארלם היפה!


הארלם - מה לעשות בעיר


נקודות עניין לא מעטות יש בעיר. אפשר לטייל בה מספר ימים ולהנות מכל מה שיש לה להציע; כנסיות עתיקות לצד שכונות מודרניות, רחובות רחבים עם רשתות מוכרות לצד סמטאות קטנות ציוריות, מוזיאונים רבים ושווקים.


טיילתי בעיר מספר פעמים ואספתי לכאן את המקומות האהובים עלי שיחד יוצרים פסיפס מרתק וצבעוני ויום חווייתי לכל המשפחה.


הנה עשר ההמלצות שלי לבילוי בהארלם (כולל מלונות מומלצים ופעילויות).


להגיע לתחנה המרכזית ולהתרשם מהאדריכלות המרשימה.

התחנה נבנתה בסוף המאה ה 19 והיא התחנה השניה בהולנד אחרי זו באמסטרדם. קו הרכבת ביניהן היה הקו הראשון בהולנד. בתחילת המאה ה 20 נבנתה מחדש בסגנון ארט-נובו וככזו היא היחידה בהולנד בסגנון הזה. בתחנה חדרי המתנה שונים – כאלה שיועדו לבעלי הכרטיסים היקרים ועד לפשוטי העם ואפילו למשוגעים. תא הפיקוח העליון נראה כטירה מבוצרת מימי הביניים וכך הוא גם מכונה.

קשתות, חדרי המתנה יפיפיים ואריחים מצויירים הופכים את התחנה למקום חובה לחובבי אדריכלות בכלל וארט-נובו בפרט. זו לא עוד תחנה של עלה וסע אלא עצור, התבונן ו...צלם.


גם תחנת הרכבת בעיר חרונינגן נבנתה באותה תקופה ובסגנון דומה. עליה תוכלו לקרוא כאן.


אריחים מצויירים בתחנת הרכבת


להגיע לכיכר העיר De Grote Markt ולהתרשם מהמבנים ההיסטוריים.

למשל, בניין העירייה מהמאה ה 14 ולצידו בית המשפט בו ממוקם כעת מרכז המידע לתיירים (תזהו אותו על פי פסלה של גברת צדק בחזיתו).


לבקר בכנסיה הגדולה אשר בכיכר העיר ולהאזין לקונצרט העוגב הענק.

הכנסיה הידועה בשם הפורמלי Grote of St. Bavokerk מכונה כאן בשם יאן עם הכתפיים הגבוהות בשל הגובה היחסי הנמוך של מגדל הכנסיה. על העוגב בכנסיה הזאת ניגנו מוסיקאים רבים ביניהם מוצרט בן העשר, מנדלסון והנדל.

הכנסיה פתוחה בימים שני-שבת בשעות 17.00-10.00. כניסה עולה 3 יורו. ניתן להצטרף לסיור מודרך בימי שבת בשעה 14.00.כיכר העיר מוקפת בבניינים היסטורייםלנפנף לשלום לאדריאן, הרי הוא טחנת הרוח הוותיקה מהמאה ה 18.

או להיכנס למוזיאון הטחנה ולהצטרף לסיור מודרך של 45 דקות. כל הפרטים באתר.טחנת הרוח מעבר לנהר


להיכנס לבית המרקחת העתיק ולקנות שם תבלינים.

בית המרקחת Drogisterij van der Pigge שמר על עיצובו מאז שנת 1849. תזהו אותו על פי פסל החאפר (=המפהק) בחזיתו. באותה תקופה נהוג היה לתלות פסל של חאפר בחזית החנות כדי להעיד על מהות החנות ולשם זיהוי (במקום מספר על הבית).

החאפר מוכר בהולנד ובבלגיה בעיקר. הוא מעוצב לרוב בדמות בן המזרח בשל ההתעניינות הרבה של אנשי האזור בתרבויות המזרח החל במאה ה 17.


אל תשכחו להיכנס לראות את פנים החנות האותנטי ולהתבשם בריחות התבלינים.


פסל החאפר בחזית בית המרקחת וחביות של תבלינים בתוך בית המרקחת


לטייל במחומש (Vijfhoek) האזור המוגבל להולכי רגל עם סמטאות חמודות, בתי קפה וחנויות.

כאן תמצאו את הסמטאות הכי יפות בעיר אם לא בהולנד כולה. כל סמטה קיבלה טאצ' ייחודי בזכות הטיפוח של הדיירים. פה ושם משובצות חנויות קטנות מיוחדות כמו למשל החנות Prins Kunst ברחוב Korte Houtstraat מספר 16 המלאה עבודות מלאכה קטנות של בעל החנות לצד פריטי וינטג' ועוד.


להסניף ספרים בחנות הספרים היפה בעיר.

על החנות הזאת ועוד חנויות ספרים יפות בהולנד כתבתי בפוסט חנויות ספרים וספריות מיוחדות בהולנד.