top of page

פוסטים מומלצים

כבוד לבית הכבוד

עודכן: 26 ביולי 2023

טירות מימי הביניים, בתי כבוד ועוד

הימים הם ימי קורונה, שבועות ראשונים של סגר אינטליגנטי בהולנד, הסתגלות מהוססת לשגרה החדשה. לאט לאט חודרת ההבנה שדברים ישתנו ושאנו נצטרך להתאים עצמנו למציאות חדשה של ריחוק חברתי, רחובות שוממים ושינויים בלתי צפויים. בתוך אי הוודאות הזאת אני מחליטה להתאים גם את אופי הטיולים הפרטיים שלי בהולנד ולצאת לטיולי יום קצרים במרחק של לכל היותר שעת נסיעה מהבית. אחת הסיבות העיקריות היא הצורך להיות בקרבה יחסית לחדר שירותים נקי, כי מה לעשות הגיל עושה את שלו...

כשאני נכנסת בשער העתיק של העיר האטם בצפון-מזרח הולנד באחד מטיולי הקורונה שלי אני מבינה שעניין השירותים מטריד עוד אנשים, שזה נושא ברומו של עולם. למעלה, על שער העיר, מישהו הציב פסל של איש הכורע לעשות את צרכיו. ככה בלי להתבייש במקום הכי חשוב בעיר, מכנסיו מופשלים הוא כורע לקראת השחרור המיוחל.

האיש הכורע הזכיר לי ענייני כבוד במקומות אחרים בהולנד: תעלות דן-בוש ששימשו כתעלות ביוב והפיצו את ריחן בכל העיר, השירותים המפוארים בבית מידות בדורדרכט, שירותי הפלונס בטירת מאודן ועוד. כך נבט הרעיון לכתיבת הפוסט הזה – טירות מימי הביניים, בתי כבוד ועוד.


פסל של איש כורע לעשות את צרכיו על שער העיר העתיקה האטם
על שער העיר בהאטם Hattem

הסטוריה של השירותים על קצה האסלה


כבר בעת העתיקה היו שירותים ציבוריים, מערכות ביוב ובתי מרחץ משותפים. בית השימוש העתיק ביותר נמצא בפקיסטן ומתוארך לשנת 2600 לפני הספירה. באירופה ישנם שרידים אפילו עתיקים יותר של חדרי שירותים ומערכת ביוב באי הסקוטי Orkney .


הרומאים הביאו את תכנון ויישום מערכות המים והביוב לדרגת אומנות ובנו בתי מרחץ וחדרי שירותים משותפים בערים שלהם. כאלה ניתן לראות גם בארץ, למשל בבית שאן. חדרי השירותים האלה היו מיועדים לעשירי העיר. העניים עשו צרכיהם בטבע.


בימי הביניים כבר לא נעשה שימוש במערכות המתוחכמות של הרומאים ואלה הוזנחו. במקומם שימשו התעלות והנהרות תחליף למערכת הביוב. מעמדות נמוכים השתמשו בדליים ובסירי לילה שאותם רוקנו היישר לרחוב. בבתי עשירים נבנו בתי כסא שבלטו החוצה מעבר לקיר הבית. הפסולת נפלה אל הרחוב או במקרה של סירי לילה נשפכה היישר למקור המים הקרוב, שפעמים רבות שימש גם כמקור למי שתייה ורחצה.


"שירותים עם ניאגרה הומצאו רק בשנת 1596, ע"י סר ג'ון הרינגטון, אציל ובן סנדקות של המלכה אליזבת הראשונה. אבל זה כל כך הרעיש שהמלכה פחדה להשתמש בהם." כותבת אורלי גונן כאן.


בהולנד, עד המאה ה 19, היתה כרכרת הצואה (Strontkar) ברחובות העיר מראה שגור. כל יום היה עובר רכב הצואה אליו היו משליכות עקרות הבית את 'תוצרי' היום הקודם. רק לאחר שפרצה מגפת הכולירה הוחלט על פיתוח מערכות ביוב עירוניות.שירותי 'פלונס' - בול-פגיעה בטירה


בואו נחזור שוב לימי הביניים ונבקר בטירה דמיונית. הטירה נבנתה על ידי אציל מקומי ונועדה להגן ולשמר את כוחה של האליטה. עם זאת, היא חסרה כל סממן של מותרות כמו מים זורמים ושירותים והיתה קשה לחימום בשל החללים והחלונות הגדולים וחרכי הירי הרבים. יתרון אחד משמעותי היה לה לטירה והוא החפיר. נכון שמטרתו היתה להגן על הטירה אבל הוא שימש גם כאמצעי להכלת הפלונס. פלונס = צליל פגיעת הצרכים במי התעלה או החפיר. למותר לציין שמי החפיר או התעלות שימשו באותם ימים גם לצרכי הבית והטירה, לניקוי הטירה, הכרכרה או כלי העבודה.

השירותים היו אז לא יותר מאשר חרך או חור שבלט מעט מעבר לקיר הטירה. גם נייר טואלט לא היה בנמצא ואנשי הטירה השתמשו בעשב, שיבולים, נוצות או סמרטוטים ישנים. פרטיות היא גם מושג חדש יחסית. בימי הביניים היה מקובל לעשות את צרכיך בחברותא.מקובל להניח שבתחילה לא היה חדר מיוחד ששימש להטלת צרכים. כנראה שהיית צריך להיות אמיץ במיוחד כדי להטיל את צרכיך; קרש עץ היה מונח מעל הפתח בקיר ועליו היית מתיישב תלוי בין שמיים למים נתון לחסדי מערכת העיכול שלך. בשנים הבאות הפכו השירותים לחור מעוגל ברצפה ובמשך הזמן התווסף לו גם מכסה מעץ. וכל זה עדיין בכוך שבלט מעבר לחומת הטירה.


בתי כבוד מלכותיים בהולנד


ההולנדים ידועים בצניעותם ובפשטות הליכותיהם וכך גם בתי הכסא שלהם. כזה הוא גם בית הכסא בארמון סוסדייק (שמאז 2018 כבר לא משמש כארמון) אשר שימש את המלכה יוליאנה.פה ושם היו סממני עושר כמו כסא הכבוד של וילאם השלישי (1890-1849) בארמון הט-לו. המלך התכבד בכסא עם שטיפה ועם גלגלים כי מלך לא הולך לשירותים, השירותים באים אליו. למרבה הצער הדבר היה לו לעזר רב בסוף חייו כשהיה חולה ולא יכול היה לעזוב את חדרו.טירות בימי הביניים


בהולנד טירות, מבצרים ומבנים מפוארים מימי הביניים לרוב. קראתי שיש כ 1300 טירות מתועדות ברישומים, רובן במחוזות חלדרלנד, לימבורח ואוטרכט. בהולנדית ישנם גם שמות ומינוחים שונים לתיאור אותם מבנים: kasteel, slot, burcht, fort, Landhuis ועוד. בואו נעמוד על ההבדלים בין העיקריים שבהם:

שני השמות kasteel ו slot מכוונים למילה טירה. זהו מבנה מגורים לרוב של משפחת אצולה בעל מאפיינים שנועדו להגנה. מגדל השמירה הוא המאפיין הדומיננטי של הטירה. לעיתים נבנה מגדל שמירה ללא תוספת ובו גם גרו. רוב הטירות מקורן בימי הביניים.


כאשר נראה טירה מוגנת נדע שהיא burcht ומשמעה: טירה בעלת אמצעי מיגון נוספים כמו חפיר ומעליו גשר תלוי ולעיתים אף חומה. לרוב נבנתה בשטח מוגבה מעט מסביבתה מה שאיפשר איתור סכנה מבעוד מועד.


המונח מבצר fort בהולנדית משמש לרוב לתיאור עיר-מבצר המוקפת חומה.


עשר טירות מימי הביניים

מתוך למעלה מ 1300 טירות בהולנד ניסיתי לרכז כאן את הטירות אשר נחשבות היפות והמומלצות ביותר לביקור באזורים שונים בהולנד. כאלה שמאפייהן נשמרו וניתן לטייל בהן ולהתרשם מהחיים בטירה על יתרונותיהם וחסרונותיהם. חלק מהתמונות היפות צולמו על ידי חברי קבוצת הפייסבוק שלי "הולנד - לטייל מחוץ למסלול" (להצטרפות - לחצו כאן).

טירות בסביבות אמסטרדם


1. טירת מאודן Muiderslot

הטירה נבנתה בשנת 1285, שופצה ב 1370 והפכה למוזיאון לאומי ב 1878.

אחד מדרי הטירה המפורסמים היה המשורר הופט (על שמו אחד מהרחובות המפורסמים באמסטרדם P.C. Hooft) אשר שימש כמנהל הטירה בתחילת המאה ה 17. הוא התגורר בטירה רק בחודשי האביב והקיץ שכן בחורף הטירה היתה קרה ולא ניתן היה לחממה. בסמוך לטירה מטע עצי שזיפים שהיה קיים כבר בזמנו של הופט. משפט שגור בפיו היה "נתראה בזמן פריחת השזיף" וכך הוא הגיע לטירה בזמן פריחת המטע והזמין לטירה משוררים, אומנים ואנשי רוח נוספים. הטירה כיום מרוהטת ברהיטים מאותה תקופה.

בזמן הכיבוש הצרפתי שימשה הטירה כקזרנה צבאית ומאז 1795 נעזבה ונזנחה. הטירה נבנתה כטירת מים סביבה חפיר ומעליו שער הרמה. זוהי טירה בעלת צורה ריבועית כאשר בכל פינה מגדל עגול. הטירה ממוקמת על נהר הפכט במקום בו הוא נשפך לים (כיום אגם האיי Ij). כאן גבה האציל פלוריס החמישי מס מעבר על הנהר ובכך הקים על עצמו אוייבים רבים. כאשר נתפס על ידי אוייביו נכלא בטירה במשך חמישה ימים ולאחר ניסיון בריחה נרצח ב 1296.

בטירת מאודן ניתן לראות את השירותים התלויים המקוריים מימי הביניים.


◄ילדים: הילדים יכולים לטייל עם אודיו (באנגלית), לשחק במשחק גילוי, לצפות במופע בזים או להשתתף בפעילויות שונות כפי שמופיעות באתר.

◄נגישות: הסביבה החיצונית של הטירה נגישה לבעלי כסאות גלגלים. הטירה עצמה והשירותים אינם מונגשים.

◄בסביבה: עיר המבצר נארדן


טירת מאודן
טירת מאודן. צילמה בינה ואן דר קיין

טירת מאודן
טירת מאודן. צילמה רחלי טליאס

2. טירת דה האר Kasteel de Haar

הטירה הגדולה ביותר בהולנד נבנתה בשנת 1892 בסגנון נאו-גותי על שרידיה של טירה ישנה שעמדה במקום מאז המאה ה 12 על גדות הסתעפות צרה של הריין. הטירה עברה בירושה במשפחת ואן-זאולן אבל הוזנחה קשות עם השנים. כאשר ירש את הטירה הברון אטיין בשנת 1890 הוא הצליח לשפצה ולהחזיר עטרה ליושנה בזכות אשתו העשירה הלן רוטשילד. על שחזור הטירה ושיפוצה היה אמון לא אחר מאשר הארכיטקט המפורסם קאופר אשר תכנן בין היתר גם את התחנה המרכזית באמסטרדם ואת מוזיאון הרייקס בעיר. וכך שופצה הטירה והוכנסו בה כל פינוקי וחידושי הזמן והפכה למשכן הקיץ של בני הזוג.

כיום הטירה שייכת לעמותת המונומנטים בהולנד ורק בית המשרתים, המפואר בדיוק כמו הטירה, נשאר בידי המשפחה.

גני הטירה בסגנון אנגלי עוצבו בהשראת גני ורסאי.


◄ילדים: מבוך ירוק וחצר איילים בגני הטירה.

◄נגישות: הטירה אינה מונגשת לבעלי כסאות גלגלים.

◄בסביבה: העיר אוטרכטטירת דה האר
טירת דה האר. צילמה דקלה בינר

טירות בדרום הולנד


3. טירת הונסברוק Kasteel Hoensbroek

אחת הטירות השמורות ביותר בהולנד וזו בעלת החפיר הגדולה ביותר בין שני הנהרות – המאס והוואל. זוהי גם הטירה היחידה בהולנד עם שני מגדלי הגנה קדמיים.

עד המאה ה 18 גרה בטירה משפחת הונסברוק ומאז שעזבה הטירה הוזנחה עד שנקנתה על ידי ארגון כנסייתי בשנת 1927 ועברה שיפוץ מאסיבי.

מגדל השמירה מקורו במאה ה 14, קירותיו בעובי של שלושה מטרים ובו היה ממוקם בית סוהר. כדי להגיע אל בית הסוהר שנמצא במרתף יורדים במדרגות לולייניות ומגיעים אל חדר עגול בקוטר של ארבעה מטרים ובגובה של שני מטרים וחצי עם רצפת חמר וחלון קטן בקיר שעוביו שלושה מטרים. החדר נמצא בגובה מי החפיר ובשל כך לח וקר.

שאר חלקי הטירה נבנו במאה ה 17 וניתן לבקר בארבעים חדרים מרוהטים בצורה אותנטית.

ביו היתר ניתן לבקר באולם הריקודים ובחדר האוכל המפואר. לידו ניתן להבחין בחור ההקאה ששימש לריקון הקיבה לאחר ארוחה כבדה.


◄ילדים: משחק דרך בטירה.

◄נגישות: בטירה יש מעלית והיא מונגשת לבעלי כסאות גלגלים.

◄בסביבה: העיר מאסטריכט


4. טירת לובנסטיין Slot Loevenstijn

בנקודת המפגש של שני הנהרות – המאס והוואל – נבנתה בשנת 1361 טירת לובנסטיין. הטירה ידעה תקופות שונות ושימושים שונים – תקופה בה שימשה כבית המגורים של האציל לוף, תקופה בה שימשה כבית סוהר ולבסוף כמבצר בקו ההגנה ההולנדי.

ניתן ללון במקום באחד משלושת חדרי האירוח.


◄ילדים: ניתן להוריד את האפליקציה של הטירה ולשחק את משחק המפתחות.

◄נגישות: מאזור החניה יש הליכה בשביל משופע של כעשר דקות אל הטירה. הטירה עצמה אינה נגישה לבעלי כסאות גלגלים. האזור מסביב לטירה נגיש ויש שירותים מונגשים. בעלי מוגבלויות רשאים להגיע עם הרכב עד לפתח הטירה.5. טירת הייסווייק Kasteel Heeswijk

הטירה המרשימה ביותר במחוז בראבנט נבנתה כבר בשנת 1080. במהלך הדורות נהרסה ונבנתה פעמים מספר ומאז 1835 שומרת על מצבה.

ניתן לצאת לטיול רגלי בשטח הטירה, היערות בסביבה או לשייט אל טחנת הרוח הקרובה.

יש במקום מסעדה. אפשר להזמין סל פיקניק ולצאת לפיקניק בשטח הטירה.


◄ילדים: משחק בלשים ברחבי הטירה

◄נגישות: גני הטירה והקומה הראשונה נגישים לבעלי כסאות גלגלים ויש במסעדה שירותים מונגשים.

◄בסביבה: מוזיאון החווה, העיר דן-בוש

טירות במרכז הולנד


6. טירת דורוורת' Kasteel Doorwerth

הטירה נבנתה בשנת 1260 על אי קטן בנהר הריין התחתון בין ארנהם לאוטרכט במטרה לגבות מס מעבר בנהר. הטירה המקורית שנבנתה מעץ הוצתה על ידי האציל השכן כדי להפסיק את גביית מס המעבר. כעשרים שנה מאוחר יותר נבנתה שוב והפעם מאבן עם קירות בעובי של יותר ממטר ועם חפיר להגנה. המגדל הזה עומד עד היום על כנו. בשנים שיבואו הרחיבו בעלי הטירה את המבנה והביאוהה למצבה כפי שהיא כיום.

עץ האקסיה המרשים שבגן הטירה נשתל כנראה בסביבות שנת 1579. הגנים עוצבו בשנים 1788-1784. הטירה נמכרה לברון פרוספר אשר שיפץ אותה ברוב פאר והדר בשנת 1837. בשנת 1913 נמכרה הטירה לעמותה אשר מתפעלת את הטירה ואת מוזיאון הצבא ששוכן בה. הטירה הופצצה במהלך מלחמת העולם השניה ושוב שופצה והפעם בסגנון התואם את המאה ה 17 והמוזיאון הפך למוזיאון צייד ולמוזיאון לאומנות. גם כאן ניתן לראות את השירותים התלויים המקוריים מימי הביניים.

ניתן ללון בדירה הנמצאת בבנין בשער הכניסה לטירה.


◄ילדים: מסלול אבירים

◄נגישות: הטירה אינה מונגשת לבעלי מוגבלויות.

◄בסביבה: מוזיאון בית המרקחת (בתיאום טלפוני) והעיר ארנהם

7. טירת הרנן Kasteel Hernen

הטירה נבנתה בשנת 1247 והיתה בבעלותן של משפחות אצולה שונות מהסביבה. בשנת 1940 ניתנה כמתנה לעמותת הטירות בחלדרלנד ושופצה באופן יסודי. בטירה ישנו מעבר מקורה יחידי מסוגו בהולנד ממנו ניתן היה להגן על הטירה. מאז המאה ה 17 הטירה לא נכבשה ואף לא שימשה למגורים ולכן נותרה במצב אותנטי וכמעט ללא שינויים. כאן ניתן לראות את השירותים התלויים המקוריים מימי הביניים.

◄ילדים: מסלול הרפתקאות (בימי חופשה)

◄נגישות: הטירה אינה מונגשת לבעלי מוגבלויות.

◄בסביבה: העיר ניימכן וסביבתה


טירת הרנן
טירת הרנן

טירות בצפון הולנד


8. טירת הט-לו Paleis Het Loo

אחת הטירות המפוארות בהולנד ראשיתה בבית מידות ישן אשר נקנה בשנת 1684 על ידי וויליאם השלישי (נינו של וויליאם מאורנייה), שופץ והפך לבית מגורים עבור המלך חובב הצייד ואישתו האנגליה המלכה מרי חובבת אומנות ובלו-דלפט. המילה Loo בהולנדית עתיקה משמעה יער ומכאן ניתן להבין שהבית שכן באזור מוקף יערות. בשנות השמונים הועבר הארמון לידי המדינה והפך למוזיאון. גני הטירה היפים עוצבו בסגנון הולנדי קלאסי בהשפעה בארוקית. ניתן לבקר בגני הטירה ובאורוות. יתר חלקי הטירה נמצא בשיפוץ ויפתח לקהל בשנת 2021.


◄ילדים: מסלול המלכים (בימי חופשה)

◄נגישות: גני הטירה ניתנים לביקור גם לבעלי כסאות גלגלים באמצעות שאטל מותאם. האורוות, המסעדה והשירותים מונגשים.

◄בסביבה: העיר אפלדורן


גני טירת הט-לו
גני טירת הט-לו. צילמה דבורה כהן

9. טירת פריילמבורח Landgoed Fraeylemaborg

הטירה אשר נבנתה לפני כשבע מאות שנים קיבלה את צורתה הנוכחית בסוף המאה ה 18. הפארק הגדול המקיף את הטירה עוצב בסגנון אנגלי ומכיל עדיין אלמנטים בארוקיים השייכים לעיצובו המקורי ובכך הוא ייחודי במינו בצפון הולנד. בפארק מבנים דקורטיביים ופסלים. הטירה מציגה עיצוב פנים וריהוט כפי שהיו במהלך הדורות עד שנת 1950.

ניתן לצאת לטיול רגלי של כשלושה קילומטרים אל טחנת הרוח הקרובה.

◄ילדים: טיול בפארק המלא פינות חמד נסתרות

◄נגישות: הטירה אינה נגישה לבעלי כסאות גלגלים. הגן, החנות והמסעדה נגישים.

◄בסביבה: העיר חרונינגןטירות במזרח הולנד


10. טירת ברח Kasteel Huis Bergh

הטירה נבנתה במאה ה 12 כמבצר הגנה. במהלך המאות הורחבה והפכה לטירת מגורים מפוארת. לבעלי הטירה היו קשרי נישואין עם משפחת נסאו, משפחת המלוכה ותפקיד משמעותי בזמן מלחמת שמונים השנה.

בטירה תצוגה של אוסף אומנות מרשים מימי הביניים: תמונות, ספרים ומיניאטורות.

ניתן ללון בחדרי אירוח שנמצאים במגדל הטירה.

◄ילדים: מסלול בריחה (רק בהולנדית)

◄נגישות: הטירה מונגשת לבעלי מוגבלויות ויש במקום חניה מותאמת ושירותים מונגשים. מגדל הטירה אינו נגיש לבעלי כסאות גלגלים.

◄בסביבה: טחנת הרוח העתיקה בהולנד שעדיין עובדת korenmolen ב Zeddam. הכניסה ורכישת כרטיסים בטירה.
 

אהבתם את הפוסט? אשמח לשמוע על כך בתגובות.

מכירים טירה משגעת שחייבת להיכלל בפוסט הזה? מוזמנים לכתוב לי בתגובות ואוסיף.


 

רוצים לקרוא עוד על מקומות יפים ומעניינים מחוץ למסלול התיירותי הרגיל בהולנד? הצטרפו לרשימת התפוצה שלי - לחצו כאן וכמובן גם לקבוצת הפייסבוק שלי - לחצו כאן.


2 Comments


יופי של רשומה מפורטת ומעשירה. לא ידעתי שהולנד משופעת עד כדי כך בארמונות רבי הוד ותפארת. הזכרת לי את מוזיאון סירי הלילה שהיינו בו בפראג. לדאבוני הוא נסגר.

Like
Rachel Lavi Dagan
Rachel Lavi Dagan
May 09, 2021
Replying to

שמחה שנהנית לקרוא, ניני. מסתבר שנושא השירותים וכל הנלווה לו יכול להיות מאד מעניין .

Like
bottom of page