top of page

פוסטים מומלצים

אמסטרדם למתקדמים: 10 מקומות חובה

עודכן: 27 ביולי 2023

10 מקומות חובה - אמסטרדם למתקדמים


ברייקסמוזיאום כבר הייתם ואולי גם במוזיאון רמברנדט? במאדאם טוסו בוודאי שביקרתם! טיילתם לאורך רחוב הקניות ולא אטעה אם אניח שגם בבית אנה פרנק ובבית הכנסת הפורטוגזי ביקרתם.

עכשיו הגיע הזמן להכיר כמה פינות חמד נסתרות באמסטרדם. בין הרחובות מלאי התיירים מסתתרות להן פינות נפלאות. תוכלו לנוח לרגע, לחזור אחורה בזמן ולהכיר את אמסטרדם קצת יותר טוב.


הפעם - 10 המלצות למי שרוצה לעלות לרמת מתקדמים - אמסטרדם למתקדמים:

1. הבית הצר ביותר

2. כנסיה נסתרת בעליית הגג

3. בית שבע המדינות

4. פיקאסו

5. וילה בטי

6. אי של שקט ושלווה

7. חנות וינטג' לרהיטי מעצבים

8. חנות תבלינים

9. חנות ספרים עתיקים

10. וינטג'


1. הבית הצר ביותר

מהו הבית הכי צר באמסטרדם? מסתבר שהתשובה לכך לא כל כך פשוטה. באמסטרדם מדברים על בית צר לעומת חזית צרה.

אם תעמדו, כמוני, לפני הבית ברחוב singel 7 ותפרשו ידיים לצדדים תדעו שזהו! זה רוחבה של החזית החיצונית של הבית עם החזית הכי צרה באמסטרדם! רוחבה הוא כמטר לעומת הבית הצר ביותר בעיר שרוחבו כ 2.02 מ'.

הסיבה לבתים הצרים באמסטרדם היא פרקטית: במאה ה 17 נקבע גובה מיסי הארנונה באמסטרדם (עבור הבתים אשר על התעלות) על פי רוחבה של חזית הבית. קבלנים חכמים מצאו פתרונות יצירתיים ובנו בתים שחזיתם צרה כאשר הבית עצמו הולך ומתרחב כלפי פנים. וכך התאפשר לבעלי הבתים לשלם פחות מיסים!


אני בפתח הבית הצר ביותר באמסטרדם
אני בפתח הבית הצר ביותר באמסטרדם

2. כנסיה נסתרת בעליית הגג

כנסיה נסתרת בעליית הגג של בית מידות מן המאה ה 17. בתקופה בה הדת הפרוטסטנטית היתה הדת השלטת בהולנד, נבנו כנסיות קתוליות קטנות נסתרות. סוחר קתולי עשיר קנה שלושה בתים סמוכים, חיבר אותם ובנה בעליית הגג כנסיה קתולית. הדת הקתולית היתה אסורה אך ההולנדים הפרגמטיים איפשרו קיומן של דתות נוספות והעלימו עין מכנסיות דוגמת זאת.

באחד המוזיאונים העתיקים ביותר בעיר ניתן לחוות את הולנד של המאה ה 17 ולהתעמק בשאלות של חופש דת וחופש בכלל. בנוסף ניתן לבקר בכמה מחדרי הבית ששוחזרו בתשומת לב רבה לפרטים כמו צבע, חומרים וסגנון.


3. בית שבע המדינות

בית שבע המדינות הוא למעשה שבעה בתים שנבנו בשנת 1890 על ידי אחד מעשירי העיר. באותה תקופה שרה קסם המדינות האקזוטיות על אירופה וברוח זו מימן הבנקאי העשיר את בנייתם של שבעה בתים שכל אחד מהם מייצג מדינה אחרת וסגנון בנייה שונה. האדריכל קאופרס תיכנן את הבתים: בית בהשפעה מורית ספרדית, אחר בסגנון אנגלי כפרי, בית צרפתי בסגנון הלואר הרומנטי וגם בית רוסי, איטלקי, גרמני והולנדי. אם התקשתם בזיהוי תגלו על הבתים שלט עם שם המדינה אותה הם מייצגים.

Zevenlandenhuizen Roemer Visscherstraat 1054 EX AMSTERDAM

מתעניינים בארכיטקטורה באמסטרדם? כאן כתבתי על הבתים "העקומים" בעיר וכאן על הגמלונים.


4. פיקאסו

ידעתם שבפארק המפורסם וונדל-פארק ניצב לו פסל מקורי של פיקאסו? פסל "הציפור" עומד שם כבר משנת 1956 מאז חגיגות ה 100 לפארק ונתרם על ידי פיקאסו עצמו.


5. וילה בטי

בשוליו של הפארק ניצבת לה וילה בטי. הוילה נבנתה בשנת 1877 והיתה שייכת למשפחת אצולה ושימשה את המשפחה עד שנת 1980. הוילה בנויה בסגנון אקלקטי עם השפעות מכל העולם. ללא ספק מחזה מיוחד במרכז העיר ולכן גם נחשב לאחד הבתים היקרים בעיר.

Overtoom 241 1054HV Amsterdam


6. אי של שקט ושלווה

אם עייפתם מהמולת העיר ואתם מחפשים מקום לנוח בו תנו קפיצה ל Begijnhof. זוהי חצר יפה ושקטה מוקפת בתים שנבנו בימי הביניים ושימשו כמקום מגורים לנשים נוצריות בודדות. זהו אי של שלווה ושקט בתוך העיר ההומה.

Begijnhof 30 שעות ביקור: כל יום 09.00-17.00


ועוד 4 המלצות לחובבי הוינטג':


7. שוק הפשפשים הגדול באירופה

שוק הפשפשים הגדול באירופה נערך פעם בחודש בחלק הצפוני של אמסטרדם, אמסטרדם-נורד.

איך להגיע: מגיעים במעבורת מספר 906 לכיוון NDSM-werf ומשם 5 דקות הליכה ברגל.

המעבורת יוצאת מהצד האחורי של התחנה המרכזית באמסטרדם.

המעבורת יוצאת מספר פעמים בשעה 24 שעות ביממה והעליה עליה אינה עולה כסף.

הכניסה לשוק עולה 5 יורו.

איפה: 1033 WB Amsterdam-Noord T.T. Neveritaweg 15

מתי: תאריכים מתעדכנים באופן קבוע בדף הפייסבוק שלי או באתר השוק.8. חנות וינטג' לרהיטי מעצבים

חנות לרהיטי וינטג' של מעצבים הולנדיים ודנמרקיים משנות החמישים-שישים. בעלי החנות קונים רהיטי מעצבים מיד-סנטיורי ומשפצים אותם. אפשר להנות מעיצוב עילי גם אם לא מתכננים לקנות.

Witte de Withstraat 123, Amsterdam

החנות פתוחה בימי רביעי 11.00-19.00


9. חנות תבלינים

חנות התבלינים של Jacob Hooy קיימת כבר משנת 1743. לאחרונה נדרשה החנות לפנות את הנכס שהיה מתוכנן לעבור שיפוץ למען פתיחת חנות כולבו גדולה. לשמחת כל שוחרי ההיסטוריה והשימור הוסכם בסופו של דבר על כך שהמראה החיצוני של הנכס יישמר ושחנות התבלינים הוותיקה תישאר במקומה לעוד עשר שנים לפחות. חנות התבלינים ראשיתה בדוכן תבלינים בשוק בתקופה בה סוחרים הולנדיים הפליגו לעולמות חדשים והביאו משם תבלינים אקזוטיים.

Jacob Hooy Kloveniersburgwal 12 1012 CT Amsterdam


10. חנות ספרים עתיקים

חנות ספרים עתיקים היא המקום למי שאוהב להסתובב ולנבור בערמות ספרים עתיקים, מפות והדפסים.

Antiquariaat A. Kok & Zn

Oude Hoogstraat 14-18, 1012 CE Amsterdam

שעות פתיחה: שני-שישי: 9.30-18.00 שבת: 9.30-17.00 

רוצים לקבל עדכונים על שווקים, אירועים ופוסטים חדשים? כאן נרשמים לרשימת התפוצה של רק-עתיק.

bottom of page