top of page

פוסטים מומלצים

מאסטריכט ופלקנבורח - המקומות שחייבים לראות

עודכן: 26 ביולי 2023

הרשימה עשויה להכיל קישורים לתוכנית שותפים. הזמנה דרך קישורים אלה אינה משפיעה על המחיר עבורכם אלא מתגמלת אותי בסכום סמלי שעוזר לי להמשיך את פעילות הבלוג.

 

מאסטריכט ופלקנבורח, שתי ערים עתיקות, שתי ערי-מבצר בלב ליבו של מחוז לימבורח בדרום הולנד. האחת - עיר הבירה של המחוז והשניה - פנינה תיירותית. האחת - נבנתה על שתי גדותיו של נהר המאס כבר לפני אלפיים שנה על ידי הרומאים, השניה - נבנתה כעיר-מבצר בעמק נהר החוּל (Geul).


מאסטריכט, בירת מחוז לימבורח, היא עיר קטנה ומעניינת. שמה מעיד על מיקומה; טריכט=מעבר מעל מים, מָאס=הנהר על גדותיו היא בנויה. היא נבנתה לרגלי הר Sint-Pietersberg בשפך נהר היֶקֶר (Jeker) אל נהר המָאס. היא אחת העתיקות בהולנד ומתחרה עם עירי ניימכן על התואר הזה.


פלקנבורח מוקפת מדרונות וקורצת לחובבי רכיבת הרים. החלק העתיק שלה קטן ותיירותי במיוחד וכולל כמה רחובות מלאי חנויות, מסעדות ותיירים, שערי העיר, שרידי מבצר ומערות גיר.


כמה פעמים ביקרתי בשתי הערים האלה והפעם התקנתי עבורכם רשימה של המקומות המומלצים שלי.


קבלו את רשימת המקומות המומלצים לביקור במאסטריכט ובפלקנבורח + רשימת אטרקציות לילדים + מלונות מומלצים.


כל המקומות מצויינים במפה של סדרת לימבורח. לחצו כאן להורדה.


מאסטריכט


1. ללכת על הסכר המחבר בין שני הגשרים על נהר המאס

הגשר העתיק המחבר את שני חלקי העיר נקרא גשר Sint Servaasbrug או בפי תושבי העיר הגשר הישן. אורכו 190 מטרים. הגשר נבנה במאה ה-13 ונחשב לגשר העתיק בהולנד. גשר Wilhelminabrug המקביל לו נבנה ב 1930 וחודש לאחר המלחמה. הבנוי מאבן Sint Servaasbrug  גשר הקשתות העתיק

כדי להתרשם מיופיו של הגשר העתיק וכדי לחוש את האווירה בעיר, אני ממליצה ללכת על הסכר המחבר את שני הגשרים, מכיוונו של גשר ווילהלמינה כשהפנים קדימה אל הגשר העתיק. כך תוכלו להתרשם מקשתות האבן בעודכם הולכים ומתקרבים, לראות את חבורות הצעירים המתגודדים על מדרגות האבן על הגדה השמאלית ולהרגיש את הרוח בשערכם.


הסכר המחבר בין שני הגשרים
350 מטר על המים


2. לחפש את טחנת המים Bisschopsmolen ברובע העתיק Jekerkwartier

הרובע העתיק בעיר גובל בנהר המאס ואת גבולותיו העתיקים תוכלו לראות בביצורי העיר, חומת העיר ושער העיר שחלקם שרדו והיום מוקפים בפארק יפה. נהר היֶקֶר שזרם כאן אל תוך המאס קבע את מתאר הרחובות בעיר העתיקה. המרכז היפה מבושם בריח של ימים עברו עם אווירה ססגונית וצעירה של עיר סטודנטיאלית עם בתים עתיקים, קטעי חומה, כנסיות וטחנת מים.
טחנת המים נחבאת מעט אל הכלים. אני נותנת לכם את הכתובת שלה (כאן) ואתם נסו לגלות אותה. (את המיקום המדוייק שלה אכתוב בסוף הפוסט)הגלגל של טחנת המים


3. לבקר בחנות הספרים בכנסיה

כבר לפני מאתיים שנה פסקה הכנסיה לשמש כמקום תפילה ומאז קיבלה פונקציות שונות: חנות לזוחלים, מחסן אופניים ואולם חגיגות לקרנבל. מאז 2006 מצאה כאן את מקומה חנות הספרים דומיניקנן.בימים כתיקונם ניתן גם להנות בבית הקפה במקום. החנות פתוחה בימים שני עד שבת בשעות 18.00-09.00 (בחמישי עד 21.00) וביום ראשון בשעות 18.00-12.00.


מראה כללי של קשתות הכנסיה וביניהן מדפי ספרים


4. לגלות את רובע ספינקס

רובע ספינקס הוא רובע מתחדש. כאן שכנו מפעלים שונים, ביניהם מפעל הקרמיקה ספינקס, שעל שמו קרוי הרובע. הרובע מתפתח לאיטו וכרגע תוכלו להנות מחנות העיצוב Loods 5 ומלון The Student Hotel בעל עיצוב מודרני ובועט. בקומה השמינית שלו תוכלו להנות מבירה צוננת ומנוף אל העיר ב skybar.לב ליבו של הרובע הוא בניין אייפל שבו שכן מפעל ספינקס לכלים סניטריים החל משנת 1928. בסמוך אליו נמצא מסדרון ספינקס. בעבר נצבו כאן תנורי האפיה של מפעל הקרמיקה. היום זהו מוזיאון פתוח המספר את תולדות מפעל הקרמיקה באופן גרפי מעניין ואסתטי לאורך 120 מטרים.


מסדרון ספינקס שעל קיר אחד לכל אורכו אריחי קרמיקה עם סיפור המפעל
מסדרון ספינקס. 120 מטרים מרתקים לחובבי עיצוב


הרובע כולו הוא בעל אופי מחוספס ותעשייתי. הנמל, הגשרים והמבנים התעשייתיים ששמרו על אופיים הופכים את השיטוט שם למסע גילוי קטן.


מקטע רחוב ובו גשר, מבנים תעשייתיים וציורי קיר
לאוהבי אומנות רחוב ומבנים תעשייתיים

5. מחצבת Enci

בין שני הנהרות על הר Sint-Pietersberg נוסדו בשנת 1926 מחצבת הגיר ומפעל הבטון של חברת אנסי. כאשר ב 2018 הופסקה החציבה במקום נערכה חשיבה רב תחומית ותוכננה תוכנית להפוך את המחצבה, את ההר ואת האזור כולו לשמורת טבע. התכנית הצליחה בגדול ועכשיו תוכלו להנות ממסלולי הליכה, נוף ייחודי במינו או להסתפק בארוחת צהריים עם נוף אל העיר.


אני יושבת ונחה נשענת על גדר מהרחבה המשקיפה אל בריכת המחצבה
מנוחת המטפסת. 200 מדרגות מובילות אל שטח המחצבה

חונים בחניון (כאן) ויוצאים למסלול הליכה לפי בחירתכם. אנחנו צעדנו במסלול הכחול של 5 ק"מ. אם תרצו לקצר תוכלו להתחיל את המסלול בעליה מימין למסעדה.


בריכת המחצבה עם מים בצבע תורקיז
בריכת המחצבה. אם תרדו תוכלו לשמוע את קול קרקור הצפרדעים בבריכה

פלקנבורח


טירת פלקנבורח הראשונה נבנתה על הר Heunsberg שגובהו 145 מטרים כבר בשנת 1075. לאחר שנהרסה נבנתה שם טירה נוספת. סביב הטירה הלכה והתפתחה התיישבות שהפכה עם השנים לעיר. הטירה השלישית והנוכחית נבנתה בשנת 1200. מבנה הטירה השתנה במהלך המאות כאשר במאה ה-14 נבנה מבנה גדול מוקף בחומה - מבצר. מלחמות רבות לא היטיבו עם המבצר ורובו נהרס במאה ה-17.


את אבן הבניה של הטירה/המבצר כרו תושבי האזור בהר מתחת. כריית הגיר הביאה ליצירת מבוך של מסדרונות ומנהרות באורך של כ 250 ק"מ. במאה ה-18 נבנתה מתחת לאדמה באחד ממסדרונות הגיר קפלה בשל מלחמת הדתות והאיסור על הדת הקתולית. בזמן מלחמת העולם השניה שימשו המנהרות כמקום מסתור לתושבי המקום. בשנת 1950 הוחלט להפסיק את כריית הגיר במקום בשל סכנת התמוטטות ולהפוך את המקום לאטרקציה תיירותית.


במקום נערך כל שנה שוק חג מולד (לדעתי תיירותי מאד ולא מומלץ). המערות משמשות גם לגידול פטריות בשל הטמפרטורה הקבועה בהן של 12 מעלות.


2. מערכת מערות הגיר העתיקה בהולנד

זה אותו מבוך של מנהרות ומסדרונות אלא שכאן ניתן להצטרף לסיור מודרך ברכבת או ברגל. הסיור עובר דרך ציורי קיר, פסלים ומקומות מסתור מזמן המלחמה. תוכלו להנות גם ממופע אור-קולי של 18 דקות שנחנך בחגיגות 75 שנים לשחרור הולנד.


מכרה משוחזר המדגים את כריית הפחם באזור. הסיור מודרך על ידי כורים לשעבר ומתאים לילדים לא מאד צעירים. המדריך מסביר ומדגים את אופן כריית הפחם ולא חוסך בבדיחות ובסיפורים מחיי הכורים אבל גם בהדגמות רועשות למדי. כרטיסים כאן.


4. אטרקציות לילדים בפלקנבורח, מאסטריכט והסביבה


Toverland פארק אטרקציות


מוזיאון העיר הרומית Thermenmuseum


Gaia Zoo גן החיות


רכבל ומגלשות Agogo Valkenburg


פארק אגדות Sprookjesbos


פארק אטרקציות לקטנים Pretpark de Valkenier


עוד אטרקציות בסביבה תמצאו כאן.


5. מלונות בסביבה


מלון חמוד הממוקמם בשכונת wijck הטרנדית, לא רחוק מהתחנה המרכזית בעיר. עיצבו מודרני וצעיר ומחירים מאד סבירים.


האח הגדול של מלון Kaboom, יותר טרנדי ויותר מעוצב. יש במלון ספא, חדרים ודירות.


עדיין באותה שכונה, מלון עם עיצוב ייחודי ומודרני.


מלון איכותי בכיכר המרכזית של העיר.


המלון שנמצא ברובע ספינקס המתחדש הוא בעל עיצוב צעיר ובועט עם אווירה חופשית ונעימה במרחק של כעשר דקות הליכה ממרכז מאסטריכט.


מלון שיקי במנזר לשעבר מהמאה ה-15. עיצוב המלון נעשה בידי גדולי המעצבים - פיליפ סטארק, פיט היין אייק ועוד.
 

הפוסט הזה הוא אחד מסדרה של שלושה פוסטים על מחוז לימבורח. כאן תוכלו לקרוא על טיול הדרך שעשינו במחוז ולקבל את המסלול שלנו וכאן תוכלו להתמוגג משבע נקודות הנוף הכי יפות באזור.


כאן תוכלו להוריד מפה של כל המקומות עליהם כתבתי בפוסט הזה ובפוסטים האחרים על לימבורח.


אשמח שתכתבו לי בתגובות אם אהבתם ואם יש לכם עוד מקומות להמליץ עליהם כדי שאוכל להוסיפם לרשימה.


 

מקיימת את הבטחתי ומגלה לכם את מיקומה של טחנת המים: הקיפו את הבית המסומן במפה משמאל; כנסו לסמטה משמאלו, הקיפו את הבית ותגלו את הטחנה.

コメント


bottom of page