top of page

פוסטים מומלצים

מוזיאונים פתוחים בהולנד

עודכן: 26 ביולי 2023

הולנד היא מוזיאון פתוח


יש האומרים כי הולנד כולה היא מוזיאון פתוח אחד גדול. יש בזה מן האמת שהרי ניתן למצוא פינות רבות בהן הזמן כאילו עמד מלכת; כפרים עם בתים ממאות קודמות, טחנות רוח היסטוריות שעדיין עובדות, אוניות עתיקות בנמלים עתיקים ורחובות עם שמות שמעידים על מה שהיה פה פעם.

הולנד היא ארץ של מסורת. ההולנדים אוהבים את המסורת שלהם (למשל, הלבוש המסורתי), שומרים ומשמרים אותה, מתעדים ומעבירים לדור הבא. זאת באמצעות שיעורי הסטוריה בבית הספר כמו גם מוזיאונים רבים וכמובן מוזיאונים פתוחים.

מוזיאון פתוח משחזר את ההסטוריה ומאפשר לנו לחוש אותה באופן רב-חושי. אנחנו כאילו צועדים בשבילי ההסטוריה וחוזרים אחורה במכונת זמן לתקופות אחרות. הספר מספר במילים את שהיה; מוזיאון מוסיף אלמנטים וויזואליים ולעיתים אינטראקטביים. מוזיאון פתוח מצעיד אותנו בשבילי העבר.

בכל ביקור בהולנד אני ממליצה לכם לבקר במוזיאון פתוח. ישנם רבים כאלה ובכל אזור תוכלו למצוא לפחות מוזיאון פתוח אחד. המוזיאון הפתוח הגדול והמוכר ביותר שוכן בפאתי העיר ארנהם. כאן תוכלו להעביר יום שלם כדי לחוות את כל מה שיש למוזיאון להציע למבקריו. יש נם מוזיאונים קטנים יותר בהם ביקור של שעתיים מספק בהחלט. אלה לרוב פשוטים יותר ולכן גם מתאימים לילדים צעירים יותר.


את רשימת המוזיאונים הפתוחים בהולנד חילקתי לפי אזורים: צפון הולנד, דרום הולנד, מרכז הולנד והאזור הקרוב לאמסטרדם. ויש גם מוזיאון פתוח אחד מעבר לגבול בבלגיה.


אני רוצה להודות לחברי קבוצת הפייסבוק שלי הולנד. לטייל מחוץ למסלול שתרמו לי מתמונותיהם היפות בטיולים שלהם בהולנד. כל הזכויות על התמונות שמורות להם בלבד. השמות מצויינים מתחת לתמונות.

חשוב

לפני ההגעה יש לבדוק באתר המוזיאון הפתוח ימי ושעות פתיחה, אפשרויות חניה ונגישות. כמו כן יש לבדוק את אפשרות רכישת הכרטיסים באונליין.

בימי קורונה יתכן שיהיה אפשר לרכוש כרטיסים אך ורק מראש בהתאם לקוביות זמן מוגבלות בזמן.


זאנסה סכאנס בחורף. צילמה ענבל טור-שלוםמוזיאונים פתוחים בהולנד

אמסטרדם והסביבההמוזיאון מציג את החיים על המים באזור הים הדרומי לשעבר טרם בניית הסכר הגדול ב 1932. במוזיאון חלק פנימי וחלק חיצוני. החלק החיצוני מדמה כפר ובו בתים ומבנים היסטוריים. בחלק הפנימי תצוגה קבועה בין היתר של לבוש אותנטי של נשות האזור.

מה בפארק

מסעדה

בית קפה

מה מיוחד

הגעה לפארק באמצעות מעבורת הישר מהחניון

מסעדת דגים מעושנים כמו של פעם

ניתן להזמין סל פיקניק במקום

נגישות

מלווה לאדם בכסא גלגלים יכול להיכנס בחינם (יש לשלוח מייל טרם ההגעה)

החלק הפנימי של הפארק נגיש כולו. בחלק החיצוני יש מסלול מיוחד לבעלי מוגבלויות.

במקום יש כסאות גלגלים.


מוזיאון הים הדרומי. צילם בן פלקינסוןהפארק הפופולרי ביותר בהולנד על בתיו הירוקים האותנטיים מן המאות ה 18 וה 19, טחנות הרוח והמבנים השונים. תוכלו לבקר במאפייה, בבית המלאכה לייצור קבקבי עץ, בטחנות הרוח השונות, לשוט, לרכב על אופניים ועוד. בפארק כמה מוזיאונים גדולים וקטנים ולכל אחד שעות פתיחה עצמאיות. יש לבדוק באתר הפארק לפני הגעה.

מה בפארק

חנויות שונות: עתיקות, תכשיטים, מתנות, סבונים ועוד

מסעדות שונות

מה מיוחד

בכפר חיים עדיין אנשים ויש להתחשב בכך

ניתן להגיע לפארק גם במעבורת היוצאת בין היתר מהתחנה המרכזית באמסטרדם

נגישות

הפארק נגיש בחלקו

יש שירותים נגישים במבנה המרכזי

ניתן להזמין מראש כסא גלגלים


זאנסה סכאנס. צילמה מעין צח-כהן
לדלג בין תקופות היסטוריות שונות – מהפרהיסטוריה, דרך התקופה הרומאית ועד לימי הביניים תוך כדי התנסות במקצועות עבר כמו הכנת נרות, יריה בחץ וקשת, שזירת חוטים ורקיחת עשבים.

מה בפארק

בית פנקייק

בית קפה

פיצריה

מה מיוחד

בתי אירוח בסגנון ימי הביניים

אוכל לל"ג במסעדה

נגישות

יש במקום שירותים מונגשים

יש במקום כסאות גלגלים

יש ברושור בכתב ברייל

מלווה מקבל 50% הנחה

 

על אמסטרדם העיר למתחילים ולמתקדמים, המוזיאונים והאטרקציות תוכלו לקרוא בהרחבה כאן.

 

צפון הולנדהפארק מציג את חייהם של כורי הכבול באזור הביצות בצפון הולנד בעבר. במקור היתה כאן התיישבות חקלאית ורק לאחר מאות שנים החלו תושבי האזור לכרות כבול, לייבשו ולהשתמש בו כחומר תבערה. בכפר בתים, כנסיה, בית ספר, מכולת. נראה את העוסקים במלאכות המסורתיות: הטוחן, האופה, הנפח ומכין קבקבי העץ.

מה בפארק

מגרש משחקים

מסעדה

מה מיוחד

רכבת אדים

סירת כבול

חפש את המטמון דיגיטלי


ליד הדולמן הגדול ביותר בהולנד, ובו סלע ששוקל משקל שיא של 20.000 קילו, הוקם פארק פרהיסטורי, המספק מידע בצורה חווייתית על חייו של האדם המקומי בתקופות פרהיסטוריות שונות. בפארק נטייל במחנה הניאנדרטלי בין האוהלים הפרהיסטוריויםובכפר הפרהיסטורי על בקתותיו משלוש תקופות שונות.

מה בפארק

בית קפה

חנות מוזיאון

מה מיוחד

בין שבילי המחנה והפארק תפגשו דמויות פרהיסטוריות

שביל רגליים יחפות

גן פרפרים

נגישות

הפארק נגיש לכסאות גלגלים

יש במקום כסאות גלגלים להזמנה מראש


בין בתי הכפר ההיסטוריים העומדים שם כבר מאז המאה ה 14 נסתובב ונגלה פינות מעניינות. בכפר חנויות נוסטלגיות ביניהן חנות ממתקים של פעם וחנות פנקייק, גלריות, פינת חי, חוות, ועוד. כאן גרים עדיין אנשים כך שזהו כפר-מוזיאון ויש כמובן להתחשב בכך. אין להיכנס עם רכב לכפר אלא לחנות בחניון המיועד לכך בפאתי הכפר.

מה בפארק

מסעדת פנקייק

בית קפה

חנות גבינות

חנות וינטג' וברוקנט

מה מיוחד

סיור בכרכרת סוסים

השביל של תאודור החזרזיר


פעם הטילו שני הענקים, האב ובנו, את חיטטם על תושבי האזור. היום משמש הכפר כמוזיאון פתוח ובו ניתן לראות ולחוות כיצד חיו תושבי האזור שהיו איכרים עניים. בכפר בקתות מגורים, בית ספר, חווה, מנסרה, נפחיה, כלא , נגריה, כנסיה, פינת חי, גינת תבלינים ועוד.

מה בפארק

בית קפה

חנות ממתקים נוסטלגית

מה מיוחד

בבית הספר מספרים את האגדה על הענקים

הדגמה של מלאכות אותנטיות

מוזיאון דפוס ובו נערכות סדנאותבמוזיאון נחזור כ 200 שנה אחורה בזמן ונערוך היכרות עם יוהאנס ואן דן בוש שהקים את ההתיישבות המיוחדת בצפון הולנד De Vrije Koloniën van Weldadigheid. הרעיון היה לשחרר את תושבי הולנד מהעוני בעקבות כיבוש נפוליאון על ידי בניית קולוניות חקלאיות. הקולוניה ב Frederiksoord היתה הראשונה ובה ניתנו שירותים חברתיים לתושבים.

מן המוזיאון נצא לטיול רגלי או באופניים ונגלה בתים היסטוריים, כנסיה, בית מלאכה לקליעת סלים, גן ירק ועוד.

מה בפארק

חנות מזכרות ותוצרת האזור

בית קפה

מה מיוחד

רכבת קולוניאלית

נגישות

המוזיאון נגיש לכסאות גלגלים

יש במקום שירותים נגישים

מלווה בחינם

אמצעים מיוחדים לבעלי מוגבלויות שמיעה וראיה


בפארק נגלה כיצד חיו, גרו ועבדו תושבי אזור חרונינגן בימים עברו. נראה את בתי התושבים, טחנת הרוח, הנפחיה, בית הספר, חנות התבלינים ואף את ביתו של השוחט היהודי מרקוס.

מה בפארק

בית קפה

חנות המוזיאון


הפארק מציג את חיי הכפר במחוז המזרחי של הולנד בימים עברו. בפארק הקטן כ 18 מבנים ובתים אותנטיים מהסביבה ביניהם סיפורם של ראש העיר ואנשי השלטון במקום לעומת סיפורם של הכפריים הפשוטים.

מה בפארק

חנות מוזיאון

מה מיוחד

הפארק נמצא בכפר אוטמארסום הנחשב לכפר אומנים

נגישות

נגיש לכסאות גלגלים

שירותים נגישים

כסאות גלגלים במקום


המוזיאון הפתוח ממוקם בדיוק במקום בו חיו בעבר תושבי הכפר. בית הספר ושאר המבנים הינם אם כן אותנטיים ומקוריים. הפארק מציג את חיי הכפר של משפחת איכרים בפריסלנד בכפר טיפוסי מקומי. נטייל בין בתי הכפר כאילו דרי הבית יצאו לרגע והשאירו את דלת ביתם פתוחה.

יש לחנות בחניון בפאתי הכפר.

מה בפארק

מסעדה

נגישות

המקום נגיש לכסאות גלגלים


טחנות הרוח בזאנסה סכאנס
זאנסה סכאנס בקיץ. צילמה ענבל טור שלום

 

מה עוד לראות ולעשות, היכן לבקר והיכן ללון בצפון הולנד תוכלו לקרוא כאן.

 

מרכז הולנד


המוזיאון הפתוח הגדול והמוכר מציע מגוון רחב של בתים, טחנות רוח ומבנים מאזורים שונים בהולנד. כל מחוז והבית האופייני לו, כל מחוז וטחנת הרוח שלו. כמאה מבנים היסטוריים המייצגים את ההתיישבות בהולנד.

מה בפארק

גן משחקים

בתי קפה ומסעדות

מה מיוחד

תצוגות של מלאכות אותנטיות והתנסות עצמית

חשמלית

תצלום בלבוש אותנטי

סיורים מודרכים

נגישות

המקום נגיש לכסאות גלגלים פרק למסעדת הפופרטייס ולמקומות בהם יש קומה שניה.

בימים גשומים יתכן קושי במקומות בוציים.

במקום יש כסאות גלגלים

במקום יש שירותים מונגשים

מלווה בחינם

המוזיאון הפתוח בארנהם. צילמה שירית קפלןסיפורה המרתק של יבשת אפריקה מסופר באמצעות תצוגה קבועה של אביזרים ואובייקטים הפותחים פתח לחיי היבשת והמקיפים את מכלול שלבי החיים כולל חגיגות, אבל, תפילה, אהבה ועוד.

נכיר את השבטים השונים ואת צורת חייהם בכפר האפריקאי אשר בחצר המוזיאון. החצר או הפארק מכיל מבנים שונים מחיי הכפר ומארח את פסטיבל קטי קוטי מדי שנה בחודש יוני.

מה בפארק

מסעדה

חנות מוזיאון

מה מיוחד

פסטיבל קטי קוטי

סיורים מודרכים

נגישות

החלק הפנימי נגיש. החלק החיצוני נגיש באופן חלקי

יש במקום כסאות גלגלים

מלווה בחינם


אוריינטאליס museumpark orientalis


במוזיאון הפתוח הוותיק בהולנד נטייל בין הדתות השונות ונלמד על מנהגים, מבנים ואורח חיים של עמים ודתות באמצעות ביקור בכפר יהודי, כפר מוסלמי ורחוב רומאי.

מה בפארק

מסעדה

בית קפה

מה מיוחד

סדנת פסיפס בהזמנה מראש

נגישות

החלק הפנימי נגיש. החלק החיצוני מונגש באמצעות קרונית הנוסעת בין חלקי הפארק השונים. יש להזמין מראש.

בפארק יש כסאות גלגלים להזמנה מראש

מלווה בחינם

 

רעיונות לפעילויות עם ילדים בעיר ארנהם תמצאו כאן. מדריך לטיול איטי בניימכן תמצאו כאן.

 


דרום הולנדמתחם טחנות הרוח המפורסם ביותר בעולם. במקום 19 טחנות רוח הולנדיות המספרות את סיפור ייבוש הים בהולנד. חלק מטחנות הרוח משמשות כמוזיאון, למשל טחנת בלוקווייר Blokweer משנת 1630 העתיקה מכולן.

מה בפארק

חנות המוזיאון

בית קפה

מה מיוחד

ניתן להוריד אפליקציה של הפארק

ניתן לשוט בין הטחנות

נגישות

יש במקום שירותים נגישיםטחנות הרוח בקינדרדייק
קינדרדייק. צילמה אסתי גרשוניהמוזיאון הפתוח הצעיר יחסית (נפתח בשנת 1990) מציג מגוון של מלאכות מסורתיות וביניהן המנסרה, הנפחיה והמאפייה. במקום גם תצוגה ארכיאולוגית ותצוגה על טקסטיל. במקום אין מסעדה וניתן להיכנס עם אוכל מהבית.

מה בפארק

גן שעשועים

מה מיוחד

ימי רביעי- פעילויות מיוחדות לילדים

מגוון רחב של מלאכות אותנטיות, הדגמה והתנסות

נגישות

הפארק נגיש לכסאות גלגלים

יש במקום כסאות גלגלים

הפארק מציג איך חיו בשנים בין 1900 ל 1950. בחלק הפנימי של המוזיאון נראה חדרי בית מרוהטים, חדר ראש העיר, בית דפוס ובית ספר. במחסן הגדול נראה מלאכות אותנטיות כמו מכבסה, יצירת נעלי עץ ועוד ובחוץ פארק מיניאטורות ובו כ 270 פריטים המדמים את אוסטרהאוט כפי שהיתה בשנת 1900.

מה בפארק

חנות ממתקים של פעם

פינת קפה

מה מיוחד

ביום ראשון השני בחודש ניתן להתנסות בבית הדפוס

פארק מיניאטורות

נגישות

המקום נגיש לכסאות גלגלים


הפארק מציג את חיי הכפריים בדרום הולנד עם דגש על החקלאות באזור וגידולי החממה של פטריות ואספרגוס. מתוך בית החווה של פעם על חדריו האותנטיים יוצאים לפארק ובו רחוב המלאכות המסורתיות, רחוב הטקסטיל, רחוב הילדים, רחוב החממה ועוד.

מה בפארק

חנות המוזיאון

מסעדה

מה מיוחד

הכנת סטרופ בחודשי הסתיו והחורף

מוזיאון השמפיניוןהכפר מציג בצורה חווייתית את חיי הציידים והלקטים באזור לפני 15000 שנים. נתנסה באפיית לחם ובעוד מלאכות עבר שונות וגם נציץ לבית היסטורי.

מה בפארק

מסעדה

שייט בקנו

מה מיוחד

בסופי שבוע נפגוש דמויות היסטוריות מטיילות בשבילי הפארק


 

רעיונות לטיולים בדרום הולנד, מקומות לינה ואטרקציות תמצאו כאן.

 

מעבר לגבול בבלגיה


מוזיאון פתוח בהשראת ציוריו של הצייר ברוייגל. במוזיאון מבנים, כלים ואביזרים מחיי היום היום של תושבי האזור.

מה בפארק

מגרש משחקים

חנות מוזיאון

בית קפה

מה מיוחד

שביל בעקבות הצייר ברוייגל

תצוגות של מלאכות אותנטיות

מבשלת בירה

נגישות

הפארק נגיש לכסאות גלגלים

יש במקום כסאות גלגלים

מגרש המשחקים מונגש לילדים בעלי מוגבלויות 

אני מאחלת לכם ביקור מעניין, מרתק ומהנה באחד המוזיאונים הפתוחים. אשמח לשמוע אם הייתם באחד מהם ולקבל גם מכם תמונות.


רוצים לקבל מדי פעם דרישת שלום מהולנד? הרשמו לרשימת המנויים שלי כאן או בקוביה ממש כאן למטה.

Comments


bottom of page