top of page

פוסטים מומלצים

האטם, עיר האנזה בהולנד Hatem

עודכן: 12 בדצמ׳ 2023למה לי האטם עכשיו?


הימים הם ימי קורונה ואני משוועת לעוד טיול קטן במרחק של שעה לכל היותר מהבית. כשאני נתקלת בתמונת הבית הלבן המקסים הצמוד לשער העיר העתיק, אני יודעת שזה היעד הבא. על העיר האטם כבר שמעתי במסגרת אהבתי לערי האנזה בהולנד. ביקרתי בכמה מהן וגם כתבתי עליהן (דוונטר, זוטפן, דוסבורח, אלבורח) וכנראה שהגיע הזמן לעוד ממתק הולנדי משובח. כתבתי Hattem בתוכנת הניווט ונסעתי.בית לבן קטן צמוד לשער העיר העתיק
הבית הלבן שהצית את דמיוני, היה בעבר בית המיילדת

הסטוריה על קצה המזלג

האטם היא עיר קטנה וציורית השוכנת במחוז חלדרלנד על גדות נהר האייסל באזור גיאוגרפי יפה שנקרא Veluwe.

האטם מוזכרת לראשונה כבר במאה השמינית לספירה אבל רק במאה ה 12 נבנתה שם קהילה אמיתית סביב כנסיה וזכויות של עיר קיבלה בסוף המאה ה 13.

בתחילת המאה ה 15 נבנתה בעיר טירה בעלת קירות עבים במיוחד ואולי אף העבים ביותר בהולנד (7 מטר עובי) וכך קיבלה את הכינוי טינה השמנה. הטירה נהרסה (חלק קטן ממנה עדיין עומד על תילו) אבל הכינוי משמש עד היום למשל בפסטיבל טינה השמנה שנערך בעיר כל שנה בספטמבר.

האטם הפכה לעיר האנזה בשל קירבתה לנהר האייסל וכמו ערי האנזה אחרות עדיין ניתן לראות בה שרידים של אותה תקופה בדמות הבתים האופיינים: בתי מידות בעלי תריסים אדומים וגמלונים מדורגים, שער העיר ושרידי חומה וחפיר.


חניה בהאטם


שני חניונים מחוץ למרכז העיר בהם החניה חינם (מרחק שתי דקות הליכה): Geldersedijk ו de Bleek.

העיר


אני שמה פעמי לכיוון העיר, באמת שאי אפשר לטעות; האטם היא עיר קטנטנה ויש גם שילוט. עוד לפני הגיעי לשער העיר אני עוברת דרך גן ציבורי יפיפה, המים ירקרקים ויש פסלים. בדיעבד מבינה שזהו למעשה החפיר שסבב את חומת העיר העתיקה.


שער העיר והחפיר


הנה שער העיר. אם תביטו היטב תראו על השער פסל של איש עושה את צרכיו. האם זה רמז לשירותים מימי הביניים? אינני מוצאת על כך מידע אבל הפסל מעורר את דמיוני ואני מתחילה כבר בחיפוש חומר לכתיבת פוסט אחר בנושא.


פסל על שער העיר של אדם כורע לעשות את צרכיו

הרחוב מוביל הישר לכיכר העיר ה Markt. מכאן יוצאים כמה רחובות לכיוונים שונים. לאיזה כיוון ללכת? אני הלכתי לכולם! העיר קטנה וקלה להתמצאות. בחרו כיוון וצאו למסע תגליות בזעיר אנפין.


כיכר העיר

אם תלכו ברחוב Kerkstraat תגיעו למשל אל טחנת הרוח הנמצאת על אחת מגבעות העיר (גבעה במשמעותה ההולנדית, כמובן).טחנת הרוח על הגבעה
טחנת הרוח "האוצר" פתוחה רק בזמן אירועים. ליד הטחנה יש בית קפה שפתוח בימי שבת בצהריים

אם תבחרו ללכת ברחוב Kerkhofstraat תגיעו למוזיאון האפיה.רחוב Adelaarshoek יוביל אתכם לטינה השמנה. אל תחזרו אחורה, המשיכו, עברו בשער האבנים ותגיעו אל פארק קטן הנמצא על הגבעה השנייה של העיר. אם תביטו למטה תראו את תעלת העיר ובה את אחד מהפסלים הכי חמודים ומצחיקים שיש – מקהלת הצפרדעים.


פסל של מקהלת צפרדעים בתעלת העיר


מה לראות בהאטם


בהאטם שלושה מוזיאונים ושלושתם חסרי תצוגה באנגלית: מוזיאון פורמן לארכיאולוגיה והסטוריה מקומית, מוזיאון האפיה שהיה עדיין סגור בזמן ביקורי בעיר ומוזיאון אנטון פיק. הבחירה נפלה על זה האחרון מכמה סיבות: המאייר הגרפי והצייר אנטון פיק ידוע בעיקר בשל עיצובו המיוחד של פארק האפטלינג וזה נשמע לי מעניין לראות את התפתחותו כמאייר ואולי הסיבה האמיתית נעוצה בסרטון שראיתי פעם שצולם בחצר המוזיאון. זו היתה חצר פנימית קטנה ומשגעת וכבר דמיינתי את התמונות הקסומות שאצלם בה. לדאבוני התברר לי שהחצר שייכת דווקא למוזיאון פורמן. חצר לא היתה אבל איורים מקסימים של אומן מיוחד כן.
סיבוב בעיר יפגיש אתכם עם המון פסלים. ולא סתם פסלים. פסלים מלאי הומור: פסל האיש הכורע לעשות את צרכיו על שער העיר. פסל הכלב השומר על טחנת הרוח. פסל מקהלת הצפרדעים. פסל הספן. פסל האנס וחריטיה (עמי ותמי)) ועוד.


בתי העיר והכנסיה מבעד לחור בצמחיה

אירועים בהאטם


פסטיבל טינה השמנה – כל שנה בספטמבר נערך בעיר פסטיבל באווירת ימי הביניים הכולל מוסיקה, תיאטרון, מספרי סיפורים. מלאכות עתיקות, אבירים ויריד וינטג'. 

אני ממליצה לשלב את הביקור בהאטם עם ביקור בעוד עיר בסביבה. למשל עם העיר אלבורח כפי שהמלצתי כאן.


רוצים עוד רעיונות לטיול בצפון הולנד? כאן תמצאו עוד מקומות יפים ומעניינים בצפון הולנד.


לקריאה על ערי האנזה נוספות בהולנד לחצו כאן.


 

אהבתם? רוצים לקבל ממני מדי פעם 'ממתקים הולנדיים' ישר למייל? הרשמו כאן או בקוביה ממש כאן למטה.

Comments


bottom of page