top of page

פוסטים מומלצים

הארלם - עשר המלצות (לפחות)

עודכן: 27 ביולי 2023


עשר המלצות ועוד לבילוי בהארלם

הרשימה מכילה קישורים לתוכנית שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורכם אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג. אני מודה לכם על כל הזמנה דרך הקישורים בפוסט הזה.


הארלם - קצת היסטוריה


מעט מערבה מאמסטרדם נבנית במאה ה 10 העיר הארלם. במאה ה 13 מקבלת זכויות של עיר אשר מקנות לה את היכולת לפתח תעשיה ומסחר. בעיר מתפתחת תעשיית בירה, בניית סירות ועיבוד בדים שמביאה לשגשוגה במהלך ימי הביניים. במהלך מלחמת שמונים השנה (סוף המאה ה 16 ותחילת המאה ה 17) סובלת העיר תחת המצור של הספרדים ומגיעה לחרפת רעב. העיר נכנעת ו 700 מחייליה ראשם נערף.


לאחר המלחמה שוררת תקופת רוגע ורווחה והעיר ממשיכה לגדול ולשגשג. היא מקבלת לזרועותיה מהגרים מבלגיה וצרפת והופכת לאחת הערים הגדולות בהולנד. שגשוגה בא לה אז גם בזכות תעשיית הדפוס והפרחים. וכך היא מקבלת כמה כינויים כמו העיר על הספארנה (הנהר החוצה אותה מצפון לדרום), עיר הציירים ועיר הפרחים.


הארלם - משמעות השם


תאמינו או לא, שם העיר מקורו במילה 'הָאר'. מילה הולנדית עתיקה שכבר אינה בשימוש כיום ומשמעה גבעה חולית. העיר הוקמה על גבעה חולית בסמוך לנהר הספארנה ומכאן שמה - הארלם.


על שמה, אגב, נקראת הארלם הניו-יורקית. הארלם הניו-יורקית הוקמה בשנת 1658 על ידי הולנדי אחד שהגיע אל הקולוניה ההולנדית ניו-אמסטרדם. מאה שנה אחרי כן הפכה ניו-אמסטרדם לניו-יורק.


תושבי העיר מכונים בשם הלעג 'יתושים' כבר למן המאה ה 14. כנראה שמקור הכינוי הוא באגדה מקומית המספרת על מכשפה שאיימה על תושבי העיר שתהפוך אותם ליתושים אם לא יעשו כדברה. או שפשוט היו הרבה יתושים במקום.


יתושים או לא, הארלם היא עיר נעימה ומעניינת והיא קרובה אל אמסטרדם אז תעלו על רכבת ותוך 15 דקות אתם בהארלם היפה!


הארלם - מה לעשות בעיר


נקודות עניין לא מעטות יש בעיר. אפשר לטייל בה מספר ימים ולהנות מכל מה שיש לה להציע; כנסיות עתיקות לצד שכונות מודרניות, רחובות רחבים עם רשתות מוכרות לצד סמטאות קטנות ציוריות, מוזיאונים רבים ושווקים.


טיילתי בעיר מספר פעמים ואספתי לכאן את המקומות האהובים עלי שיחד יוצרים פסיפס מרתק וצבעוני ויום חווייתי לכל המשפחה.


הנה עשר ההמלצות שלי לבילוי בהארלם (כולל מלונות מומלצים ופעילויות).


להגיע לתחנה המרכזית ולהתרשם מהאדריכלות המרשימה.

התחנה נבנתה בסוף המאה ה 19 והיא התחנה השניה בהולנד אחרי זו באמסטרדם. קו הרכבת ביניהן היה הקו הראשון בהולנד. בתחילת המאה ה 20 נבנתה מחדש בסגנון ארט-נובו וככזו היא היחידה בהולנד בסגנון הזה. בתחנה חדרי המתנה שונים – כאלה שיועדו לבעלי הכרטיסים היקרים ועד לפשוטי העם ואפילו למשוגעים. תא הפיקוח העליון נראה כטירה מבוצרת מימי הביניים וכך הוא גם מכונה.

קשתות, חדרי המתנה יפיפיים ואריחים מצויירים הופכים את התחנה למקום חובה לחובבי אדריכלות בכלל וארט-נובו בפרט. זו לא עוד תחנה של עלה וסע אלא עצור, התבונן ו...צלם.


גם תחנת הרכבת בעיר חרונינגן נבנתה באותה תקופה ובסגנון דומה. עליה תוכלו לקרוא כאן.


אריחים מצויירים בתחנת הרכבת


להגיע לכיכר העיר De Grote Markt ולהתרשם מהמבנים ההיסטוריים.

למשל, בניין העירייה מהמאה ה 14 ולצידו בית המשפט בו ממוקם כעת מרכז המידע לתיירים (תזהו אותו על פי פסלה של גברת צדק בחזיתו).


לבקר בכנסיה הגדולה אשר בכיכר העיר ולהאזין לקונצרט העוגב הענק.

הכנסיה הידועה בשם הפורמלי Grote of St. Bavokerk מכונה כאן בשם יאן עם הכתפיים הגבוהות בשל הגובה היחסי הנמוך של מגדל הכנסיה. על העוגב בכנסיה הזאת ניגנו מוסיקאים רבים ביניהם מוצרט בן העשר, מנדלסון והנדל.

הכנסיה פתוחה בימים שני-שבת בשעות 17.00-10.00. כניסה עולה 3 יורו. ניתן להצטרף לסיור מודרך בימי שבת בשעה 14.00.כיכר העיר מוקפת בבניינים היסטורייםלנפנף לשלום לאדריאן, הרי הוא טחנת הרוח הוותיקה מהמאה ה 18.

או להיכנס למוזיאון הטחנה ולהצטרף לסיור מודרך של 45 דקות. כל הפרטים באתר.טחנת הרוח מעבר לנהר


להיכנס לבית המרקחת העתיק ולקנות שם תבלינים.

בית המרקחת Drogisterij van der Pigge שמר על עיצובו מאז שנת 1849. תזהו אותו על פי פסל החאפר (=המפהק) בחזיתו. באותה תקופה נהוג היה לתלות פסל של חאפר בחזית החנות כדי להעיד על מהות החנות ולשם זיהוי (במקום מספר על הבית).

החאפר מוכר בהולנד ובבלגיה בעיקר. הוא מעוצב לרוב בדמות בן המזרח בשל ההתעניינות הרבה של אנשי האזור בתרבויות המזרח החל במאה ה 17.


אל תשכחו להיכנס לראות את פנים החנות האותנטי ולהתבשם בריחות התבלינים.


פסל החאפר בחזית בית המרקחת וחביות של תבלינים בתוך בית המרקחת


לטייל במחומש (Vijfhoek) האזור המוגבל להולכי רגל עם סמטאות חמודות, בתי קפה וחנויות.

כאן תמצאו את הסמטאות הכי יפות בעיר אם לא בהולנד כולה. כל סמטה קיבלה טאצ' ייחודי בזכות הטיפוח של הדיירים. פה ושם משובצות חנויות קטנות מיוחדות כמו למשל החנות Prins Kunst ברחוב Korte Houtstraat מספר 16 המלאה עבודות מלאכה קטנות של בעל החנות לצד פריטי וינטג' ועוד.


להסניף ספרים בחנות הספרים היפה בעיר.

על החנות הזאת ועוד חנויות ספרים יפות בהולנד כתבתי בפוסט חנויות ספרים וספריות מיוחדות בהולנד.


סמטאות בהארלם

לטייל לאורך נהר הספארנה ולהנות מן הבתים ההיסטוריים לאורכו.

אחד מהם הוא בית השקילה שנבנה בשנת 1598 ושימש בתפקידו עד שנת 1915. כאן נשקלו סחורות שהגיעו לעיר ובהתאם למשקלן נגבה מס.


הנהר ולאורכו בתים עתיקים


לבקר באחד מ 22 המוזיאונים והגלריות שבעיר.

הידוע שבהם הוא מוזיאון טיילר, שהוא גם המוזיאון העתיק ביותר בהולנד. זהו מוזיאון לאומנות ומדע ומכיל מאובנים, שלדי חיות, מכשירי מדע עתיקים ועוד ובין היתר גם איורים של מיכאלאנג'לו.

לאחרונה נפתח לביקור גם ביתו של טיילור הצמוד למוזיאון. טיילור היה איש עסקים עשיר ובנקאי. כאדם שחי בתקופת ההשכלה האמין בזכותו של כל אחד לקבל השכלה, ללמוד ולהתפתח. בעודו בחיים רכש יצירות אומנות כדי לקדם אומנים, מכשירי מדע, ספרים, איורים ועוד. את האוסף שלו ציווה בצוואתו לקהל הרחב וכך לאחר מותו נפתח המוזיאון המרשים.


במרכז המוזיאון נמצא החדר האובלי. במרכז החדר שידות תצוגה, דפנותיו ארונות עץ, בקומת הגלריה ספריה ובתקרה חלונות זכוכית המכניסים אור טבעי ויוצרים אווירה מיוחדת. בעבר שימש החדר האובלי לעריכת ניסויים מדעיים בפני הקהל הרחב.החדר האובלי במוזיאון טיילר ותקריב של שעון וגלובוס

לבקר במוזיאון קורי טן בום, חסידת אומות עולם.

בזמן מלחמת העולם השנייה ניהלה בביתה תא של המחתרת ההולנדית ויחד עם אחותה, אביה ועוד כמה בני משפחה עזרה לאנשים רבים כמו גם ליהודים רבים להסתתר. בחדר השינה שלה בנתה מסתור שהספיק לשישה אנשים בדיוק. הם ערכו אימונים יום ולילה והגיעו לזמן שיא של דקה אחת בהסתרת עובדות מחשידות בשטח (כמו מיטות שעד לפני רגע ישנו בהן או כלים בהם אכלו) וכניסה למסתור.

ברגע האמת האימונים הוכיחו את עצמם. הבית, בו התנהלה פעילות ערה ולא רק של המחתרת, נפל קורבן להלשנה. חיילי הגסטאפו הגיעו לבית, הפכו כל חדר, הרימו לוחות עץ מהרצפה אבל את ששת המסתתרים לא מצאו. אלה נאלצו לשהות במסתור יומיים מלאים עד שהוברחו משם.

קורי, אביה ואחותה נאסרו. בניגוד לאחותה ואביה שלא שרדו את המאסר, שרדה קורי גם את המאסר בהולנד וגם את מחנה הריכוז ראבנסברוק. לאחר המלחמה היא החלה בפעילות הסברתית וכתבה שלושה ספרים. מצויידת במזוודה אחת, אנרגיה בלתי נלאית ואהבה נוצרית לעם היהודי היא סובבה את העולם מספרת את סיפורה בענווה. קורי טן בום הלכה לעולמה בשיבה טובה בגיל 91 בארה"ב.


ביקור בבית שהפך למוזיאון אורך כשעה. הביקור אפשרי רק עם סיור מודרך בהדרכת מתנדבי המוזיאון ונערך באנגלית ובהולנדית. רצוי להזמין מקום מראש דרך האתר.סימטאות ובתים בהארלם

הארלם - אירועים בעיר (לא בימי קורונה)


אפריל - מצעד הפרחים השנתי

מאי - פסטיבל השחרור

יוני - מצעד המוזיקאים ופסטיבל הקומיקס

יולי - פסטיבל העוגב

אוגוסט - פסטיבל הג'אז

יוני עד אוקטובר - שוק וינטג'


הארלם – איך להגיע


מאד מומלץ להגיע הארלם ברכבת. המרחק מאמסטרדם הוא קצר והתחנה היא פנינה אדריכלית ראויה לביקור.

אם אתם מגיעים ברכב אני ממליצה לכם לחנות בחינם בחניון P+R ליד סניף איקיאה (כתבו בתוכנת הניווט Woudplein 4, 2031 CZ Haarlem או P+R Haarlem Spaarnwoude) ולקחת רכבת למרכז הארלם. תוך חמש דקות אתם בעיר.ציורי קיר ושלט העיר הארלם בשחור-לבן


הארלם - היכן ללון


Hotel ML

מלון ארבעה כוכבים במיקום מעולה במרכז העיר. במלון חדרים יפים גם למשפחות, מסעדה וחניה.


Hello I'm Local

הוסטל במיקום מרכזי. אל תתנו למילה הוסטל לבלבל אתכם, זהו הוסטל בוטיקי עם חדרים מעוצבים בסגנון עכשווי עם נגיעות וינטג'.


Boutiquehotel Staats

מלון בוטיק בקרבת תחנת הרכבת. 21 חדרים מעוצבים במבנה בית ספר לשעבר. יש גם חדרי משפחה.


Brasss Hotel Suites

ממוקם בלב הרובע העתיק, זהו מלון עם שיק, חדרים מרווחים ונוף לעיר.הארלם - פעילויות בעיר


בחרו תאריך ואת הפעילות המתאימה לכם ואל תשכחו לקרוא את האותיות הקטנות.

2件のコメント


Ziva Raanan
Ziva Raanan
2022年2月21日

הארלם מחכה לי :)

אני מקווה

いいね!
Rachel Lavi Dagan
Rachel Lavi Dagan
2022年2月21日
返信先

הארלם מחכה לך, זיוה. גם אני

いいね!
bottom of page