top of page

פוסטים מומלצים

בזוקה ג'ו בהולנד


בואו ניזכר בעטיפת בזוקה של שנות ה 70. היו שם קומיקסים קטנטנים ומשעשעים עם בזוקה ג'ו והיו גם עתידות. בשנות ה 80 הוחלפו קטעי העתידות בקטעי טריוויה בשם – הידעת.


בהשראת בזוקה ולרגל תחילת שנת הלימודים ליקטתי עבור קבוצת הפייסבוק שלי כמה עובדות טריוויה על הולנד. חודש ספטמבר תובל בעובדות, חשובות יותר או פחות, ואת חלקן איגדתי כאן בכמה תתי-קבוצות תחת הכותרת – בזוקה ג'ו בהולנד.איור וורוד בסגנון עטיפת מסטיק בזוקה


30 עובדות ויותר על הולנד

(ואחת שהיא אגדה)


על הדגל ההולנדי והצבעים כחול-אדום-לבן-כתום


הידעת? הדגל ההולנדי הוא דגל שלושת הצבעים העתיק בעולם!

כבר בשנת 1572 שימש הדגל במלחמת שמונים השנה נגד ספרד ויש הסוברים ששימש כבר קודם. בזמן מלחמת שמונים השנה שימש הצבע הכתום במקום האדום. ישנם כמה הסברים לשינוי. אחד מהם הוא שהצבע האדום בולט יותר ולכן היה יעיל יותר על ספינות בים. כנראה שהסיבה האמיתית היתה פוליטית וקשורה ליריבות בין תומכי בית אורנייה (שתמכו בדגל עם הצבע הכתום) למתנגדים (שרצו דגל עם הצבע האדום).


מאין הגיע הצבע הכתום? בראש המרד ההולנדי נגד ספרד עמד הנסיך ויליאם מאורנייה. כך החליף את האדום הצבע הכתום, שסימל את אצילות אורנייה, שהרי אורנייה משמעו כתום בשפה הצרפתית.


ושני הצבעים האחרים? הכחול והלבן מקורם בצבעי אצילות אורנייה והכתום נגזר משֶם האצילות.


מתי חזר הצבע האדום לככב? לאחר כיבוש הולנד בידי הצרפתים בסוף המאה ה 18 הונהג הצבע האדום כשעל הפס האדום איור של בתולת החירות לרגליה אריה, בידה האחת מגן עם תבליט רומי ובשניה חנית. המלך לודוויק נפוליאון דרש להסיר את איור הבתולה וכך היה.

לאחר סיום הכיבוש הצרפתי לא התקבלה החלטה לגבי צבעי הדגל ובמשך תקופה שימשו הכתום והאדום לחלופין. רק בשנת 1937 התקבלה החלטה ממלכתית ונקבעו שלושת צבעי הדגל – אדום, לבן וכחול.


הדגל ההולנדי השפיע על דגלים אחרים בעולם? אכן. הדגל ההולנדי השפיע על עיצובם של דגלים ברחבי העולם. דגל העיר ניו-יורק הוא בצבעי הדגל ההולנדי הכתום מתקופה מלחמת שמונים השנה וכך גם דגל דרום אפריקה.


הידעת? הגזר הפך מלבן לכתום לכבוד בית המלוכה ההולנדי לרגל הניצחון על המעצמה הספרדית.

אז מה הסיפור? האגדה מספרת שבנו של ויליאם נסיך אורנייה יחד עם אשתו החליטו 'לצבוע' את הרפובליקה החדשה בכתום. ארמונות נקראו בשמות המכילים את המילה אורנייה, מבנים נצבעו בכתום ועצי תפוזים נשתלו בגני הארמונות. עבור האנשים הפשוטים, שידם לא השיגה לקנות מוצרים יקרי ערך כמו תפוזים, הוחלט שמאותו רגע יגדלו רק גזר כתום. הגזר היה ירק זול שגדל בכל רחבי הולנד ויוצא לארצות רבות וכך הפך פופולרי בכל העולם.


האמנם? התיאוריה הזאת נשמעת מרתקת אבל אין לה ביסוס הסטורי אמיתי. גזר כתום כבר היה קיים הרבה לפני המרד ההולנדי כמו גם גזרים בצבעים אחרים – לבן, צהוב, סגול.


מדוע, אם כן, הפך הגזר הכתום כל כך פופולרי? כנראה שטעמו היה טוב יותר מטעמם של האחרים ויתכן גם שהחקלאים ההולנדים השתמשו בו כצבע היכר שהרי הכתום בולט יותר מצבעים אחרים.


אם לבית אורנייה אין קשר להופעתו של הגזר הכתום, הרי שהיתה לו השפעה דווקא על העלמותו הזמנית במאה ה 18. כאשר המלך ויליאם החמישי הודח מתפקידו נאסרה מכירת גזר כתום בשוקי הערים.


הידעת? כשתלמיד מסיים את בית הספר התיכון הוא תולה על חזית הבית גם את דגל הולנד וגם את תיק ביה"ס שלו.

ממתי מניפים דגל בהולנד? מאז מלחמת שמונים השנה מנהג הוא שבכל יום חג או אירוע ראוי לציון מונף דגל הולנד ולצידו דגלון כתום. בכל שנה, עם סיום בחינות הבגרות, מונפים ברחבי הולנד דגלים לרוב על חזיתות הבתים. לצד הדגל נתלה גם לא אחר מאשר תיק בית הספר של התלמיד שהצליח בבחינות.


מהו מקור המסורת? המקור הוא כנראה בצפון הולנד. במקומות בהם לא היה כסף לרכישת דגל נתלו הספרים והמחברות של התלמיד כדי לציין את סיומה המוצלח של תקופת בית הספר.צבעונים כתומים, דגלים מונפים על בתים בהולנד

על קדחת הצבעונים במאה ה 17


הידעת? במאה ה 17 מחירה של פקעת צבעוני היה כמחירו של בית!

אחרי שהגיע להולנד דרך תורכיה הפך פרח הצבעוני לפרח האהוב בהולנד ולסמל המדינה. ההולנדים הוקסמו מן היכולת לברוא זנים חדשים בקלות יחסית וכך כל אזרח מן השורה התנסה בגידול פקעות צבעונים. עם הביקוש עלה גם מחירם של הפרח ושל הפקעת והפך לבועה הפיננסית הראשונה בעולם. בשיא קדחת הצבעונים היה מחירה של פקעת צבעוני אחת כ 25,000 גילדן.


על מסורת גידול הצבעוני ועל פארק קוקנהוף תקראו כאן.על אופניים בהולנד


הידעת? בהולנד יש יותר אופניים מאנשים!

כמה אופניים יש בהולנד? ההערכה היא שיש כ 23 מיליון זוגות אופניים ולכל הולנדי בממוצע 1.3 זוגות אופניים.


למה זה טוב בכלל? רכיבה על אופניים טובה לבריאות, לזיכרון ולפרודוקטיביות העבודה כמו גם לשיפור מצב הרוח. בהולנד לאופניים יש גם מקום של כבוד בחיזוק המיתוג של הולנד כארץ בה איכות החיים גבוהה והם גם 'מוצר' יצוא וגם מוצר ידע. אבל בראש ובראשונה האופניים הם חלק מהתרבות המקומית.


איך הפכו האופניים למשהו שמזוהה עם הולנד? יש האומרים שהעניין טמון בהסטוריה הקלביניסטית של הולנד. תכונות של צניעות, פשטות ועבודה קשה מאפיינות את ההולנדי הקלביניסטי מזה כחמש מאות שנה. רכיבה על אופניים מתאימה לכן לאופי ההולנדי הקלביניסטי.


יש עוד סיבות כמו מחאה רחבה בשנות ה 50 בה הובעה התנגדות לאיבוד האופי האינטימי של השכונה, מחאה על ריבוי מכוניות ותאונות דרכים ולחץ על בניית שכונות תואמות אופניים.

גם האקלים הממוזג וכמובן פני השטח תורמים לפופולריות של הרכיבה על אופניים. ועוד גורם חשוב הוא התשתיות - שבילי אופניים ומתקני חניה.


מסתבר שגם החוק בהולנד מעודד ומגן על רוכבי האופניים. לפי החוק יש לאפשר לכל אזרח להגיע בקלות, בנוחות ובבטחה לכל צרכיו ולאפשר זאת בהליכה או ברכיבה על אופניים. בנוסף, נהג רכב מחוייב בתשלום של לפחות חצי מהוצאות תיקון לאחר תאונה עם רוכב אופניים גם אם לא היתה זו אשמתו.


מה עוד אנחנו יודעים על ההולנדי והאופניים שלו?


הולנדי ממוצע מפדל 2.9 ק"מ ביום
כרבע מההולנדים רוכבים על אופניים לעבודה
בזמן פקקי הבוקר יש יותר אופניים מאשר רכבים על הכביש
450,000 זוגות אופניים נגנבים בכל שנה
תושבי מחוז זיילנד הם הרוכבים הכי מהירים בהולנד עם מהירות של 16.6 ק"מ לשעה
כל אדם שני רוכב על אופניים יד שניה
באוטרכט נבנה חניון האופניים הגדול בעולם עם מקומות ל 12,500 זוגות אופניים
בתוך העיר רוכב אופניים מהיר יותר מרכב ב 5%
שימוש בנייד בזמן רכיבה אסור ומוביל לקנס של 95 יורו. מתחת לגיל 16 הקנס הוא רק 47.50 יורו
בכל שנה נמכרים בהולנד כמיליון זוגות אופנ