top of page

פוסטים מומלצים

גאודה או חאודה

עודכן: 27 ביולי 2023

עשרת הטיפים ליום מושלם בחאודה1. חאודה מלמעלה

טפסו לראש כנסיית סנט-יאן לתצפית מושלמת על העיר. כנסיית סנט-יאן היא הכנסיה הארוכה ביותר בהולנד והיא כשלעצמה מוקד עניין לחובבי כנסיות ואריכטקטורה. חלונות הויטראז' היפיפיים, תקרת הכנסיה וכמובן נוף העיר המרהיב מבטיחים חוויה מהנה גם לילדים.

פרטים ורכישת כרטיסים כאן.


עוד מקומות מומלצים לטפס על כנסיות ולצפות בנוף מרהיב הם ניימכן והארלם.


הנוף מגג הכנסיה וגם חלונות הויטראז' של הכנסיה


2. טפיחת היד

כבר מאות בשנים חותמת טפיחת יד את סיומו של המשא ומתן בין החקלאי לסוחר הגבינות. את הריטואל הסמלי הזה תוכלו לראות בשוק הגבינות שנערך כל יום חמישי בחודשי הקיץ בכיכר העיר המרכזית.


על שוק הגבינות ומנהגיו תוכלו לקרוא בהרחבה כאן.


כיכרות גבינה מונחים ברחבת שוק הגבינות ליד בית העיריה. בנות לבושות בבגדים הולנדיים מסורתיים.


3. בית השקילה

למה שקלו גבינה ומוצרים אחרים? במה סחרו כאן בימי הביניים? כאן תוכלו גם ללמוד קצת על ההסטוריה של העיר וגם לטעום גבינה עם יין או בירה בסיור ייחודי במקום. (פרטים כאן.)


עוד על בתי השקילה בהולנד תוכלו לקרוא בפוסט הזה.


גבינות ומאזני שקילה עתיקים בבית השקילה. תבליט מאזני השקילה על חזית הבנין.


4. חאודה המתוקה

הריח המתקתק יוביל אתכם הישר אל מפעל הסטרופוואפל העתיק בעיר. במפעל הקטן שבמרכז העיר מייצרים וואפל לפי מתכון סודי כבר משנת 1810. תוכלו לצפות בתהליך הכנת הוואפל המפורסם, לטעום טעמים שונים ואפילו לעזור בייצור.

פרטים כאן.


סקרנים לדעת מהו המאכל המסורתי של כל עיר בהולנד? היכנסו לפוסט הזה.


יד מחזיקה סטרופוואפל. כיכרות גבינה וקבקבי עץ מונחים בפינת רחוב. פסיפס שמציין 750 שנה לחאודה.

5. לגלות, להרגיש ולטעום את "חאודה"

אין מפורסמת מגבינת חאודה! במוזיאון הגבינה תוכלו להיכנס לתוך העולם הצהוב של הגבינה ואפילו לתוך הגבינה עצמה.

פרטים וכרטיסים כאן.


6. בית העירייה

בית העיריה שבמרכז כיכר העיר נבנה במאה ה 15 לאחר שהישן עלה באש.

צאו עם הילדים לסיבוב בכיכר העיר סביב בית העיריה, אתגרו אותם בספירת התריסים האדומים (זה יקח זמן מה כי יש למעלה ממאה תריסים) ואל תפספסו את השעון בצד ימין של המבנה. כל חצי שעה השעון מצלצל, התריס נפתח ודמויות שונות מההיסטוריה של העיר יוצאות במחול ובראשן פלוריס החמישי שהעניק לעיר זכויות בשנת 1272.


צ'פרו את הילדים ואת עצמכם עם הגלידה הכי טובה בחאודה שנמצאת בכיכר מול השעון.מראה מהצד ומלמעלה של בית העיריה העתיק עם תריסי העץ האדומים.


7. יהודים בחאודה

לא תמיד היתה העיר סובלנית כלפי יהודים. בתקופת השלטון הצרפתי בהולנד, לעומת זאת, התקבלו היהודים בסובלנות וקיבלו זכויות שוות. אז נקנה הבניין ששימש ככנסיה והפך לבית כנסת ליהודי העיר. הבניין הישן הוחלף בחדש בשנת 1827. לאחר מלחמת העולם השניה, שבה נרצחו רוב יהודי העיר, נמכר הבניין. בחזית הבניין הוצב לוח זיכרון מיוחד: סמל העיר חאודה עם שישה כוכבים שאחד מהם נפול.


בית הכנסת לשעבר נמצא בכתובת: Turfmarkt 23. בית הכנסת העומד לצד התעלה. לוח זיכרון עם כוכב וכיתוב בעברית על דלת המבנה. אבני נגף ברחובות העיר.

(תמונת הדלת מכאן)


8. חאודה לאור נרות

פעם בשנה הופכת כיכר העיר ובמרכזה בית העיריה למופע קסום של חושך ואור. 1500 נרות מאירים את הכיכר ואת בית העיריה באור נהורות. באותו ערב מודלק עץ חג המולד גם הוא בשעות 20.00-19.00.

התאריכים: 16 בדצמבר בשנת 2022 ו 15 בדצמבר בשנת 2023. פרטים נוספים כאן.


9. הבירה של חאודה

חאודה ידועה בזכות הגבינה שלה אבל בימי הביניים היתה העיר מפורסמת לא פחות בשל הבירה שלה. במאה ה 15 היו בעיר לא פחות מ 200 מבשלות בירה שהביאו לעיר את עושרה ושאיפשרו את בניית בית העיריה המפואר.

היכנסו לאחד מהפאבים ובקשו לטעום בירה מסורתית Gouds Kuitbier.


10. שוק הפשפשים של חאודה

בחודשי הקיץ נערך שוק פשפשים בכיכר העיר המרכזית כל יום רביעי בשעות 16.30-9.00.

בנוסף, תמצאו חנויות וינטג' רבות בעיר. למשל ברחובות Doelenstraat, Hoge Gouwe, Vest, Lange Groenendaal, Lange Tiendeweg ועוד.חלונות ראווה של חנויות וינטג' עם חפצים ישנים

Comments


bottom of page