top of page

פוסטים מומלצים

דורדרכט Dordrecht

עודכן: 19 בינו׳ 2020

הולדתה של רפובליקה


העיר דורדרכט שוכנת בנקודת המפגש החשובה של שלושה נהרות; היא בעלת נמלים רבים; היא העיר הראשונה של הולנד וגם מקום הולדתה של הרפובליקה ההולנדית. דורדרכט היא עיר עם עבר עשיר אשר ניבט מכל בניין, סמטה ורחוב.

אם אתם מבקרים ברוטרדם הרי שאני ממליצה לכם בחום לבקר גם בדורדרכט. אם חשקה נפשכם בחוויה מיוחדת, קחו את אוטובוס הנהרות מרוטרדם לדורדרכט ובואו לצלול לעיר עם עבר.


מפגש של שלושה נהרות
נקודת שלושת הנהרות

דורדרכט – מיקום אסטרטגי


העיר זכתה למיקום אסטרטגי בנקודת המפגש של שלושה נהרות: Beneden-Merwed, de Oude Maas, de Noord. נקודת המפגש של שלושת הנהרות היא צומת תעבורה ימית, אחת החשובות באירופה. כבר בימי הביניים היתה זו צומת חשובה וסואנת וכך הפכה דורדרכט לעיר מסחר משגשגת ועשירה; אולי אף העיר העשירה בהולנד במאות ה 15-16. סביב העיר, בעיקר בצד הפונה אל המים, נבנתה חומה ובה הוצבו שערים ומגדלי שמירה אשר שמרו על העיר מפני כניסת גורמים בלתי רצויים: חולים, קבצנים ועניים לא הורשו להיכנס. במהלך השנים נהרסה החומה ועמה שעריה וכיום רק שני שערים עומדים על תילם: שער קתרינה והשער הגדול בנקודת המפגש של שלושת הנהרות.


 השער גדול משנת 1440. כל הבא מכיוון המים יכול לראותו
השער גדול משנת 1440. כל הבא מכיוון המים יכול לראותו

שער קתרינה
שער קתרינה, 1652


בשל המיקום האסטרטגי שלה הפכה לעיר מסחר חשובה. הסחורות העיקריות היו יין, עץ, סוכר וחיטה. לאורך הנמלים עדיין ניתן לראות את בתי האחסון ששימשו את סוחרי העיר. בתי האחסון והנמלים העתיקים מהווים עד היום סמל ותזכורת לימי הגדולה של העיר. גם שמות הרחובות והנמלים מעידים על מה שהיה כאן בימים עברו: רחוב היין, נמל היין, רציף הקדרים, רציף הפחמים, נמל הצמר ועוד.


נמל היין
נמל היין Wijnhaven

בית עם תריסים אדומים ברחוב היין
רחוב היין

דורדרכט – העיר הראשונה של הולנד


דורדרכט היא ההתיישבות הראשונה בהולנד אשר קיבלה זכויות של עיר וכך הפכה בשנת 1220 לעיר הראשונה בהולנד. בשנת 1229 קיבלה זכויות איחסון לפיהן כל סחורה שעברה בעיר חוייבה איחסון בעיר ומכירתה כאן בלבד באמצעות סוחר מקומי.

בשנת 1368 קיבלה העיר גם זכויות להטבעת מטבעות ובכך הפכה לעיר בעלת חשיבות ומעמד אל מול הערים החשובות באותה תקופה בארצות השפלה כמו אנטוורפן וברוז'. זכויות חשובות אלה תרמו רבות לשיגשוגה של העיר ולהפיכתה למרכז שלטוני.


כאן הטביעו מטבעות
פעם הטביעו כאן מטבעות. היום שותים כאן קפה

דורדרכט – תחילתה של רפובליקה


עיקר חשיבותה ההסטורית-פוליטית של דורדרכט בהיותה המקום בו נקשרה הברית בין 12 הפרובינציות ההולנדיות נגד האימפריה הספרדית אשר שלטה באזור. בשנת 1572 נפגשו בסתר 12 נציגים ובתמיכתם הכספית ובהנהגתו של ויליאם מאורנייה נהדפה לבסוף ספרד הגדולה. זו היתה למעשה אסיפת הפרלמנט הראשונה בהסטוריה של הולנד והיא מייצגת את תחילתה של הרפובליקה החופשית של הולנד. דורדרכט נקראת מאז "מקום הולדתה של הרפובליקה ההולנדית".


רחוב
דורדרכט. מקום הולדתה של הרפובליקה ההולנדית

למה מכונים תושבי העיר - ראשי כבשה?
בימים עברו הוטל מס על כל סחורה אשר עברה בעיר. מסופר על שני סוחרי בשר אשר יצאו לקנות כבשה לשחיטה. כמו היום, גם אז, היו מי שניסו להשתמט מתשלום מס. מה עשו שני הליצים? הלבישו את הכבשה בבגדי אדם, חבשו כובע לראשה, העמידו אותה על רגליה האחוריות והתקרבו לשער העיר כשהם משני צידיה, תומכים בה. היתה זו שעת בין ערביים ושומרי השער היו כבר קצת שתויים. המראה היה אמנם מוזר : שלושה גברים מתהלכים זה לצד זה כשהאמצעי הליכתו מתנדנדת ולא יציבה אבל השעה והיין עשו את שלהם. השלושה כמעט וכבר נכנסו בשער העיר אלא שלפתע נשמעה פעיה רמה והתרמית התגלתה. מאז מכונים תושבי העיר – ראשי כבשה. וכך גם העוגיות הידועות בדורדרכט, מאפה מקומי טעים.

עיטור של כבשה על בית

דורדרכט – מונומנטים


בעיר מאות מונומנטים המעידים על עברה ועושרה של העיר. אציין רק כמה מהם אך שיטוט חופשי בעיר יגלה בפניכם עוד רבים מהם.


"השור המוזהב" נבנה בשנת 1516 בסגנון גותי עם גמלון מדרגות ומזכיר את הבית העתיק ביותר בעיר. שמו בא לו, כנראה, מסמיכותו לרחוב הקצבים הסמוך. השור הנח בראש הגמלון הונח שם רק בזמן שיפוץ הבניין והפיכתו לספריה בשנת 1986.

כתובת: Groenmarkt 153

הספריה. הבניין אשר נבנה בשנת 1516 שימש בעבר כבית מסחר בבשר ושנים רבות כמסעדה.
הספריה. הבניין אשר נבנה בשנת 1516 שימש בעבר כבית מסחר בבשר ושנים רבות כמסעדה

"סוס הים" הוא בית מגורים בסגנון גותי אשר נשמר באופן מרהיב מאז שנת 1495. נבנה על חורבותיו של בית אבן משנת 1300. גמלון הבית המדורג נבנה בבלגיה באזור העיר לייז' ושונע בשלמותו לדורדרכט כדי לעטר את חזית הבית.

כתובת: Wijnstraat 113

הבית האפור בסגנון גותי משנת 1495
הבית האפור בסגנון גותי משנת 1495

"הסלמון המוכה" שימש את גילדת סוחרי הדגים בתחילת המאה ה- 17. כדי לשוות לדגי הסלמון צבע ורדרד אטרקטיבי, הם קיבלו (לאחר מותם) כמה מכות נמרצות על אפם, ושיטה זאת נתנה את שמה לגילדה ולבניין עצמו – בית הסלמון המוכה. זהו אחד הבנייינים היפים בעיר בסגנון רינסנסי אשר כוונתו היתה למשוך סוחרים אל בית הגילדה העשירה.

כתובת: Visstraat 3-7

בית גילדת סוחרי הדגים
בית גילדת סוחרי הדגים

"גשר התליה" מרמז על תקופה בה עדיין ניתן גזר דין מוות בתליה. התליה התרחשה בפומבי, לעיני כל, למען יראו ויראו, ממש בגדה הנגדית של הנהר.

כתובת: נמל Kuipershaven

גשר התליה, גשר נפתח
גשר התליה

"בית ללא בושה". בית מגורים משנת 1650 החייב את שמו לדמותו העירומה של הילדון בראש גמלון הבית. מסופר שכאשר ביקרו במקום המלכה ובעלה בשנת 1897, כוסה איברו הערום של הילדון בפיסת בד כתומה.

כתובת: Wijnstraat 123

בית עם פסלון של ילדון ערום בראשו
ללא בושה

בית סטוקהולם משנת 1730 נקרא על שם העיר בה נולד בעליו. הוא נמצא על גדות נמל הצמר, הנמל הפנימי אשר שמר על אופיו המסחרי האופייני למאות ה 17, 18 עם בתי אחסון יפיפיים משני צידיו.

כתובת: Wolwevershaven 30

בית אחסון מן המאה ה 18, בית סטוקהולם
בית סטוקהולם

הבית הצר ביותר בדורדרכט, רוחבו 280 סנטימטר. הבית נבנה בשנת 1632 והיה שייך לסוחר יין. תחתיו יש גישה לתעלה.

כתובת: Voorstraat 265

הבית הצר ביותר בעיר
הבית הצר

"בית הסטיר", נבנה בשנת 1658 והיה שייך לסוחר יין. מתקני חבל ההנפה הם המקוריים והתווספו כמאה שנה לאחר מכן. לצד המנוף שתי דמויות סטיר מן המיתולוגיה היוונית.

כתובת: Kuipershaven 17

בית הסטיר, בית אחסון יין משנת 1658
בית הסטיר


לטייל בדורדרכט


אני ממליצה לטייל בעיר העתיקה, לאורך הרחובות הראשיים, להציץ לסמטאות, להתרשם ממאות המונומנטים, לספוג אווירה.להגיע לנקודת מפגש הנהרות, לטייל בנמלים העתיקים שלאורכם בתי אחסון עתיקים בעלי תריסים אדומים. מראה כה הולנדי המייחד את הערים העתיקות של ימי הביניים.לבקר במוזיאון בית חיין, ביתו של בנקאי ואספן, תושב העיר, אשר תרם את ביתו לטובת הציבור לאחר מותו. הבית, שחלונותיו פונים אל התעלה, נושם את אויירת ימים עברו ואת פאר העיר. תוכלו להתרשם מהריהוט האותנטי לתקופת המאה ה- 18-19 ומאוספיו המשובחים של אדון חיין. בעליית הגג מוצג אוסף מרשים של צעצועי ילדים עתיקים: בתי משחק, רכבות חשמליות, בובות ומה לא.לטייל לאורך הרחובות Voorstraat ו- wijnstraat המשובצים בעשרות חנויות וינטג' וענתיקות, עיצוב וגלריות (רוב החנויות לוינטג', ענתיקה והגלריות פתוחות ביום שבת וביום ראשון הראשון של החודש מהשעה 12. חלקן פתוחות גם ביתר ימות השבוע החל מהשעה 11). בין שני הרחובות המקבילים מחברים גשרונים וניתן לעבור מצד לצד, לטייל פעם על הגדה הזאת ופעם על האחרת.
דורדרכט - המלצת לינה ומסעדה


וילה אוגוסטוס היא מתחם ובו מלון ומסעדה אשר שוכנים, האחד בתוך מגדל מים משנת 1881 והשני בבית שאיבה משנת 1942.

המתחם נמצא במרחק של כעשרים דקות הליכה ממרכז העיר העתיקה וככזה מתאים גם כמקום לינה. המלון מתאפיין בשימור חומרים וארכיטקטורה מקורית וכך תוכלו לבחור בחדר בראש מגדל המים הצופה אל הנהר, בחדר קרקע ולו גינה סודית או בחדר צף. רוב החדרים הם זוגיים אך ישנם גם חדרי משפחה לארבע נפשות.

בין המלון למסעדה מפרידים גן איטלקי, גן תבלינים, חממות ומטע עצי פרי. כל אלה משמשים כחומרי גלם של המסעדה. במקום גם שוק קבוע ובו מוצרי נייר, כלי בית, ירקניה ומאפיה.

להזמנה לחץ כאן.

וילה אוגוסטוס, מלון ומסעדה
וילה אוגוסטוס

דורדרכט - אירועים


בכל שנה, ביום ראשון הראשון של חודש יולי מתקיים בעיר יריד ספרים.


דורדרכט - חניה


לחניה חינם ב 24 שעות הראשונות, 10 דקות הליכה ממרכז העיר, רשמו Weeskinderendijk בתוכנת הניווט. יש להקליד לתוך מכונת התשלום את מספר הרכב אך אין צורך לשלם ב 24 שעות הראשונות.Kommentare


bottom of page