top of page

פוסטים מומלצים

כמה רוח את עושה?

עודכן: 2 בספט׳ 2023

קינדרדייק – כפר טחנות הרוח


הרשימה עשויה להכיל קישורים לתוכנית שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורכם אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג. אני מודה לכם על כל הזמנה דרך הקישורים בפוסט הזה.


כבר 700 שנים הן מסתובבות, טוחנות מים ומאפשרות לתושבי האזור 'רגליים יבשות'.


כבר 25 שנים שהן בעלות התואר המכובד אתר מורשת עולמית.


ככאלה מגיע להן הכבוד לקבל פוסט מיוחד רק להן.


טחנות רוח לאורך תעלת מים
צילום: עדי דגן

טחנות הרוח בקינדרדייק – נעים להכיר

בהולנד יש למעלה מ 1200 טחנות רוח, רובן נמצא במחוז זאוד-הולנד ו 19 מהן בקינדרדייק. הן נקראות טחנות אך הן אינן טוחנות דבר. או שמא כן? בהולנדית משתמשים בפועל malen שמשמעותו לטחון. אז בהולנדית טוחנים מים או למעשה משתמשים בפעולה שמזכירה טחינה ושתוצאתה – העברת המים ממקום נמוך למקום גבוה יותר. וזו , למעשה, מטרתן של טחנות הרוח בקינדרדייק.


טחנות הרוח בקינדרדייק נועדו להגנה מפני המים ולניהול נכון של עודפי המים באזור. כאן מקבל הסיפור של הולנד ומים צורה; כאן אפשר להבין הלכה למעשה איך הולנד התמודדה ועדיין מתמודדת, לעיתים נאבקת ובעיקר מחפשת דרכים לניצול המים, לניהול נכון שלהם ובעיקר לחיים בטוחים לצידם.


הסיפור של קינדרדייק מדגים איך ומדוע נשמעת בכל מקום בעולם, בעת יתרחש אסון שכרוך בשטפונות והצפות, האמרה: "הביאו את ההולנדים!".


אני על רקע טחנות רוח לאורך תעלת מים
צילום: עדי דגן


קינדרדייק – משמעות השם

משמעותו המילולית של השם בהולנדית הוא סכר הילדים. על משמעות השם מסופרות אגדות שונות. האגדה שמבוססת על אירוע הסטורי – הצפת אליזבט – היא כנראה המקור לשם המיוחד הזה.


חורף 1421 היה חורף קשה וסוער. חזית קרה חולפת על פני האזור וגורמת להצפות ושטפונות. אנשי המקום רצים אל הסכר כדי לבדוק את הנזק שנגרם. מרחוק הם רואים עריסת תינוק צפה על פני המים. על העריסה עומד חתול שמקפץ מצד לצד ושומר על שיווי משקל של העריסה כך שולא תתהפך. כאשר העריסה מגיעה אל הסכר רואים אנשי הכפר הנדהמים שבתוך העריסה נמה תינוקת והיא שלמה וחפה מפגע. היא מקבלת את השם ביאטריס (שמשמעו הנוסעת המבורכת) והכפר מקבל את השם – קינדרדייק.


למרות תוצאותיה הרות האסון של ההצפה בה נספו כ 2000 איש וכ 30 כפרים נהרסו כליל, התושבים שואבים תקווה ואמונה מן המקרה שהרי אם אחרי אסון כזה התינוקת נותרה ללא פגע, הרי שתמיד יש תקווה.


מימין: פסל צף של עריסה עליה עומד חתול. משמאל: דגם של האתר וברקע טחנות הרוח
מימין: העריסה עם החתול מהאגדה המקומית. משמאל: דגם של האתר


קינדרדייק – הסטוריה מקומית על קצה המזלג

האזור הביצתי מוקף בנהרות ופה ושם חלקות אדמה מורמות ממים עליהן מתיישבים אנשים כבר לפני 1000 שנה. הם חופרים תעלות ניקוז סביב החלקה הפרטית שלהם; יחד הם בונים סכרים שיגנו על האזור כולו, מעבדים את השטחים שנוצרים בין הסכרים ושואבים את המים באמצעות התעלות.


תחת הנהגתו של פלוריס החמישי מוקמת ב 1277 עמותה שמטרתה לתכנן ולפתור יחד את בעיית ההצפות החוזרות ונשנות באזור. שיטת העבודה הדמוקרטית של עמותת מים זאת ורבות אחרות שהוקמו בעקבותיה היא הבסיס להתנהלות הדמוקרטיה ההולנדית. אחריות אישית ואחריות קבוצתית, זכויות וחובות של כל חבר בעמותה, פשרה והסכמה או בקצרה - שיטת הפולדר.


עם השנים משתנה גובה הנהרות ונוצר צורך בהרחבת השיטה. כך נבנות במאה ה 15 טחנות רוח לשאיבת המים מהתעלות לאזורי ניקוז גבוהים מהן. האזור עדיין מועד לשטפונות ובמשך מאות בשנים חיים תושבי האזור בחוסר וודאות ועוני. למרות התנאים הם אינם מוותרים על אהבת האדמה, הטבע וגאוות המקום.


הטחנות הישנות כבר לא מספקות ועכשיו יש צורך בטכניקה חדשה כדי לשמור על האזור יבש וראוי למגורים ולחקלאות. שיטת המדרגות היא הדבר הבא. טחנות רוח בגובה הולך ועולה ששואבות את המים המגיעים מעשרות טחנות מקומיות קטנות יותר. המים נשאבים לתעלת הניקוז הגדולה וממנה מועברים אל נהר הלֶק. ב 1738 נבנו 8 הטחנות הראשונות וב 1740 שמונה נוספות.


הקיץ הגשום וחסר הרוחות של שנת 1865 מאיץ את הכנסת החשמל לתמונה. ב 1886 נבנית תחנת השאיבה הראשונה על בסיס משאבות קיטור. החל משנת 1950 מועבר תפקיד השאיבה אל תחנות השאיבה החשמליות וטחנות הרוח פוסקות מלשמש כטחנות שאיבת מים.

הטחנות מקבלות מעמד מיוחד לאחר ביקורה של המלכה באזור ומוקצב תקציב לשימורן ולתחזוקתן כדי שישמשו רזרבה במקרה בו רשת החשמל לא תתפקד. או אז יוכלו הטחנות לחזור לתפקידן המסורתי – לשאוב מים ולנקז את פני השטח. כך קורה למשל בזמן מלחמת העולם השניה כאשר נוצר מחסור בחומר תבערה ואין אפשרות להפעיל את המשאבות החשמליות.


גלגלי פלדה של תחנת השאיבה המודרנית
תחנת השאיבה המודרנית בה הכל עובד באמצעות מחשבים


חיי הטוחן בכפר טחנות הרוח

מיקומה של הולנד (ובעיקר חלקה המערבי) מתחת לגובה פני הים אילץ את ההולנדים לפתח שיטות, טכנולוגיות ומתודות להתנהלות נכונה עם המים, שמטבעם רוצים לגלוש למקום הנמוך. התנהלות זאת דורשת שיטתיות, עקביות ועקשות ואלה גם התכונות שנדרשות ממפעיל הטחנה.


חייו של טוחן המים בעבר היו שונים מאלה של טוחן בטחנות טחינה בהן היה לו מוצר עובר לסוחר. טוחן המים קיבל משכורת זעומה שלא הספיקה לכלכלת המשפחה וכך נאלץ לעסוק גם בדייג, כריתת עצים או קנה ותיקון רשתות דייג לפרנסתו.


טחנות המים אמנם אינן ממלאות עוד תפקיד קיומי בחיי התושבים באזור ובכל זאת החיים בהן קוסמים למי שאהבת הטבע, המסורת וחיי החופש הם ערכים מרכזיים עבורו.


כל טחנות הרוח בקינדרדייק מאויישות באופן קבוע. מה עליך לעשות כדי להיות טוחן.ת ולגור בטחנת רוח?


  • עליך לעבור הכשרה ולקבל תעודת טוחן.

  • עליך להירשם לרשימת ההמתנה ובבוא הזמן לשכור אחת מטחנות הרוח.

  • עליך לעמוד בדרישות לתחזוק שוטף של הטחנה ולהפעלתה באופן קבוע.

  • באם מסיבה כלשהי בעל התעודה אינו גר יותר בטחנה, על מי מחברי המשפחה האחרים לעבור הכשרה מתאימה.

ואכן, ישנן משפחות שדורות על גבי דורות גרות באותה טחנה. כך למשל משפחת הוק. ארי הוא דור עשירי למשפחת טוחנים שגרה מזה דורות בטחנה מס' 5 בקינדרדייק. אחיו יאן גר בטחנה מס' 4 (בשורת הטחנות מימין). הוא תוהה לעיתים "אם זו ברכה או קללה לגור בטחנת רוח" אבל מוסיף ואומר "שהקשר עם העבר חזק ממני".


ליד טחנת הרוח תראו פעמים רבות טחנת רוח קטנה, טחנת משחק שבאמצעותה לומדים ילדי המשפחה איך היא עובדת.


ילד משחק עם טחנת הרוח הקטנה