top of page

פוסטים מומלצים

מסלול טיול בטבע למשפחות – מרכז הולנד


אחוזת Mariëndaal


בין הכפר אוסטרבייק Oosterbeek לארנהם נבנתה בשנת 1735 אחוזת מריאנדל על שטח של 114 הקטר עם פארק בסגנון אנגלי הכולל אלמנטים כמו אגמים, מפלים וגשרונים דקורטיביים.

האחוזה נמצאת על החלק הדרומי של הרכס הקדום שנמשך עד אוטרכט ובכך מבטיחה נוף גבעתי מתון שלאורכו זורם מעיין צנוע.


במאה ה 19 היה האזור אהוב על אומנים והכפר הסמוך אוסטרבייק הפך לכפר ציירים. הצייר הנדריק מסדאך שצייר את פנורמת מסדאך בהאג שהה כאן בקיץ 1866 כמו גם הצייר יאן טורופ ועוד רבים אחרים.


האחוזה נמצאת במרחק של כחמש דקות נסיעה מהעיר ארנהם. אני ממליצה בחום לשלב את השניים. להתחיל את היום בצעידה נמרצת בפארק ואז לבקר בעיר היפה. תוכלו להעזר בהמלצות שלי על העיר ארנהם.

שם המסלול: אחוזת Mariëndaal


מיקום: מחוז חלדרלנד, סמוך לעיר ארנהם


למי מתאים: משפחות עם ילדים


אורך המסלול: כ 3 ק"מ


אופי המסלול: המסלול המעגלי מתאים לצעידה נמרצת של שעה. הוא מציע גם אתגר קל בשל הבדלי הגובה על פני הרכס ששיכול להגיע עד לגובה של כ 75 מטרים. חלק משבילי הפארק סלולים ומתאימים גם לטיול עם עגלת ילדים.


חניה:

חניה דרומית: Mariëndaal 8 6861 WN Oosterbeek

אחרי החניה ממשיכים מתחת לגשר הרכבת כדי לחבור למסלול.


חניה צפונית: Schelmseweg 86, 6861 WZ Oosterbeek

אחרי החניה פונים שמאלה כדי לחבור למסלול.


תחילת המסלול: באחוזה שני אזורי חניה וניתן לחנות בכל אחד מהם וגם לחבור אל המסלול המעגלי בכל אחד מהם.


נקודות עניין לאורך המסלול:


תאור המסלול מתחיל בחניה הדרומית אך בשל העובדה שהמסלול הוא מעגלי וניתן לחבור אליו גם מהחניה הצפונית ניתן להתחיל אותו מכל מקום.


לכו עם השביל הראשי, עברו מתחת לגשר הרכבת והמשיכו ישר. משמאלכם תחלפו על פני בית האחוזה.


שער כניסה לאחוזה
הכניסה למסלול מהחניה הדרומית

כאן עמד החל משנת 1392 מנזר שהיה שייך לזרם המסירות המודרנית ששאף לחזרה לנצרות הקדומה. ב 1580 בזמן הרפורמציה בהולנד, נסגר המנזר וב 1607 נהרס המבנה.


אתם הולכים עכשיו לאורך המעיין שנובע קצת הלאה מכאן. מי המעיין שימשו לא רק כאלמנט דקורטיבי בפארק האחוזה. הם גם נוצלו על ידי הנזירים שגרו כאן. הנזירים הקימו לאורך המעיין כמה טחנות שהופעלו על ידי כוח המים.


המעיין ועצים לצידו
לאורך המעיין

מימינכם שני גשרונים – עברו עליהם והמשיכו על הגדה השמאלית של המעיין.


גשרונים מעל המעיין
המון גשרונים. חוויה לילדים

הגשרון הבא יעביר אתכם לגדה הנגדית. המשיכו ללכת לאורך האגם.


זהו פארק אהוב על בעלי כלבים וכך תוכלו לראות כלבים רבים במהלך הצעידה, חלקם יקפצו למים בשמחה. המשיכו עד הגשרון הבא: הגשרון הירוק. עברו שוב לגדה הנגדית ופנו מיד ימינה. המשיכו ללכת לאורך המעיין עד למקום נביעתו.


גשרון דקורטיבי
שוב עוברים לגדה הנגדית

הגעתם אל מנהרת העצים. מנהרת העצים (berceau) היא האלמנט הייחודי של הפארק. זהו שביל באורך של 300 מטרים. משני צידי השביל עצים אשר נפגשים בחלק העליון שלהם ויוצרים מעין מנהרה. הרעיון היה ליצור שביל שבו יוכלו לטייל גברות אצילות ולשמור על צבע עורן הבהיר. באותה תקופה עור שזוף שנוצר כתוצאה מעבודה בשמש העיד על מעמד פחות.


מנהרת העצים
מפתה להיכנס

לכו לאורך המנהרה ובנקודת ההתפצלות המשיכו למעלה. כאן עומד עץ תרזה גדול ולצילו ספסל האהוב על זוגות אוהבים בסביבה.


מבט ממנהרת העצים אל האחו הירוק
לפעמים הם מעדיפים להתרווח על הדשא

אני עומדת בתוך מנהרת העצים
בקיץ העצים מלאים בעלווה והמנהרה חשוכה כמעט לגמרי

בסוף המנהרה פנו שמאלה ואז ימינה בשביל העולה אל ראש הרכס כאשר מימינכם בית חווה.


שביל ומצידיו עצים
עליה קצרה אך מאתגרת

בסוף העליה פנו ימינה. בצומת תוכלו לנוח על הספסל ליד שולחן האבן. זהו אינו שולחן רגיל – משטח האבן הוא למעשה מצבה. אחת מהשלוש שנותרו בשלמותן מחצר המנזר ששכן כאן פעם.המשיכו בשביל עד אשר הוא פונה ימינה ופנו איתו. הפרשי הגבהים נוצרו בתקופת הקרח האחרונה. הקרקע היתה מכוסה בשכבת קרח אשר מדי פעם הפשירה. המים לא חלחלו אל תוך האדמה הקפואה אלא יצרו זרימת בוץ אשר העמיקה את שיפוע הקרקע ויצרה מדרונות א-סימטריים.


בהמשך השביל מצד משאל תגיעו אל חווה אשר משמשת כיום כחווה טיפולית ובית תה.


עכשיו פונים אל תוך היער בשביל העולה אל ראש הרכס ומגיעים אל קפלת ישו.


קפלת ישו בין העצים

הקפלה נתרמה על ידי אשה עשירה באופן אנונימי. היא קיבלה השראה מהמלכה דאז וילהלמינה אשר קראה לחוזק מוסרי ונפשי. הקפלה עוצבה בסגנון נאו רומנטי והוצבה בפארק ב 9 במאי 1940, יום אחד טרם פלישת הצבא הגרמני להולנד.


בתוך הקפלה פסלים המסמלים את שבע המידות הטובות – אמונה, תקווה, אהבה, יושר, כוח, צניעות וזהירות. במרכז - פסלו של ישו. הכתובת בחזית הקפלה אומרת: Sursum Corda ובתרגום מלטינית: הרימו את ליבכם.מכאן ניקח את השביל היורד חזרה אל תחילת המסלול.


נוף כללי של האחוזה


מפת המסלול
מה עוד יש לראות/לעשות בסביבה


מוזיאון Airborne Museum המתאר את קרב על ארנהם ומבצע מרקט גרדן במלחמת העולם השניה. המוזיאון נמצא במבנה בו שכנה מפקדת האוגדה של הצבא הבריטי. בקרבת המוזיאון נמצא גם בית הקברות הצבאי בו קבורים מאות מחללי הקרב.


העיר ארנהם - לחצו כאן לכל ההמלצות שלי על העיר.


 

אם המסלול הזה מצא חן בעיניכם ואתם מעוניינים לקבל ממני המלצות נוספות לטיולים, הרשמו כאן לרשימת התפוצה שלי ותקבלו מדי פעם עדכונים על פוסטים חדשים.


איפה עוד הייתם רוצים לטייל בהולנד? רשמו לי בתגובות כדי שאוכל להתאים את ההמלצות שלי לרצונות שלכם.

bottom of page